****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Březen 2018

Přání k Velikonocům

30. března 2018 v 11:36 | Jarmila* |  Svátky


Všem přátelům a návštěvníkům blogu přeji příjemné prožití svátků velikonočních.

JarmilaTajemství vegetační doby

29. března 2018 v 14:35 | Jana Bucharová, Receptář |  Zahrádka

Tajemství vegetační doby: Jak dlouho roste ředkvička, mrkev, salát?

Kolik času od výsevu uplyne, než sklidíte salát, bylinky, ředkvičku, rajče? To je dobré vědět již při plánování. Rychle a pomalu rostoucí zeleninu můžete navíc výhodně kombinovat, rychlou vysévat opakovaně.
Nejčasnější úrody se dočkáte u listové zeleniny, zvláště u otužilých druhů - její sklizeň si můžete dokonce určit sami a seřezávat ještě mladé lístky. Rostliny ochotně dorůstají, ať se jedná o saláty určené k řezu listů, špenát, kopr nebo roketu. I kořenovou zeleninu lze sklízet dřív, než kořen či bulva plně doroste, ale s rostlinou je konec. U plodové zeleniny je většinou třeba počkat, až plody plně vyzrají, u lilkovitých rostlin (papriky, rajčata, lilek) jsou nezralé plody navíc nejen nedobré, ale dokonce jedovaté. Výjimkou jsou například fazolky pěstované pro sklizeň nezralých lusků, nebo cukrový hrášek, u kterých sklízíme plody dříve, než dozrají.


LDprod / Shutterstock.com

Vegetační doba

Vegetační doba je velmi důležitý údaj. Uvádí čas, který rostlina potřebuje od výsevu do sklizně. Počítá s optimálními podmínkami - nižší teploty, například pokles téměř k nule na jarních záhonech, růst zpomalí. Ovšem u plodové zeleniny, kterou předpěstováváme za oknem, neplatí, že čím tepleji, tím lépe. Vyšší teploty jsou přínosné v době klíčení a růstu semenáčků, sazeničkám poté svědčí nižší než pokojová teplota, aby byly silné a zdravé. U rajčat a dalších lilkovitých rostlin dokonce noční poklesy teplot stimulují násadu květů a zrání plodů. Rané odrůdy bývají o něco rychlejší, nežli pozdní.


Meryll / Shutterstock.com

Přehled oblíbených druhů zeleniny

 • Ředkvičky: Sklízet lze již měsíc od výsevu
 • Salát: Odrůdy určené k řezu listů (s atraktivními, červenými nebo svěže zelenými zkadeřenými listy) vytvoří listové růžice do měsíce a půl. Ovšem listy můžete postupně seřezávat již dřív, do měsíce od výsevu. Hlávkový salát vytvoří hlávky do třech měsíců. Listy kozlíčku polníčku můžete sklízet již za dva měsíce.
 • Mrkev a karotka: Do plné velikosti doroste mrkev až za 3-4 měsíce od výsevu. Ovšem malé chutné mrkvičky můžete sklízet již dříve.
 • Pažitka: Listy můžete sklízet již po měsíci od výsevu. Trsy zesílí do dvou až tří měsíců - pak je lze přesadit na venkovní záhon a seřezávat v průběhu celého léta i podzimu. Při závlaze a přihnojování pažitka rychle obrůstá.
 • Roketa: Mladé listy lze sklízet již za měsíc od výsevu.
 • Kopr: Sklízet můžete již dva měsíce od výsevu, mladé rostlinky i za měsíc.
 • Petržel: Vzrostlých trsů se dočkáte za 3 měsíce od výsevu, petrželka si s klíčením dává na čas. Poté však po seřezávání ochotně obráží. Mladé výhonky můžeme sklízet již dříve.
 • Brokolice: Ke sklizni budou připravené za 2-3 měsíce - je třeba je sklízet dříve, než se růžice rozvolní a poupátka se začnou otevírat. Jak výhonkové, tak i květákové odrůdy s hlavní středovou růžicí obrazí menšími růžicemi, pokud je seřízneme a košťál ponecháme.
 • Kedlubna: Bulvy dorostou do tří měsíců od výsevu
 • Rajčata: Prvních zralých plodů se můžete dočkat za 4 měsíce od výsevu
 • Papriky: Plody začínají zrát nejdříve za 5 měsíců od výsevu. Proto je konce února na předpěstování sazeniček nejvyšší čas.

Nová známka

27. března 2018 v 17:45 | Zdeněk Jindra |  Zajímavosti

Dne 14. března byla vydána nová známka - Historické dopravní prostředky - Kolesový parník Vltava.
Známka má nominální hodnotu 19 Kč. Autorem je Milan Bauer.


Ke známce byla vydána i obálka prvního dne vydání včetně příležitostného razítka - FDC:
Námět známky:

Kolesový parník Vltava je poslední ze dvou historických parníků na Vltavě. Tím druhým je parník Vyšehrad. I po několika kompletních rekonstrukcích si zachovává své nezaměnitelné historické kouzlo, díky němuž je oblíbeným místem pro svatby, firemní akce, ale i jako nevšední prostředí pro konference nebo teambuildingy. Kolesový parník Vltava byl na vodu spuštěn v roce 1940 v pražských loděnicích jako osobní loď. V roce 2013 byl slavnostně zapsán mezi kulturní památky České republiky. V roce 1991 proběhla jeho přestavba na restaurační parník. Výkon parního stroje kolesového parníku Vltava je 112,5 kW (150 k).

(zdroj www.cpost.cz)
Bylinky - čekanka obecná

26. března 2018 v 5:55 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Čekanka obecná - Cichorium intybus

Čekanka je vytrvalá bylina rostoucí podél cest, na pastvinách a sušších ruderalizovaných stanovištích.
Používá se nať, kořen i samotné úbory. Povzbuzuje chuť k jídlu, vylučování trávicích šťáv, pomáhá při problémech se žaludkem, játry, močovým ústrojím, aktivuje ledviny. Čistí organismus, pomáhá také čistit pleť.

Odvar připravíme z 1 lžíce drogy přelité čtvrtlitrem vody. Přivedeme k varu a necháme asi čtvrt hodiny louhovat. Pak scedíme a pijeme 2x denně, vždy ráno a večer.

Obrázek: internet


Výstava Sedmičky Josefa Lady - pokračování

25. března 2018 v 19:30 | Jarmila* |  Výstavy

Dnes už se omezím jen na vložení některých obrázků. Ostatní již bylo napsáno.
Jak jsem uvedla, fotilo se mi špatně. Ve skle zarámovaných obrazů se odráželo, co nemělo, všude nebyly dobré světelné podmínky a také to moc neumím.
Takže jen pro ilustraci. Není možné sem dát vše, co jsem vyfotila. Něco se nepodařilo a také by byl článek hodně dlouhý. Již včera jsem měla potíže s vkládáním obrázků.

(Obrázek J. Lady - z internetu)

♣♣♣

Výstava Sedmičky Josefa Lady

24. března 2018 v 16:23 | Jarmila* |  Výstavy

O výstavě Josefa lady jsem již psala - zde. Při pondělní návštěvě jsem se víc zaměřila na osobu Josefa Lady. Chtěla jsem si mimo jiné vyfotit jeho politické karikatury. Moc jsem jich nenašla, asi se obrazy obměňují. Na podzim jsem zaváhala.
Prohlédla jsem si model jeho pracovny. Dokonce jsem se s panem Ladou nechala vyfotit. Smějící se Pan Lada sedí za stolem se svou fajfčičkou a vy máte pocit, že ať si stoupnete na kteroukoliv stranu, že se na vás dívá. Figura je precizně vyrobená.
Vyfotila jsem jeho pracovní stůl, osobní věci, jeho rodokmen, který namaloval. Trochu jsem se věnovala víc jeho dceři Aleně, která též kreslila.
Vyfotila jsem kostýmy pro pohádku Hrátky s čertem, kulisy, kocoura Mikeše v nadživotní velikosti (stál tam zastrčený v koutě), ilustrované knížky, model kostela a rodné chalupy v Hrusicích. Koupila jsem si na památku dva hrnečky s obrázky od Josefa Lady. Je toho hodně a asi se vše nevejde do jednoho článku.
Samozřejmě, že jsem fotila i jeho obrazy. To byl velký oříšek. Obrazy jsou zasklené a v tom skle se odráželo osvětlení místností, ostatní obrazy (jejich lesklé rámy). Mnohdy se mi fotka moc nepovedla. Ale to už je úděl na výstavách, že jsou na foceném obrazu odrazy všeho možného.

(Výřez z obrázku Josefa Lady - internet)Výstava a kytičky

20. března 2018 v 20:27 | Jarmila* |  Výstavy

Včera jsem se náhodou dostala do matičky měst - Prahy. Chtěla jsem si znovu prohlédnou výstavu o Ladovi, výstavu skalniček a případně ještě něco, co stihnu.
Ráno jsem byla natěšená. Teploměr sice ukazoval -9°C, ale pak se ukázala modrá obloha a svítilo sluníčko. Vše slibovalo krásný den.
Musím říct, že v Praze byla snad větší kosa, jak u nás na Vysočině.
Jenže jsem zalezla do Tančícího domu, kde bylo až moc teplo, tak mi to bylo fuk. Výstavu jsem si tentokrát řádně užila. Napíši o ní samostatně, ale jen pár slov, protože jsem o ní psala už zde. Podrobně o výstavě poreferovala Maruška - zde a zde.
Vložím jen nějakou fotku a nebudu opakovat již napsané. Ale nejdříve se musím prokousat 118 fotkami. Smějící se
Když jsem po 11 hod. vypadla a čekala na autobus, moc se mi to nelíbilo. Od Vltavy řádně táhlo. Dojela jsem na Karlovo náměstí a vzpomněla si na výstavu skalniček vedle Faustova domu. Na Karláku to protahovalo, zima byla jak v Rusku. Přesto jsem se dohrabala na místo. Ovšem z výstavy nebylo nic. Vše bylo zapadané sněhem a kvetlo jen pár rostlinek. Prodejci skalniček tam pěkně mrzli. Bylo mi jich líto, protože návštěvníci nechodili.
Musíme si počkat na květen, to bude výstava více kvetoucí a doufám, že už bez sněhu.
Zklamaně jsem odešla a jela metrem do Strašnic, kde jsem čekala na odvoz domů. Byla jsem z výletu totálně vyřízená, ale šťastná.
Dnes jsem na naší zahrádce nafotila krásně kvetoucí bledulky, rašící narcisky a odkvétající sněženky. Mráz, který byl a je v minulých dnech, ani sníh jim neuškodil.
Už aby bylo hezky a tepleji, abych mohla vyčistit záhonky po zimě!
Dnes nastalo astronomické jaro, ale podle předpovědi bude ještě v noci mrznout.Bylinky - šalvěj lékařská

19. března 2018 v 6:20 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Šalvěj lékařská - Salvia officinalis

Tuto léčivou a kořeninovou rostlinu netřeba jistě příliš představovat. Pěstujeme ji na většině zahrádek jak mezi léčivkami, tak i mezi slunomilnými trvalkami.
Podívejme se na její účinky i z jiného úhlu.
Pokud se nadměrně potíte, určitě její služby využijete.
Zevně se používá tinktura, vnitřně čaj (nálev).
Velmi příjemné a účinné je také omývání šalvějovým čajem ve spojení se střídavým osprchováním horkou a studenou vodou. Napomůže též detoxikační čaj ze směsi natě zlatobýlu, listů kopřivy nebo břízy.

Obrázek: internet


Minulý týden na zahrádce

17. března 2018 v 20:28 | Jarmila* |  Zahrádka

Minulý týden jsem obhlížela kytičky na zahrádce. Sněženky, které kvetly před příchodem mrazů, byly hodně zdecimované, ale vzpamatovaly se. Z půdy se draly lístky tulipánů, hyacint a začaly kvést bledulky. Ty jsem si chtěla vyfotit tento týden. Už byly víc rozvité. Ale překvapil mě příděl mrazu a sněhu.
Snad se také vzpamatují, až chladno ustoupí. Už mi leze zima na nervy!


Den před obhlídkou zahrádky jsem byla ve městě. Už je pravidlem, že když jedu do města, je krásný den. Jako stvořený k focení.
Tak jsem alespoň cvakala předjarní krajinu z autobusu. Na prostředním snímku vlevo nahoře je vidět sněhová pokrývka na hřbetu Železných hor. Hory se lehko nevzdávají, i když nejsou nijak vysoké - cca 650 m.n.m.Mějte hezký večer a krásnou neděli! Usmívající seMelouny ze semínka

16. března 2018 v 18:22 | Receptář, Jana Bucharová |  Zahrádka

Melouny ze semínka: Vypěstujte si plody sladké jako léto samo


Šťavnatý a sladký vodní meloun, nebo voňavý cukrový meloun patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Pěstovat je můžete i na zahradě. Vysazují se až v květnu, nyní nastává čas na předpěstování sazenic.
Daří se jim především v teplých oblastech, ale v posledních letech dozrávají i v chladnějších polohách. Důležitá je nejen celková poloha zahrady, ale i výběr co nejteplejšího, slunného a před větrem chráněného místa. Melouny můžete pěstovat i ve skleníku či pod fólií.


Výsev a předpěstování sazenic

Sazeničky je třeba předpěstovat, a to v průběhu března, nejpozději počátkem dubna. Melouny zasejte do prostorných květináčů, kde budou mít sazenice dostatek místa. (Pokud je nejprve zasejete do úspornějších sadbovačů, při přesazování je třeba s nimi zacházet velmi opatrně). Aby semena vyklíčila, potřebují nejméně 20 °C, bez nočních poklesů. Proto s pěstováním začněte v teple domova. Při 20 °C vyklíčí přibližně za týden, při 30 °C dokonce za tři dny. Poté můžete sazenice přenést do skleníku či pařeniště, jen nesmí zmrznout. Až do květnové výsadby je můžete pěstovat i doma, potřebují však co nejvíce světla.


lanych / Shutterstock.com

Výsadba a pěstování

Sazeničky se vysazují v květnu, když pomine nebezpečí mrazíků. Půda by měla být obohacená kompostem a tudíž bohatá na humus. Melouny můžete vysadit na mírně vyvýšené kupky zeminy - zajistí dobrý odtok vody od rostliny, která je náchylná k zaznívání krčku, půda se navíc snáze prohřeje. Výhodné jsou i vyvýšené záhony. Teplotu zvýšíte i s pomocí černé fólie, kterou na záhon položíte měsíc před výsadbou. Teplo v půdě poté udrží vrstva mulče, nastlaná kolem sazenic. Zároveň brání vysychání půdy a přispívá k tvorbě humusu, což melounům svědčí.
Melouny potřebují prostor - sazenice vysazujte v metrových rozestupech, pokud výhony navedete na opory. Pokud je necháte plazit po zemi, lepší je dvoumetrový rozestup.Čtyřboč - novozélandský špenát

16. března 2018 v 15:06 | Receptář, Daniela Dušková |  Příroda

Čtyřboč čili novozélandský špenát: Jak ho pěstovat a sklízet?


Vedle špenátu setého lze pěstovat celou řadu dalších druhů, často bujněji rostoucích a méně náročných, které můžeme v kuchyni upravovat podobným způsobem. Mezi nejzajímavější patří čtyřboč.
Špenátu setému se podobá špenát novozélandský, dnes nazývaný spíše čtyřboč rozložitá (Tetragonia expansa). Pochází z Austrálie, Oceánie a Nového Zélandu. Botanicky nemá se špenátem nic společného, patří do zcela jiné čeledi.


picturepartners / Shutterstock.com

Výsev a pěstování

 • V březnu můžeme čtyřboč pěstovat ve skleníku, fóliovníku či v pařeništi. Získáme tak kvalitní, měkké listy.
 • Na venkovní záhon semena vyséváme v dubnu nebo v půlce května, předpěstované rostliny vysazujeme na minimální spon 70 cm.


Rostliny vytváří mohutné, až metr dlouhé stonky. Výsevy můžeme zakrýt bílou netkanou textilií. Čtyřboč může růst "neukázněně" do stran, je proto lepší mu nechat dostatek místa.

Sklizeň

Odlamujeme lístky nebo sklízíme celé lodyhy. Čtyřboče sklízíme také v létě, kdy krásně vyplní mezeru mezi oběma sklizněmi špenátu. V té době sice také kvetou, ale nemá vliv to na kvalitu listů. Po odkvětu se však mohou semena samovolně vysemeňovat a zaplevelovat záhony, květy tedy raději odlomíme. Pro samozásobení listy stačí několik rostlin.
Kytičky, kočka, přání

12. března 2018 v 19:03 | Jarmila* |  Rodina

K narozeninám jsem dostala spoustu květin, keramickou kočičku a blahopřání mailem, na FB, mobilem i osobně.
Všechny obrázky sem dávat nebudu. Za všechny jen sovičky od Otavínky. Jsou k vidění v Galerii - zde.
Tentokrát jsem dostala keramickou kočičku, která dělá kamarádku kočičce, kterou jsem si koupila. Je také na svíčku.


Je celá rozesmátá.

Pak jsem dostala kytice od dětí i vnoučat.Hyacint jsem dostala koncem února, ale teď začal kvést.
Zapomněla jsem vyfotit kytice od vnučky a dcery. Ach jo, ta paměť!


Dostala jsem i něco na zub a na zušlechťování těla.

Hlavně jsem ale měla radost z přítomnosti rodiny.Bylinky - vlaštovičník větší

12. března 2018 v 6:08 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Vlaštovičník větší - Chelidonium majus

Tato vytrvalá mákovitá bylina se šíří na rumištích, okrajích cest a suchých zídkách. Její listy i květy si s jinou rostlinou nespleteme. Navíc po poranění roní intenzivně oranžové mléko (latex).
Semena vlaštovičníku nejčastěji šíří mravenci. To kvůli drobnému dužnatému výrůstku na semenech, kterému se říká masíčko.
Uvádí se, že uklidňuje nervovou soustavu, napomáhá při potížích s játry a žlučníkem.
Vzhledem k množství alkaloidů, které obsahuje, je třeba být velmi opatrný a vždy se poradit s lékařem.
Sami si však můžeme oranžovým mlékem potírat bradavice. Mléko se chová jako buněčný jed a účinně je odstraňuje.

Obrázek: internet


Narozeniny blogu

8. března 2018 v 6:36 | Jarmila* |  RůznéJe to jen číslo, ale pro mne znamená už deset let blogování a tudíž oslavu narozenin. Co je deset let v životě lidském? Jen chvilka. Ale v blogovém životě už je to pěkná řádka článků a dovedností.
Ani jsem nečekala, že mi blogování tak dlouho vydrží. Během těch deseti let se dostavily krize, nechuť a pochybnosti. Několikrát jsem chtěla s blogováním seknout. Ale pak jsem si uvědomila o kolik přátel bych přišla.
Proto budu pokračovat a doufat, že i vy mi zachováte přízeň.
Dnes jen stručně, protože můj počítač je v opravě a mě se na NB hůř píše. Dělám častěji překlepy, musím mazat atd. Je to proti stolnímu PC trošku rozdíl.
Hlavně se mi nepodařilo objevit, jak se tady píše zavináč. U mě je to Ctrl+V. Na tomto NB se mi zkopíruje předešlý text.
Přepínání na anglickou klávesnici se mi nedaří. Zatím si pomáhám kopírováním z adresáře mailů.
Můj "miláček" už se brzy vrátí, tak budu zase ve své kůži.

Zatím se mějte sluníčkově!Přání od vás

7. března 2018 v 15:04 | Jarmila* |  Různé

Bohužel, můj počítač se rozhodl, že nebude na 100% spolupracovat, tak je v opravě.
Píšu z náhradního zdroje - PC mého syna.

MOC VÁM VŠEM DĚKUJI ZA VŠECHNA PŘÁNÍ K NAROZENINÁM A ZA VAŠE MILÁ SLOVA. ☼ ♥ Usmívající se


Až se můj miláček vrátí, doufám, že vám budu moct odpovědět jednotlivě. Nevím ale, jestli to zvládnu, protože mám schránku zahlcenou maily. Plačící

Mějte se zatím fajn a užívejte si ústupu mrazů! Usmívající se

Bylinky - kokoška pastuší tobolka

5. března 2018 v 5:36 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Kokoška pastuší tobolka - Capsella bursa-pastoris

Tento jednoletý běžný plevel roste na okrajích polí, zahrádek, rumišť a dalších ruderalizovaných (smetištních) míst.
Celoročně se z drobných kvítků tvořících hroznovitá květenství, tvoří typické trojúhelníkovité až srdčité šešulky. Chutnají podobně jako lískové oříšky, mladé lístky spíše připomínají chutí křen.
Celá rostlina včetně kořenů napomáhá zastavování krvácení a zužování cév.

Nálev připravíme z 1 lžičky drogy zalité šálkem horké vody. Nálev pomáhá při krvácení z nosu - namočíme vatu v koncentrovaném nálevu a ucpeme jí nosní dírku, dále při drobných poraněních nebo po trhání zubů.

Obrázek: internet


Pár vtipů o stáří

3. března 2018 v 16:10 | Jarmila* |  Vtipy

"STARÝ" JE KDYŽ...
Tvůj miláček ti řekne, "Pojďme nahoru a pomilujme se," a ty odpovíš, "Vyber si jedno, obojí nezvládnu!"

"STARÝ" JE KDYŽ..
Tví přátelé obdivují tvé nové boty z krokodýlí kůže a ty jsi bos.

"STARÝ" JE KDYŽ...
Když se podíváš na sexy ženskou a tvůj kardiostimulátor otevře nechtěně automatická garážová vrata.

"STARÝ" JE KDYŽ...
Když si sundáš podprsenku a všechny vrásky na tvé tváři zmizí…

"STARÝ" JE KDYŽ...
Je ti jedno kam jde tvá žena, jenom když nemusíš jít s ní.

"STARÝ" JE KDYŽ..
Ti říká abys zpomalil tvůj doktor a ne policista.

"STARÝ" JE KDYŽ...
"Trochu se rozparádit", znamená že si dnes nemusíš dát žádné vlákniny.

"STARÝ" JE KDYŽ...
"Mít štěstí", znamená že si vzpomeneš kde jsi na parkovišti nechal své auto.

"STARÝ" JE KDYŽ...
"Spát celou noc" znamená, že jsi nemusel vstát a jít se vyčůrat!

Najdi kočku 101

1. března 2018 v 18:43 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule našla nejrychleji (i když trochu pochybovala) kočičky Jaruška. Potom hned dvě kočky našla Jana. Gratuluji! Usmívající se
Nejvíc vás potrápil druhý obrázek.
Pro vaši kontrolu:
A nové tři obrázky:
Přeji úspěšné hledání a hezký večer!Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Yellowstonský národní park

1. března 2018 v 13:23 | Wikipedie |  Zajímavosti
Den, kdy byl založen první národní park na světě - Yellowstone (1. březen 1872)

Park se rozkládá v severozápadní části USA. Chráněná rezervace je součástí plošiny Yellowstone Plateau, jejíž průměrná nadmořská výška se pohybuje kolem 2 400 m. Téměř celý její okraj obklopují horské hřbety Middle Rocky Mountains s vrcholy dosahujícími 2700 - 3400 m n. m.
Yellowstonský národní park je národní park nacházející se na území amerických států Wyoming (91% parku), Montana (7,6%) a Idaho (1,4%). Byl vyhlášen 1. března 1872 na základě zákona schváleného americkým Kongresem a podepsaného prezidentem Ulysses S. Grantem.
Je prvním a nejstarším národním parkem na světě a je známý především pro svou divočinu a řadu geotermálních úkazů, zejména pak gejzír Old Faihful, který patří mezi nejoblíbenější atrakce parku. Na území parku se nachází řada ekosystémů a dominantním z nich je subalpinský les.
Domorodí Američané obývali yellowstonskou oblast přinejmenším již před 11 tisíci lety.
Po vzniku národního parku byla jeho dohledem pověřena americká armáda. V roce 1917 pak správa přešla na National Park Service, jež vznikla o rok dříve. Stovky staveb, které byly na území parku postaveny, jsou chráněny pro jejich architektonický a historický význam a více než tisíc archeologických nalezišť prověřili badatelé.
Yellowstonský národní park se rozkládá na ploše 8980 km2 a na jeho území se nachází jezera, kaňony, řeky a pohoří. Součástí parku je Yellowstonské jezero, které patří mezi největší vysoko položená jezera Severní Ameriky. Jezero se nachází uprostřed největšího supervulkánu kontinentu, známého jako Yellowstonská kaldera. Tato kaldera je považována za aktivní vulkán, který za poslední dva miliony let několikrát vybuchl obrovskou silou. Plášťový chochol ale patrně nebude zdrojem vulkanismu. V Yellowstonském národním parku se nachází zhruba polovina všech světových typů geotermálních jevů, které pohání zdejší trvající vulkanismus. Většinu rozlohy parku pokrývají horniny pocházející z vulkanických erupcí. Park je hlavní částí Velkého yellowstonského ekosystému, jenž je největším zbývajícím a takřka nedotčeným ekosystémem mírného podnebného pásu zemské severní hemisféry.
V parku žijí stovky druhů savců, ptáků, ryb a plazů, včetně řady ohrožených druhů. Součástí většiny zdejších lesů a pastvin jsou dále unikátní rostlinné druhy. V parku žijí například medvědi Grizzly, vlci, či volně žijící stáda bizonů amerických a jelenů wapiti. Každoročně zdejší lesy postihují požáry a při velkém požáru v roce 1988 shořela téměř třetina celého parku. Park poskytuje řadu turistických a rekreačních možností, včetně pěší turistiky, kempování, projížděk na loďkách, rybaření a okružních prohlídek. Díky dlážděným cestám je možné se dostat do hlavních geotermálních oblastí, ale i k jezerům a vodopádům. Během zimy mohou návštěvníci využít asistence průvodců, kteří používají sněžné vozy asněžné skútry.

Podrobnosti viz Wikipedie - zde.

Zdroj: Wikipedie, foto internet