****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Léčbu medem i jedem vymyslel Čech

28. října 2017 v 15:14 | JosefHora |  ZdravíStačilo bodnutí včelou do revmatem bolav= ruky, aby lékaře Filipa Terče (rod. jménem Philipp Terč, též Filip Tertsch nebo Philipp Tertsch) napadlo, že se lidé mohou léčit nejen včelím medem, ale i jedem.

Přestože to miliony Čechů nevědí, takřka denně podstupují apiterapii, tedy léčbu pomocí včel a jejich produktů. Třeba, když si dají do čaje med.
I když léčivé vlastnosti včelstev znala už starověká Čína, Egypt nebo antičtí Řekové, zakladatelem moderní metody byl Čech - rodák ze vsi Prapořiště na Domažlicku Filip Terč, od jehož smrti uplyne 28. října přesně 100 let.
K objevu pomohla náhoda. Terč, jehož otec byl Němec a matka Češka, vystudoval lékařskou fakultu ve Vídni a následně přesídlil do slovinského Mariboru, kde provozoval lékařskou praxi.
Trpěl silným revmatismem ruky a kondici se snažil udržovat dlouhými procházkami. Při jedné túře slovinskou přírodou plnou luk a kvítí ho do nejvíc postižených míst na revmatické ruce bodla včela. Terč se lekl, pulzující žihadlo, které pumpovalo do rány jed, rychle vytáhl a rozmrzele se vracel domů. Stalo se něco, co nečekal.
Když si chtěl doma ruku ošetřit, zjistil, že revmatická bolest ustoupila a končetina je pohyblivější. Zato žihadlo pěkně pálilo.
Poznání ho natolik nadchlo, že se nechal včelou bodnout znovu. A znovu. Ke své obrovské radosti revma ustoupilo.
Filip Terč nelenil a během několika let aplikoval včelí bodnutí stovkám svých pacientů, kteří revmatem trpěli také. Ze 650 hlásilo 593 zlepšení.
Následovaly vědecké publikace, na léčbu přecházeli další a další lékaři a vše vyústilo v založení Světové (a dnes i České) apiterapeutické společnosti.

Lékárna ze včelích produktů. Pomůže vám nejen med

Včelích produktů vhodných k léčbě je několik. Ty obsahují desítky látek jako vosky, vitamíny, organické kyseliny, některé další látky nejsou zcela prozkoumané, proto není jejich léčebná účinnost oficiálně v české legislativě. Léčbu je ale každopádně nutné konzultovat s lékařem.

MED - Přísloví říká, že sklenice medu znamená mít doma "půl lékárny". Kromě chřipky urychluje hojení žaludečních vředů, léčí zácpu, choroby jater a žlučníku, snižuje tlak či oslabení srdečního svalu, pomáhá při hojení a urychluje léčbu odřenin.
VČELÍ PYL - Díky svému složení je považován za téměř dokonalou potravinu, působí antibakteriálně, podporuje imunitní systém a pomáhá snižovat nadváhu. Snižuje také choresterol, pomáhá při vyrovnávání pacienta s chemoterapií, díky vysokému obsahu zinku může pomoci při potížích s prostatou.
PROPOLIS - Včely ho používají např. ke stavbě úlů. Je složený z pryskyřice, vosku, éterických olejů a dalších látek. Vhodný je na bradavice, revma či žlučníkové kameny.
Jak si doma připravit tinkturu? Smícháme 1 díl propolisu s 2 díly 96% ethanolu a několik dní v uzavřené nádobě macerujeme. Pak pročistíme přes gázy a filtrační papír.
MATEŘÍ KAŠIČKA - Včely jí krmí larvy i královnu. Složení je neprobádané, ale královna díky ní žije prý mnohem déle. Kašička pomáhá hormonální rovnováze a obranyschopnosti organismu.
VOSK - Je nejméně léčivý, ale zlepšuje fungování dýchacích cest, žvýká se při aftech či zánětech jazyka.
ŽIHADLO - Včelí jed pomáhá zejména na zánětykloubů, artritidu či revma.
Jed se sbírá tak, že včely neuhynou, jsou drážděny elektrickým proudem, když lezou po speciální fólii, která zabrání žihadlo vytrhnout.

Obrázky: internet

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Victoria Eleanor Drake Demonica Wicca Victoria Eleanor Drake Demonica Wicca | E-mail | Web | 28. října 2017 v 15:23 | Reagovat

Čaj s medem je dobrý na kašel na průdušky ;-)

2 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 29. října 2017 v 9:29 | Reagovat

Já jsem věděla a nedávno psala, že se včelí bodnutí na něco používá, ale nevěděla jsem na co. Děkuji ti Jarmilko za informaci s příběhem. Když čtu o propolisu, tak si vzpomínám na tátu, který si ho sehnal a léčil si s ním nějakou vyrážku, snad pásový opar, už nevím. Zároveň ho dal i švagrové Elence na Slovensku k léčení silného vysušení rukou po nějaké chemikálii, kterou čistila v bytě po někom linoleum. Vysušilo jí to ruce tak, že nemohla ani používat vodu a na všechny práce musela nosit rukavice. jezdila po klinikách, kde na ní zkoušeli všelijaké mastičky. Elenka tedy začala používat propolis od táty. Jenže tátův problém se zhoršoval a zhoršoval do značné míry a dostal strach, že Elence ublížil, protože lékař mu řekl, že propolis není na všechno. Tenkrát nebyly mobily a neměli jsme ani pevnou linku. Táta si zoufal, než došel dopis na Slovensko a pak i odpověď. Elenka psala nadšeně, že jí propolis pomohl, velmi rychle a znatelně se její ruce zotavují... Tátu z toho vysekal lékař jinak a Elenka konečně přestala jezdit po klinikách. :-)

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 29. října 2017 v 16:11 | Reagovat

O_O Jé, to jsem již někde četla :-)Med si jezdíme kupovat přímo ke včelaři. Hojně jej užíváme na posílení imunity - nastrouhám zázvor, smíchám s medem a se šťávou z jednoho citrónu. Každý den ráno lžíci této medicíny. :-)

4 Čerf Čerf | E-mail | Web | 31. října 2017 v 8:07 | Reagovat

Takže bychom mohli obnovit dávnou zkratku "MÚNZ" jako "městský úl národního zdraví" :-).

5 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 3. listopadu 2017 v 8:45 | Reagovat

Nedávno jsem o léčbě včelím bodnutím četla velmi zajímavý článek a dokonce videla i krátký dokument v TV :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama