****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.Listopad 2017

Venkovní minizahrádka

Pondělí v 20:33 | Jana Drncová, Receptář |  Zahrádka

Venkovní minizahrádka v květináči - fotonávod na výrobu


Líbí se vám sesazované minizahrádky doplněné o drobné stavbičky? Ušetříme vám řadu pokusů a omylů a nabídneme osvědčený návod. Dozvíte se nejen čím zahrádku osázet, ale i jak vyrobit domeček, který se nerozpadne po prvním dešti. Záleží jen na vás, zda si zahrádku necháte pro sebe nebo ji vytvoříte jako originální a osobitý dárek pro své blízké.

Od inspirace k vlastní realizaci

Vzpomněla jsem si, že jsem viděla na stránkách sítě Pinterest krásné malé zahrádky a domečky (hledejte piny nebo nástěnky označené jako fairy gardens, miniature gardens). Nápad byl na světě.


Foto: Jana Drncová

Jak jsem hledala vhodné lepidlo

Při prvním pokusu o stavbu domečku a doplňků jsem nevybrala úplně nejvhodnější lepidlo. Domeček a lavička se po prvním dešti rozpadly. Naštěstí jsem měla ještě čas na opravu. Udělala jsem průzkum na internetu a koupila pár lepidel na testy. Testovala jsem takto: přilepila jsem k sobě dřívka a kamínky k plastovému květináči. A vše jsem po zaschnutí hodila do vody. Vítěze, který vydržel, jsem použila k výrobě.

Foto: JanaDrncová

Stavební materiál: květináče, kamínky i větvičky

Na výrobu zahrádky potřebujeme dva květináče, jeden menší a druhý větší. Jeden na domeček a druhý se rozstříhá na střechu. Různé kamínky se hodí na cestičky, nejlépe bílé (jsou pěkně vidět) a větší kamínky na dekoraci. Další materiál na domeček do zahrádky "nakoupíme" v lese. Hodí se suché větvičky různé tloušťky, šišky a kamínky menší velikosti a mech.
Na osázení venkovní minizahrádky použijeme drobné skalničky. Hodí se například skalníky (dají se lehce ostříhat do podoby stromečků), malé levandule či bylinky. V neposlední řadě potřebujeme zeminu a písek na drenáž do květináčů. Pokud byste chtěli připravit minizahrádku do bytu, můžete ji osázet pokojovými rostlinami (např. kapradí, netík, tlustice).


Foto: Jana Drncová

A můžeme začít tvořit

Na výrobu se vám budou hodit tyto nástroje: pilka, různé svorky jako pomocníci při lepení. Zahradní kleště, nůžky, nůž, pinzetu a smirkový papír. Výběr lepidla je důležitý, aby váš domeček vydržel i občasné zalévání. Po zátěžových zkouškách jsem vybrala lepidlo na dřevo, kov a kámen. Pro použití v exteriéru a interiéru s vysokou pevností (MAMUT GLUE - HIGH TACK) a lepidlo (SOUDAL) - na dřevo vodostálé 66A.


  • Nařežeme 4 silnější větvičky stejně dlouhé jako je vysoký květináč a přilepíme je na hranu květináče lepidlem na dřevo, kov a kámen pro použití v exteriéru a interiéru s vysokou pevností.
  • Doprostřed květináče, postaveného dnem vzhůru, zapíchneme a přilepíme (MAMUT) širší větvičku, která slouží jako nosný sloupek na krov. Délku zvolíme podle toho, jak chceme mít vysokou střechu.
  • Nařežeme 4 tenčí větvičky a přilepíme je od středového sloupku k dřevěným sloupkům na hranách květináče. Naměříme si 4 tenké větvičky a přilepíme je vodorovně mezi trámky stříšky( viz obrázek). Na lepení se mi osvědčilo lepidlo na dřevo SOUDAL, opravdu drží i když je dřevo namočené.
  • Z drobnějších větviček vyrobíme okénka podle toho, jak je chceme veliká. Parapet uděláme ze silnějšího dřívka. Na dveře budeme potřebovat ploché dřívko a větvičky na rám. Okénka a dveře slepíme lepidlem na dřevo. Výplně do krovu vystřihneme z druhého květináče. Rozměr získáme změřením rozměru mezi trámky a nalepíme lepidlem na plasty, kov a dřevo.

Foto: Jana Drncová

Nejdříve nalepíme na domeček okna a dveře. Potom můžeme nalepit kamínky A kde nám bude prosvítat květináč nalepíme kousky mechu. Naloupeme šišku a začneme lepit od spodní hrany nahoru.


Foto: Jana Drncová

Do květináčů nasypeme drenáž z písku a zeminu. Do spodního květináče usadíme ten menší. Osázíme oba květináče mechem a rostlinkami. Usadíme domeček a z bílých kamínků vytvoříme pěšinku a z větších kamenů skály. Můžeme doplnit mini zahrádku i malou lavičkou, žebříkem a podobně. Tato mini zahrádka je určená pro venkovní prostor. Můžete si však osadit květináče pokojovými rostlinami. Lze použít i mech a mini zahrádku můžete mít i na doma. Fantazii se meze nekladou.
Bylinky - podběl lékařský

Pondělí v 6:12 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Podběl lékařský - Tussilago farfara

Je léčivá rostlina s dlouhým plazivým oddenkem, jejíž listy začínají růst až po odkvětu.
Květ se sbírá časně zjara za suchého počasí a rychle ve stínu suší. Listy se sbírají v březnu a dubnu.
Podběl má dezinfekční a protizánětlivé účinky.
Používá se při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů, a to v nálevu či čajových směsích.
Čerství lístky z odvaru se přikládají na spáleniny, oteklé a bolavé klouby a na špatně se hojící vředy.
Má mírný močopudný a protiastmatický účinek.
V lidovém léčitelství se obklady z jeho výluhu doporučují na záněty žil a obtížně se hojící rány.

Podbělový med
Potřebujeme: 500 omytých květů podbělu, 2 citrony, 1 l vody a 1 kg cukru.
Květy a nakrájené citrony zalijeme 1 l vody a pomalu vaříme, při bodu varu vaříme 15 minut, poté scedíme a přidáme 1 kg cukru. Takto připravený nálev vaříme 1,5 hodiny do postupného zhoustnutí.

Obrázek: internet


Výstava patchworku

Neděle v 6:07 | Jarmila* |  Výstavy

Ve čtvrtek jsem jela do Chotěboře na výstavu patchworku. Koná se každý rok v zasedací místnosti Městského úřadu v Chotěboři. Vždy jsem jí propásla. Letos jsem se zařekla, že se musím podívat, kdyby na sůl nebylo.
Škoda, že bylo málo času. Ve středu jsem neměla čas, v pátek-svátek není doprava a totéž v sobotu. Příští rok se půjdu podívat alespoň 2x. Stojí to zato! Nevěděla jsem, co mám obdivovat víc.


Škoda, že jsem nevyfotila barevný plakát. Tento je půjčený z internetu.


Hned u vchodu byly vánoční drobnosti a náramky a korálové náhrdelníky. Mě ale zajímal patchwork.


Další drobné prostírky, pytlíčky s levandulí nebo skořicí/ a háčkované figurky. Mezi nimi "moje" sovička.


Různé deky, dečky, ubrusy, kabely, tašky, polštáře a drobné předměty denní potřeby.
Na této rybě mě zaujala technika zhotovení. Paní Sojková je moc šikovná. Měla tam víc exponátů.


Další krásná ryba.


Řekla bych, že tato deka s rybou byla zlatým hřebem výstavy. Je to dílo všech členek klubu.
Deka bude vystavena na Vánoční výstavě na zámku v Chotěboři.
Obdivovala jsem výběr všech látek, na rybě duhové ploutve.


Adventní věnec z perníku. Bohužel mu upadla čtvrtá svíčka.


Na závěr ukázka vánočních ozdob.

Byla jsem výstavou nadšená. Líbilo se mi precizní vypracování, látky, nápady. Myslím, že jsem nebyla sama. Návštěvní kniha byla plná pochvalných zápisů.
Nové přírůstky - kočky a sovy

Sobota v 18:18 | Jarmila* |  Moje sbírky

Už si nepamatuji, kdy jsem si koupila keramické kočičky a sovu. Někdy v létě.
Ve čtvrtek jsem byla na výstavě patchworku v Chotěboři a tam si koupila látkovou sovču. O výstavě napíši samostatný článek.
Sbírky se mi utěšeně rozrůstají, už není kousek místa. Smějící se


Zástupkyně kočiček a dole sov.Ač má sovička svou větev, nesedí na ní, ale visí na ptačí budce. Společnost jí dělá sovička od Janky.
Přeji vám hezký zbytek soboty a klidnou neděli! Usmívající se
Kdoule a kaše

Sobota v 14:46 | Jarmila* |  Recepty

Na keři kdoulovce se urodily kdoule. Vloni byly 4 plody. Ochutnala jsem je. Jsou kyselé a trpké. Letos jich je 90 dkg.
Z kdoulí se dá udělat marmeláda. Nevím, jestli se z tohoto množství vyplatí marmeládu dělat. Když je vypeckuji, bude toho míň.
Jitka mi poslala odkaz na onu marmeládu. Když přepočítám recept, neušpiním tak akorát kastrůlek? Smějící se Ještě si to nechám projít hlavou.


Z pár větviček už je pořádný keř.


Letošní sklizeň.

Mám jedno oblíbené jídlo - krupicovou kaši. Je to taková "nouzovka". Když se třeba nevaří pro celý dům, tak já si udělám kaši. Když nemám na nic chuť, protože mi není dobře, jistí to kaše. A navíc je to pro bezzubou babku ideální pokrm. Smějící seVařím si jí, když jedu k lékaři a k obědu je např. čočka. Jsem potom ve městě a u lékaře klidnější. Mrkající
Někdy si ji posypu kakaem, někdy skořicí. Samozřejmě dám kousek másla navrch. Víc vylepšení nepotřebuji, chutná mi to takto.
Kaše byla naposled ve čtvrtek, ale bude brzy zase. Nikdy se mi nepřejí.
Jen drhnutí kastrůlku je potom práce pro vraha. Smějící se Ať dělám, co dělám, vždy se trochu u dna kastrůlku přichytne.
Vyplachuji před nalitím mléka nádobu vodou, vařím za stálého míchání.
Hlavně, že je to rychle hotové a dobré.


Mňam, byla vynikající.


Vesmírný architekt Ondřej Doule navrhuje příbytky pro první kolonizátory Marsu

15. listopadu 2017 v 8:42 | Jana Nesvadbová, Novinky |  Zajímavosti
Ozdobou letošního ročníku pražského semináře Šetrné budovy 2017 byla účast mladého českého architekta Ondřeje Douleho. Těžištěm jeho práce není ovšem architektura budovaná v České republice, ba ani nikde jinde na planetě Zemi. Jeho projekty míří mnohem dál. Navrhuje příbytky pro první lidské posádky na Měsíci a na Marsu.

Vesmírný architekt Ondřej Doule navrhuje příbytky pro první kolonizátory Marsu zdroj: Novinky

Na odborném semináři, jehož pořadatelem je každoročně Česká rada pro šetrné budovy, zazněl architektův příspěvek nazvaný Budoucnost architektury hned jako první, po něm následovalo množství dotazů z řad přítomných architektů, investorů a developerů, které dávalo tušit, že přítomné publikum nad podobou architektury za dvacet třicet let vážně rozmýšlí.
"Budovy budoucnosti mají být především velice funkční. Myslím, že trend, kdy se funkce stavby téměř odpojila od formy, a který já nazývám jako manýrismus, začíná být překonaný. Domy budoucnosti budou muset být především plně funkční," řekl během své přednášky Ondřej Doule s tím, že nejlevnějším stavebním materiálem ve vesmíru je stále hliník.
"Ohledně materiálů moc kreativní nejsme, stále je z našeho pohledu nejlacinější hliník. Uhlíkové kompozity jsou sice zajímavé, ale stále drahé, takže většina obytných konstrukcí je z hliníku. Na druhou stranu experimentální záležitosti jako Bigelow Habitat, což je nafukovací pobytový modul na mezinárodní kosmické stanici, je opravdu novinka, ale bude trvat ještě dlouho, než se dostane na nějakou větší misi," prozradil Novinkám Doule.

Návrh vesmírné základny pro 10 lidí.
Návrh vesmírné základny pro 10 lidí FOTO: Ondřej Doule

Mladý architekt ve svém příspěvku mimo jiné zmínil nutnost posunu budov od současného, zatím stále nejrozšířenějšího modelu, kdy majitel neustále vše obstarává sám, úsporou energií a vodou počínaje, přes vytváření vhodné atmosféry či vytápění až po péči o samotnou stavbu konče.
Architekti budou v budoucnu muset rozvíjet především kognitivní dovednosti staveb. Zjednodušeně řečeno, dům na svého majitele nebude klást požadavky, ale naopak mu bude vycházet vstříc podle toho, co se o jeho stylu života a potřebách naučí. Sám mu bude pomáhat a ulehčovat život. Sám bude své systémy řídit a přizpůsobovat je životnímu stylu svého obyvatele.

Trojrozměrně tištěný model vesmírné základny MB10, vytvořený pro výstavu ve vídeňském Technickém muzeu.
Trojrozměrně tištěný model vesmírné základny MB10, vytvořený pro výstavu ve vídeňském Technickém muzeu.
FOTO: Ondřej Doule

Domy budoucnosti budou podle odhadů využívat nejenom v mnohem větší míře umělou inteligenci, ale budou také vzájemně mezi sebou propojené a budou v nich využívány i vesmírné aplikace - například schopnost replikace zemské biosféry.
Právě posledně jmenovaná schopnost, tedy replikace zemské biosféry, je základní vlastností, kterou musí ovládat už v současnosti navrhované habitaty (příbytky) určené pro osidlování Měsíce či Marsu. Tato obydlí musí kromě jiného umět zpracovat a zrecyklovat odpady a také vše, co člověk během dne vyloučí.

Základna SHEE byla navržena pro podmínky Marsu, ovšem také například pro možnost využití v extrémně náročných podmínkách na Zemi.
Základna SHEE byla navržena pro podmínky Marsu, ovšem také například pro možnost využití v extrémně náročných podmínkách na Zemi. FOTO: SHEE Consortium 2014

Vesmírné příbytky mají lehkou konstrukci z kevlaru, protože je nutné počítat s enormními náklady na jejich dopravu na Měsíc či Mars. Prostory (a tedy jednotlivé místnosti) v nich vzniknou nafouknutím konstrukce jako bubliny.

Habitat SHEE byl vystaven už v několika zemích, mj. například v Německu (na snímku). V loňském roce jej mohli vidět i návštěvníci v Ostravě během tamních Dní NATO.
Habitat SHEE byl vystaven už v několika zemích, mj. například v Německu (na snímku). V loňském roce jej mohli vidět i návštěvníci v Ostravě během tamních Dní NATO. FOTO: Ondřej Doule

Společným rysem habitatů je pak i velké množství redundancí neboli záložních systémů. Například jako energetické zdroje jsou pro takové obydlí navrženy tři systémy pracující každý na jiném principu. Široké uplatnění podobného stylu jištění by se využilo i u běžných pozemských domů. Ať již pro chvíle okamžitých výpadků způsobených poruchami, anebo pro případy velkých přírodních katastrof.

Při návrhu lunární základny s hvězdicovým půdorysem a s vrchní skořepinou z místního materiálu se Ondřej Doule inspiroval barokními opevněními.
Při návrhu lunární základny s hvězdicovým půdorysem a s vrchní skořepinou z místního materiálu se Ondřej Doule inspiroval barokními opevněními. FOTO: Ondřej Doule

Domy budoucnosti se dle názoru architekta mají stát jakousi protézou člověka čili jeho funkční schránkou, která mu poskytne nejenom ochranu a přístřeší, ale která bude aktivně reagovat na veškeré jeho potřeby a naučí se je sama rozpoznávat podobně, jako se to v současnosti učí příbytky navrhované pro první obyvatele jiných vesmírných těles.
"Astronaut není povolání, je to životní styl," uzavřel svou úterní přednášku mladý architekt.


♣♠♣♠♣

Nové bezdušové pneu

14. listopadu 2017 v 17:01 | xxx |  Došlo mailem

Nové bezdušové pneu odzkoušela jako první americká armáda

Žádné pneu služby, včetně vzduchových kompresorů.
Žádné náhradní pneumatiky.
Žádné další auto zvedáky, žádné další nástroje rachot v kufru.
Bude to snižovat cenu automobilů? Sníží to náklady na silniční služby?
Bylo to testováno několik let.
Michelin je už brzy dodá na vozy!Úžasné nové pneumatiky.
Michelin pneumatiky.
Podívejte se na ně v srpnu 2017
Tyto pneumatiky jsou vyrobeny v Jižní Karolíně, USA
Radikální nová konstrukce pneumatiky Michelin.
Příští generace pneumatik.
Oni měli pár na autosalonu ve Filadelfii.Ano, to jsou paprsky jako napojení od vnitřní strany pneumatiky k vnějšímu běhounu! Následující obrázek ukazuje, jak podivné to vypadá v pohybu.


Radikální nová konstrukce pneumatiky Michelin.
Příští generace pneumatik.
Jeden pár byl i na autosalonu ve Filadelfii.

Tyto pneumatiky jsou vzduchoprázdné a je naplánováno být na trhu, již příští rok.
Jen se zamyslete nad dopadem na stávající technologie:


A. Žádné další vzduchové ventily. ,
B. Žádné další vzduchové kompresory u čerpacích stanic. , ,
C. Žádné další opravy výstroje. ,
D. Žádné další defekty.

Jedná se o skutečné snímky pořízené v závodě South Carolina Michelin.

Joo tohle všechno umožňují nové materiály!

Bylinky - mateřídouška vejčitá

13. listopadu 2017 v 5:26 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Mateřídouška vejčitá - Thymus pulegioides

Mateřídouška vejčitá je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jedná se o drobnou bylinu s plazivou lodyhou. Tvoří keříčky o výšce 10 až 30 cm. Květy jsou drobné a fialové. Kvete od července do října.
Roste téměř po celé Evropě.
Využívá se na výrobu čajů nebo jako koření.
Mateřídouškový čaj je účinný při onemocněních horních cest dýchacích, při poruchách zažívání a posiluje imunitu. Rovněž navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.

Mateřídouškový odvar
Potřebujeme: 2 lžičky suché natě mateřídoušky, 1/2 lžičky anýzového semene a 250 ml bílého vína.
Směs nasypeme do vína, vše přivedeme k varu a necháme 15 minut vyluhovat.
Odvar následně scedíme a pijeme ještě teplý.

Obrázek: internet


Přání Martinům

11. listopadu 2017 v 15:03 | Jarmila* |  SvátkyUžijte si sváteční den! Usmívající se


Léčivý zlatobýl

10. listopadu 2017 v 6:52 | časopis |  Babiččiny bylinky

Tato bylina bývá základem ledvinových čajů, působí totiý močopudně a dezinfekčně a rozpouští ledvinové kameny.
A to není vše: Léčí i zvětšenou prostatu, umí si poradit s lámavostí cévních kapilár, a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy.
Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy.
Ze zlatobýlu se připravuje mast na různé kožní problémy.
Obrázek: internet


Motto

10. listopadu 2017 v 0:06 | xxx |  Došlo mailem


K tomu netřeba nic dodávat!
Heslo dne 7

8. listopadu 2017 v 6:44 | xxx |  Různé


♣♠♣♠♣

Zapomenutý zdravý tuřín

7. listopadu 2017 v 17:32 | časopis, L.K. |  Zdraví

Býval běžnou součástí jídelníčku, ale dnes u nás tuřín zná už málokdo. Přitom je to zelenina velice zdravá, pravá pokladnice vápníku a zdroj hlavně vitamínu C, ale i "áčka", B1 a B6, tuřín obsahuje také draslík a hořčík.
Šťáva z tuřínu pomáhá při nachlazení a kašli, má i odvodňovací účinky, čehož se dá využít při záchvatech dny.
Železo obsahují víc listy tuřínu, které jsou mj. skvělou náhražkou špenátu.
Kořen tuřínu vedle výroby šťáv uplatníme i místo brambor, dá se jíst vařený i syrový, kdy má chuť podobnou kedlubnám.
Pouze lidé, kteří trpí poruchou štítné žlázy, by si na tuřín měli dát pozor stejně jako na sóju, hořčičné semínko, zelí, brokolici, kedlubny či květák.
Není vhodný ani při potížích s játry nebo žlučníkovými kameny.
Obrázek: internet

Heslo dne 6

6. listopadu 2017 v 19:46 | xxx |  Různé


♠♣♠♣♠

Bylinky - lípa velkolistá

6. listopadu 2017 v 6:39 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Lípa velkolistá - Tilia platyphyllos

Lípa je statný strom s košatou korunou dosahující výšky přes 25 m, patří k dlouhověkým stromům. Náleží k typickým středoevropským dřevinám. Lipové dřevo je velmi světlé a měkké.
Med z lipových květů je velice žádaný.
Lipový květ patří k nejznámějším českým léčebným prostředkům.
Čaj z lipového květu se užívá jako prostředek proti nachlazení, často s medem.
Sbírají se celá květenství. Musí se sušit ve stínu bez dalšího přísunu tepla.

Lázeň na vlasy
Potřebujeme: 50 g sušeného květu a 1 l vody.
Květ přelijeme vroucí vodou a necháme půl hodiny odstát. Poté nálev scedíme a naředíme dle potřeby tak, abysme mohli vlasy opakovaně opláchnout. Nálev nám vlasy zjemní, dodá jim lesk a také medovou vůni.

Obrázek: internet


Potočnice lékařská

5. listopadu 2017 v 16:15 | xx |  Zdraví

Už jste slyšeli o potočnici lékařské? Ne?! Tak to je velká škoda, neboť její léčivé účinky jsou přímo zázračné!Potočnice lékařská (řeřicha potoční) je druh vodní rostliny, která pochází z Evropy a Asie. Je to také jeden z nejstarších druhů zeleniny konzumované lidmi a je součástí rodiny mokřadních až vodních rostlin, která zahrnují hořčici, wasabi, ředkev a zahradní řeřichu. Mnoho lidí považuje tuto rostlinu jednoduše za plevel, ale pravda je, že tato rostlina nabízí spoustu přínosů pro Vaše zdraví.

ZDRAVOTNÍ VÝHODY POTOČNICE!


Čistí krev

Potočnice pomáhá stimulovat vylučování kyselin z těla a také stimulovat tvorbu červených krvinek. Čištění krve od toxinů pomáhá řešit kožní problémy, jako je ekzém, stejně tak i artritidu, dnu a anémii.

Zlepšuje trávení

Tato všemocná rostlina působí také jako silné tonikum pro Vaše trávení, neboť stimuluje sekreci trávicích šťáv a zvyšuje chuť k jídlu a zkrátka účinně řeší jakýkoli druh zažívacích problémů. Potočnice je také užitečná proti únavě a slabosti, zatímco vysoký obsah jódu je dokonalým prostředkem pro hypotyreózu.

Mocný expektorant

Potočnice stimuluje vylučování hlenu z plic a odstraňuje potenciální respirační problémy.

Zabraňuje vzniku rakoviny

Potočnice obsahuje glukosinoláty, sloučeniny, které mohou zabránit vzniku rakovinných buněk. Tyto sloučeniny lze nalézt také v brokolici, růžičkové kapustě, řepě, ředkvi a hořčici.
Existuje několik odrůd řeřichy, z nichž každá má odlišné vlastnosti. Zahradní řeřicha může být konzumována čerstvá v salátech. Polní řeřicha se oproti tomu vyznačuje pěknými růžovými květy, zatímco zimní řeřicha roste v teplých oblastech, jako je Florida. Přestože je obecně bezpečné konzumovat tuto rostlinu, těhotné ženy by se jí měly vyhnout.

Vysoká výživová hodnota

Kromě vysokého obsahu glukosinolátů obsahuje potočnice antioxidanty, beta-karoten, vitamíny A a C, vápník, hořčík, fosfor, vlákninu, kyselinu listovou a sodík.
Jak můžete vidět, potočnice je vskutku tělu prospěšná rostlina, která může zlepšit Vaše celkové zdraví. Již v minulosti si toho byli lidé vědomi a často ji používali jako přírodní lék proti různým onemocněním. Říká se, že tato vodní rostlina byla dokonce použita Hippokratem, otcem moderní medicíny, který si vybudoval nemocnici u řeky s čerstvými rostlinami, kterými léčil pacienty.
Kromě lékařského použití má potočnice také využití v gastronomii. Má charakteristickou hořkou a kořeněnou chuť a je skvělá pro zlepšení trávení. Měla by se však vždy konzumovat v malém množství a čerstvá. Čerstvá potočnice má pevné a tmavě zelené listy, které jsou křehké při vaření. Pokud jsou uschlé, jsou většinou žluté barvy kvůli ztrátě chlorofylu.
Obecně platí, že lidé do salátů přidávají surovou potočnici. Nejlepší je použít čerstvé listy, protože proces vaření ničí základní živiny uvnitř rostliny. Někdy se listy potočnice používají výhradně k dekorativním účelům v salátech, u masa a svačin, zatímco někteří lidé používají listy také do polévky a krémových rizot.
V přírodní medicíně může být potočnice také použita k odstranění tmavých skvrn na kůži, nebo k odstranění kožních červů. Chcete-li rostlinu použít proti kožním problémům, musíte ji nejprve umlít a poté aplikovat na postižené místo.
K léčbě bolesti v krku, zánětu dásní, nebo problémům s dýcháním byste si měli uvařit 50 g potočnice v ¼ l vody a výsledný odvar vypít na prázdný žaludek. Můžete si také vzít sklenici teplého čaje s 10 g šťávy z potočnice a trochu medu před spaním.


Najdi kočku 93

4. listopadu 2017 v 18:41 | Jarmila* |  Piškuntálie

Tentokrát byla nejrychlejší Jaruška. Kitty umístila kočku na prvním obrázku trochu jinam, ale ostatní našla. Ostatní také kočičky objevili. Blahopřeji! Usmívající se
Pro kontrolu:
A nové tři obrázky:


Trošku větší kočka.
Přeji hezký víkend a ostrý zrak! Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Heslo dne 5

4. listopadu 2017 v 15:20 | xxx |  Různé


♠♣♠♣♠

Málo známé zeleniny

3. listopadu 2017 v 15:47 | Receptář, Roman Kváč |  Příroda

Málo známé zeleniny: vigna a jedlý ibišek

Představíme vám zeleninu, kterou moc lidí nezná. Jsou to u nás méně známé, ale přesto zajímavé druhy. Někdy není na škodu obohatit si zkušenosti s pěstováním a také si dopřát zajímavou změnu v jídelníčku. Rajčata a salát známe každý, ale co třeba zkusit vypěstovat vignu nebo jedlý ibišek?

Vigna čínská

Vigna čínská (Vigna sinensis, syn. Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis) je rostlina z čeledi bobovitých. Občas se setkáváme se jménem dlouhatec, které si vysloužila pro své dlouhé štíhle lusky. Například u odrůdy Metro dorůstají délky 40-100 cm. Italové tuto odrůdu někdy označují jako špagetovou, a to jak pro délku, tak pro štíhlost lusků. Nicméně označení dlouhatec patří jiné rostlině. V angličtině tuto luštěninu znají jako cowpea, to prý proto, že se využívala především jako krmná plodina pro krávy.
Ačkoli do podle jména nevypadá, vigna pochází z Afriky. Pěstování nečiní problémy, má ráda slunné stanoviště s propustnou zeminou. Hnojíme ji jako běžnou zeleninu, zaléváme bohatě, pokud chceme sklízet semena, tak v srpnu zálivku umírníme a v září již nezaléváme a sklízíme suché lusky, z nichž semena vyjmeme.


Foto: Roman Kváč

V rámci osevního postupu se jedná o výbornou předplodinu. V chladnějších oblastech je dobré předpěstování, vyséváme v polovině dubna a vysazujeme v polovině května. V nížinách vyséváme začátkem května přímo na stanoviště. Rostlina dorůstá výšky kolem metru, násada lusků je bohatá i v horších podmínkách. Sklízíme zelené lusky jako zeleninu, nebo zralá semena. Využití je totožné s fazolemi.


Foto: Roman Kváč

Jedlý ibišek

Jedlý ibišek, přesněji ibiškovec jedlý (Hibiscus esculentus), nebo také okra, je okrasná rostlina, která vás potěší zdravými plody. Ibiškovec jedlý je stará kulturní rostlina a byl pěstován v Egyptě již 2000 let před naším letopočtem. Tento ibišek pochází z Indie a má rád teplo a slunce. Často se radí předpěstování, to je nutné v chladnějších oblastech. V nížinách můžeme v druhé polovině května vysévat přímo na stanoviště, což je nejvhodnější, protože nemá rád přesazování. Volíme dobře propustnou zeminu, kterou pohnojíme a přihnojujeme i v průběhu pěstování. Zaléváme pravidelně, ale ne mnoho, aby plody a květy nezahnívaly.Jedlý ibišek se často doporučuje jako vhodná zelenina do květináčů na balkony. Moje zkušenost je opačná a proto ji do hrnků nedoporučuji. Plody se objevují poměrně brzy a sklízí se asi do délky 5 cm, kdy jsou šťavnaté a semena jsou měkká. Plody konzumujeme čerstvé, nakládáme jako okurky a nebo používáme do polévky, masových směsí a nebo jako dušenou zeleninu, lze restovat se slaninou podobně jako fazolky. Protože je ibišek slézovitá rostlina, působí velmi dobře jako prevence proti nachlazení a zmírňuje příznaky viróz. Jíme-li plody čerstvé, musíme počítat s velkou produkcí slizu, kterou v ústech ucítíme velmi brzy.
Heslo dne 4

2. listopadu 2017 v 5:50 | Jarmila* |  Různé


♣♠♣♠♣