****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Leden 2018

Četla jsem

31. ledna 2018 v 17:54 | Jarmila* |  Moje četba

V posledních dnech jsem přečetla skoro jedním dechem knihu od známé autorky a blogerky Nadi Dubcové o Haně Podolské.
Paní Naďa v ní líčí životní osudy věhlasné majitelku oděvního salónu, jak jí je paní Podolská vyprávěla. V knize jsou také uvedeny archivní materiály o životě syna Viktora. Ty jsou velmi zajímavé a překvapující.
Musím se přiznat, že o paní Podolské a jejím salónu jsem jen kdysi slyšela. Narodila jsem se ale o hodně později. Tehdy už byl salón znárodněn a jmenoval se Styl.
Také mi nic neříkají druhy látek (např. krepdešín apod.) Vyrostla jsem na látkách, které produkoval socialistický oděvní průmysl a na tehdejším hitu - krimplenu. Později jsem si oblíbila vzdušnější a lehčí látky. Ale to sem nepatří.
Salón paní Hany Podolské oblékal dámy z vyšší společnosti, herečky (Adina Mandlová, Nataša Gollová, Hana Vítová a další) i manželky prezidentů (Hana Benešová, Marta Gottwaldová).
Na paní Podolské jsem obdivovala její vitalitu i v pozdním věku a hlavně úsilí a píli při budování salónu. Začala s malou krejčovskou dílnou a později se vypracovala na velmi úspěšnou podnikatelku.
Knihu mohu doporučit všem, kteří se zajímají o životní osudy neobyčejných lidí.Dále jsem si přečetla knihu Markéty Zahradníkové, kterou napsala se spolupráci Zbigniewa Czendlika - Postel, hospoda, kostel.
Knihu jsem začala číst spíš ze zvědavosti, protože (nemohu si pomoct) na mě lanškrounský farář doposud působil jako "frajírek".
Musím přiznat, že mě některé jeho myšlenky zaujaly a líbily se mi. Líbila se mi i jednoduchost výkladu např. Bible. Řekla bych, že pan farář to má v hlavě dobře utříděné a není úzkostlivý klerik, který je zahleděný jen do své víry.
Tím pádem jsem si poopravila svůj názor na něj. Ale rozhodně ho nechci glorifikovat.Nyní se musím pustit do dočtení knihy o Herculovi Poirotovi. Už mi leží u postele hodně dlouho. Smějící se


Obrázky: internet


Bylinky - česnek medvědí

29. ledna 2018 v 5:50 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Česnek medvědí - Allium ursinum

V poslední době velmi populární bylina, kterou si mnozí za nesmyslně vysokou cenu koupili, aby si ji mohli vysadit do zahrádky.
Listy a zvláště květy mají jemnou česnekovou chuť i pach. Obsahuje množství vitamínu C, vitamínů B1 a B2, minerály a stopové prvky.
Hodí se pro jarní očistnou kúru, vzhledem k tomu, že tělo zbavuje zplodin látkové výměny.
Ocet s medvědím česnekem na čištění krve: hrst nakrájených listů dáme do litru jablečného octa a necháme 3 týdny odstát. Pak přecedíme a přidáváme lžíci octa do malého šálku s teplou vodou. Pijeme po malých doušcích ráno před snídaní přibližně měsíc.

Obrázek: internet


Najdi kočku 99

28. ledna 2018 v 17:28 | Jarmila* |  Piškuntálie

Minule byla nejrychlejší v hledání Helenka L. Našly i Ellis, Maruška, Jaruška, Ohnice, Evka a Hanka H. Gratuluji! Usmívající se
Pro kontrolu:
Opět nové tři obrázky:

Přeji ostrý zrak a štěstí v hledání!

Hezký zbytek neděle! Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Orchideje a kočičky

25. ledna 2018 v 18:31 | Jarmila* |  Pokojové květiny

Teprve minulý týden jsem vyfotila vánoční dárky a orchideje, protože svítilo sluníčko a dalo se fotit. Jinak je stále zataženo a dost pošmorno a tma.
Nejprve dvě kočičky, které jsem dostala pod vánoční stromeček. Z obou jsem měla velkou radost. Jedna je od vnuka Petra a jeho přítelkyně a druhá od rodiny syna Petra.
Musím kočky spočítat, protože už ztrácím přehled. Naposled jich bylo něco kolem 40, ale od té doby se počet změnil.


Od vnuka Petra a Jitky.


Od rodiny syna Petra.

Moje orchidejky pěkně kvetou a dělají mi radost. Jen s focením je problém. V zimní zahradě je zima, nechtěla jsem je tam přenášet. Na oknech se špatně fotí. Kvůli vzdušným kořenům nejdou dost dobře otočit. Tak více méně pro představu.


Bílá mini orchidej.


Bílá s fialovožlutým středem.


Bílá velkokvětá. Kvete od podzimu skoro neustále. Vždy vyžene před odkvětem další stvol s poupaty.


Fialová strakatá orchidej.


Směs dvou žlutých orchidejí a fialové mini. Žluté jsou každá jiná.

Mějte hezký večer! Usmívající se

Bylinky - kontryhel obecný

22. ledna 2018 v 5:31 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Kontryhel obecný - Alchemilla vulgaris

Tato běžná luční bylina má mnoho účinků na lidský organismus: tlumí záněty, působí svíravě, tiší bolest, mírní krvácení, chrání cévy, má antibakteriální účinky, uvolňuje křeče.
Sedací koupel: připravíme si asi 200 g směsi stejných dílů kontryhelu, majoránky, přesličky rolní a dubové kůry.
Směs vaříme přibližně 20 minut, potom slijeme a přidáme do koupele.
Při zánětu vaječníků, riziku potratu nebo při výtoku opakujeme 2x týdně po dobu až šesti týdnů.
Po koupeli je třeba se natáhnout a být v klidu.

Obrázek: internet


Nové "štěstí"

21. ledna 2018 v 15:24 | Jarmila* |  Zvířátka


To je naše nové "štěstí" - Bessy.

Syn řekl, že manžel nemůže na poli, kde je hospodářství, zůstat bez kamarádky. Hned večer (po smrti Sáry) hledal na netu náhradu. Objevil devítiletou fenku zlatého retrívra (Sára byla stejné plemeno), hodnou a k převzetí ihned. Majitelka jí už nemohla mít, protože je celý den v práci a Bessy byla sama v bytě.
Měli jsme si pro ni jet už v sobotu, ale pak z toho sešlo. Jelo se pro ní až 14.1. Majitelka se s ní s těžkým srdcem loučila. Bessy celkem snadno. Hned běžela k manželovi a šup do auta.
Když s ní přijeli domů (byla tam skoro celá rodina), Bessy si obhlídla naši domácnost a po dlouhé cestě si lehla k odpočinku.


Proti Sáře je tmavší, má jiné oči a trochu delší čumák. Ale povahou je ještě lepší. Velikánský mazel. Manžel už se před ní skoro schovává, protože jí má neustále za sebou a musí hladit a hladit. Pro změnu drbat za ouškem a pod krkem. Smějící se
Sára byla také hodná, ale nebyla tolik zvyklá na neustálou přítomnost lidí. Když s ní byl manžel na poli, také ho provázela, přišla se pomazlit. Přes oběd ale byla sama. Byla zvyklá z předešlého domova být celý den venku. Společnost jí dělala drůbež (té si nevšímala) a kočky, které z duše nesnášela. Dokud jí sloužily nohy, proháněla je zle. Kdo se neschoval, měl smůlu.
Moc nám chybí!
Proto jsem ráda, že máme novou fenku. Trochu to rozptýlilo náš smutek. Máme jí neustále "za zadkem". To je nejlepší lék.
Na Sáru ale nezapomeneme!
Chtěla jsem udělat venku fotku, kde se Bessy jen někde nerozvaluje. Smějící se
Nejprve jedla sníh. Myslela jsem, že se v něm bude i válet. Ne. Tak jsem chtěla, aby si alespoň sedla, že udělám portrét. Než jsem zaostřila, už ležela. Smějící se Šly jsme raději domů.
Teď šla aktuálně s manželem na pole, aby se trochu prošla. Byla tam i dopoledne, ale to se svezla se synem autem. Je totiž vášnivá motoristka. Jakmile vidí naše auta, hned se hrne dovnitř.
Doufám, že bude také, jako Sára, ráda jezdit v traktoru a na káře, když se jede zvířatům pro trávu.
Tak jsem vám představila naši Bessinku. Jsme rádi, že jí máme.
Děkujeme dřívější majitelce, že nám jí svěřila!


Bessy, sedni! To je výsledek. Smějící se

Pryšec zvaný Kristova koruna

20. ledna 2018 v 14:44 | Jana Bucharová, Receptář |  Pokojové květiny

Pryšec zvaný Kristova koruna je působivá a nenáročná pokojová rostlina, která kvete od jara až do zimy. Jen vláhu je třeba dávkovat opatrně, aby prospívala stejně, jako v pouštích dalekého Madagaskaru.
Ve své domovině, v puklinách madagaskarských skal a polopouští, tato podivuhodná rostlina dorůstá až do dvoumetrové výšky. Pokud ji pěstujeme jako pokojovku, půl metru obvykle nepřesáhne a vyšlechtěny jsou i nižší, o to košatější kultivary a hybridy. Pichlavé, dřevnaté větve zkrášlují zelené lístky a krvavě rudé kvítky (přesněji podkvětní listeny) - odtud název. Pryšec zářivý zvaný též pro svou pichlavost trnopryšec (Euphorbia milii) je však již vyšlechtěn i v řadě kultivarů s jinak zbarevnými listeny.


roseshutterstock25 / Shutterstock.com

Pěstování

  • Trnopryšci se bude dařit u jižně, případně východně nebo západně orientovaného okna. Prospívá mu dostatek světla a miluje slunce, v nouzi však snese i spořejší osvětlení.
  • Jako rostlina ze suchých oblastí nepotřebuje příliš vláhy, mezi jednotlivými zálivkami necháme bal proschnout. Zvláště v zimě, kdy je světla méně, ho nesmíme přelít - při nižší teplotě všechny procesy zpomalí a rostlina vody vypařuje jen nepatrné množství. Ovšem pokud bychom ho nechali zcela suchý příliš dlouho, pryšec shodí listy.
  • Celoročně mu vyhovuje běžná pokojová teplota, v zimě si může odpočinout i při nižší, ne však pod 13 °C.Christopher PB / Shutterstock.com

Jako sukulent potřebuje trnopryšec dokonale propustný substrát s příměsí písku nebo perlitu. Přesazovat ho nemusíme každoročně, jednou za dva roky mu nová nádoba postačí. Kvůli ostrým, silným, až 2 cm dlouhým trnům to není snadné - bez silných rukavic se neobejdeme.


Jutinan Jujinda / Shutetrstock.com

Pozor také na mléko, latex, které z rostliny při poranění prýští - může podráždit kůži. Rostliny starší šesti let nemusíme přesazovat vůbec, pokud každé jaro vyměníme svrchní část zeminy a v průběhu sezóny jim dopřejeme hnojivo pro sukulenty nebo kvetoucí pokojovky. Mírné přihnojování prospěje v době květu i mladším rostlinám.


Kritsanatt Boonkiatpong / Shutterstock.com

Množení řízkováním

V zimě často dochází k opadu listů. Nové na starých výhonech obvykle neraší - z jejich vrcholků však můžeme připravit řízky a vypěstovat novou rostlinu. Když řízky je ihned po seříznutí ponoříme do teplé vody, zastavíme vytékání latexu. Poté je ponecháme ještě 24 hodin zaschnout, než je zapíchneme do lehkého substrátu a mírně zavlažíme.

Vypěstujte si avokádo z pecky

17. ledna 2018 v 6:07 | Receptář, Jana Bucharová |  Pokojové květiny

Pěstování avokáda z pecky je skvělá zábava. Krásná rostlina vám bude dělat radost a jednou možná sama vytvoří plod. S klíčením si však velké semeno dává na čas - pomoci mu můžete osvědčenými triky.
Avokádo se stalo velmi oblíbeným, je lahodné a zdravé. Módní vlna však přináší velké problémy v zemích, odkud se dováží - jak už to bývá, kvůli okamžitému zisku jsou ničeny tropické lesy, které mají z hlediska budoucnosti cenu mnohem větší. Je proto rozumné tento plod konzumovat s mírou a nestavět na něm svůj jídelníček, ostatně není samospásný, jako ani žádná jiná potravina. Ovšem když si z pecky avokáda, které sníte, vypěstujete novou rostlinu, má koupě plodu další smysl.Solodovník/Shutterstock.com

Pecka na párátku

Semeno můžete vložit do vlhkého substrátu špičkou nahoru, nechejte ho z jedné třetiny až poloviny vyčnívat. (Pokud je pecka kulatá, spodek poznáte podle světlé skvrny). Substrát nesmí po celou dobu klíčení vyschnout.


Stále větší oblibu získává metoda hydroponická, kdy kořínky vyraší do vody. Nakličování ve sklenici je pěkné na pohled a odpadají starosti s udržováním vlhkého substrátu, který může při přemokření a nedostatečné výměně vzduchu lákat plísně. Ovšem pecka by neměla být ponořena celá, ale jen z poloviny, špičkou přitom směřovat vzhůru a pod sebou mít dostatek prostoru pro kořínky. Toho dosáhnete nejsnáze tak, že do ní ze dvou až čtyř protilehlých stran v první třetině zasunete kousky ostrých špejlí nebo párátka. Jen tak hluboko, aby pecku udržela. Poté je opřete o okraj nádoby a vodu doplníte tak, aby sahala přibližně do půlky pecky.
Nádobu postavte na teplé, světlé místo (ideálně 25 °C, pomůže topení nebo topná podložka), ale z dosahu přímého slunce. Můžete ji svrchu zakrýt do doby, než semeno začne klíčit. Vodu denně nebo obden měňte, nikoli však za studenou, ale za vlahou, odstátou. Poté, co se objeví dva až čtyři lístky a husté kořínky, semenáček přesaďte do květináče s lehkým substrátem (pro pokojové květiny, nebo směsi listovky s kompostem a perlitem). Třetina až polovina pecky by měla opět vyčnívat nad povrch substrátu.
Pěstování avokáda z pecek si získalo řadu příznivců. Někteří používají ještě vylepšení - z pecky nejprve odstraní svrchní hnědou slupku (která se jinak při klíčení postupně oloupává sama). Výhoda pracnějšího postupu je v tom, že se při zapichování párátek vyhnete prasklině v pecce, podél které se bude při klíčení postupně otevírat.


3 tipy pro úspěch

  • Snažte se v obchodě vybrat zralý plod - na omak je měkký, mívá tmavší barvu.
  • Ať už budete pecku nakličovat ve skleničce nebo v substrátu, předem ji důkladně očistěte od dužiny - zahnívala by. Snadno ji odstraníte měkčím kartáčem na zeleninu, kartáčkem na zuby nebo papírovou utěrkou.
  • Při teplotě 20-25 °C semeno vyklíčí za 2-6 týdnů. Pokud se klíček a kořínky neobjeví do dvou měsíců, nezbývá, než zkusit štěstí s jinou peckou.

Další pěstováníRostlině dopřejte světlé místo bez přímého slunce, substrát udržujte jen mírně vlhký, zalévejte ideálně dešťovou vodou, v zimě méně. V sezóně rostlinu pravidelně přihnojujte, například hnojivem pro citrusy.
Avokádo přelahodné (Persea americana) můžete v požadované velikosti a tvaru udržovat řezem - snadno obráží a bude košatější. Zaštipování výhon v průběhu růstu je dokonce žádoucí, rostlina se rozvětví. O velikosti stromu, jaké dorůstá ve své tropické domovině, si může avokádo v květináči nechat jenom zdát. Po pár letech však doroste do pohledného keříku či malého stromku a po 5-8 letech může dokonce i plodit. Vyžaduje k tomu vysokou vzdušnou vlhkost a v letním období teplotu nejméně 25 °C.
Bylinky - řebříček obecný

15. ledna 2018 v 5:54 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Řebříček obecný - Achillea millefolium

Tato běžná bylina pomáhá od migrén, aktivuje látkovou výměnu a čistí krev.
Teplý zábal jater napomůže čištění celého těla.
Uvaříme 2 lžičky sušené řebříčkové nati v půl litru vody. Necháme 5 minut táhnout na mírném plameni. Do odvaru namočíme složený kapesník a po mírném vymačkání přiložíme pod pravý žeberní oblouk, přes kousek igelitu přiložíme plenu a odpočíváme přikrytí pod dekou.

Obrázek: internet


Bylinky - řepík lékařský

8. ledna 2018 v 6:07 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Řepík lékařský - Agrimonia eupatoria

Čaj, do kterého přidáme trochu řepíku, pomáhá při mnoha obtížích, především při problémech se žlučníkem, žaludkem a střevy.
Výborné je řepíkové víno: použijeme přibližně 25 g kvetoucí natě. Drobně ji nakrájíme a zalijeme půllitrem dobrého červeného vína. Přibližně po 2 týdnech víno přefiltrujeme.
Užíváme před spaním 1 likérovou skleničku. Řepík nám během noci čistí sliznice, střevo a játra.

Obrázky: internet


Sára

7. ledna 2018 v 11:24 | Jarmila* |  Zvířátka

Dnes k ránu nás opustila naše milovaná Sára.

Jsme smutní. Odešel člen naší rodiny.Pijan

6. ledna 2018 v 21:32 | Jarmila* |  Zvířátka

Náš kocour Macek to asi na Silvestra přehnal! Má velikou žízeň!
Dnes už podruhé přiběhl za mnou do koupelny a chtěl se napít vody. Jakmile mě slyší, už ho mám v patách.
Celá věc začala tím, že nám dosloužila umyvadlová baterie a on to vystihl. Nejprve voda jen kapala, ale pak už tekla čůrkem. Byla urgentně nutná výměna. Jenže mezitím si Macek zvykl na pití vody.
Teď už si nemůže dojít, kdy chce, ale moc dobře mě slyší.
Přitom má vodu v misce nahoře u mladých. Spolu s miskou granulí. Dává přednost čerstvé vodě, ne odstáté.Takto poslušně čekal, až se na Štědrý večer najíme a bude nadílka!


Přeji hezký večer! Usmívající se


Najdi kočku 98

4. ledna 2018 v 17:37 | Jarmila* |  Piškuntálie

Nejblíž nalezení kočiček byla Jana. Gratuluji! Usmívající se Tentokrát byl prostřední obrázek těžký.
Kontrola:
Další tři nové obrázky:
Přeji hodně zdaru v hledání! Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Bylinky - bršlice kozí noha

1. ledna 2018 v 5:58 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Bršlice kozí noha - Aegopodium podagraria

Tento téměř nevyhubitelný plevel dokáže zarůst celou zahradu. Kořeny se při vytrhávání snadno lámou a z každého úlomku vyroste další rostlina. Bršlici však můžeme kromě vytrhávání také konzumovat.
Především mladé světlezelené lístky mají příjemnou, jakoby karotkovou chuť. Můžeme si je dát třeba jen tak na chleba s máslem, nasekat s petrželkou a pažitkou do tvarohu, do polévky nebo ji lehce osmažit na dobrém oleji.
Bršlice obsahuje množství vitamínu C, karotenoidů a minerálů.
Obrázky: internet