****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Tajemství vegetační doby

29. března 2018 v 14:35 | Jana Bucharová, Receptář |  Zahrádka

Tajemství vegetační doby: Jak dlouho roste ředkvička, mrkev, salát?

Kolik času od výsevu uplyne, než sklidíte salát, bylinky, ředkvičku, rajče? To je dobré vědět již při plánování. Rychle a pomalu rostoucí zeleninu můžete navíc výhodně kombinovat, rychlou vysévat opakovaně.
Nejčasnější úrody se dočkáte u listové zeleniny, zvláště u otužilých druhů - její sklizeň si můžete dokonce určit sami a seřezávat ještě mladé lístky. Rostliny ochotně dorůstají, ať se jedná o saláty určené k řezu listů, špenát, kopr nebo roketu. I kořenovou zeleninu lze sklízet dřív, než kořen či bulva plně doroste, ale s rostlinou je konec. U plodové zeleniny je většinou třeba počkat, až plody plně vyzrají, u lilkovitých rostlin (papriky, rajčata, lilek) jsou nezralé plody navíc nejen nedobré, ale dokonce jedovaté. Výjimkou jsou například fazolky pěstované pro sklizeň nezralých lusků, nebo cukrový hrášek, u kterých sklízíme plody dříve, než dozrají.


LDprod / Shutterstock.com

Vegetační doba

Vegetační doba je velmi důležitý údaj. Uvádí čas, který rostlina potřebuje od výsevu do sklizně. Počítá s optimálními podmínkami - nižší teploty, například pokles téměř k nule na jarních záhonech, růst zpomalí. Ovšem u plodové zeleniny, kterou předpěstováváme za oknem, neplatí, že čím tepleji, tím lépe. Vyšší teploty jsou přínosné v době klíčení a růstu semenáčků, sazeničkám poté svědčí nižší než pokojová teplota, aby byly silné a zdravé. U rajčat a dalších lilkovitých rostlin dokonce noční poklesy teplot stimulují násadu květů a zrání plodů. Rané odrůdy bývají o něco rychlejší, nežli pozdní.


Meryll / Shutterstock.com

Přehled oblíbených druhů zeleniny

 • Ředkvičky: Sklízet lze již měsíc od výsevu
 • Salát: Odrůdy určené k řezu listů (s atraktivními, červenými nebo svěže zelenými zkadeřenými listy) vytvoří listové růžice do měsíce a půl. Ovšem listy můžete postupně seřezávat již dřív, do měsíce od výsevu. Hlávkový salát vytvoří hlávky do třech měsíců. Listy kozlíčku polníčku můžete sklízet již za dva měsíce.
 • Mrkev a karotka: Do plné velikosti doroste mrkev až za 3-4 měsíce od výsevu. Ovšem malé chutné mrkvičky můžete sklízet již dříve.
 • Pažitka: Listy můžete sklízet již po měsíci od výsevu. Trsy zesílí do dvou až tří měsíců - pak je lze přesadit na venkovní záhon a seřezávat v průběhu celého léta i podzimu. Při závlaze a přihnojování pažitka rychle obrůstá.
 • Roketa: Mladé listy lze sklízet již za měsíc od výsevu.
 • Kopr: Sklízet můžete již dva měsíce od výsevu, mladé rostlinky i za měsíc.
 • Petržel: Vzrostlých trsů se dočkáte za 3 měsíce od výsevu, petrželka si s klíčením dává na čas. Poté však po seřezávání ochotně obráží. Mladé výhonky můžeme sklízet již dříve.
 • Brokolice: Ke sklizni budou připravené za 2-3 měsíce - je třeba je sklízet dříve, než se růžice rozvolní a poupátka se začnou otevírat. Jak výhonkové, tak i květákové odrůdy s hlavní středovou růžicí obrazí menšími růžicemi, pokud je seřízneme a košťál ponecháme.
 • Kedlubna: Bulvy dorostou do tří měsíců od výsevu
 • Rajčata: Prvních zralých plodů se můžete dočkat za 4 měsíce od výsevu
 • Papriky: Plody začínají zrát nejdříve za 5 měsíců od výsevu. Proto je konce února na předpěstování sazeniček nejvyšší čas.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MarijaKes MarijaKes | Web | 29. března 2018 v 15:19 | Reagovat

S těmi nočními teplotami jsem se to dočetla před chvílí v časopise zahrádkář. Vysela jsem si rajčata, melouny, celer, papriky a některé květinky, ale melouny se rychle táhnou a jsou slabší. pak se budu bát je přesazovat na záhon. Právě ty nižší teploty zbrzdí ten rychlý nárůst a rostlina sílí. Jenže mám strach, mi třeba zmrzne. Ale s rajčaty to vyzkouším, dám je do lodžie,. ta by měla sloužit jako nevytápěný skleník. Ať žijí hokusy, pokusy. Když tak sazenice pak koupím. Loni jsem si to říkala také, ale ujaly se všechny krásně, jak moje tak koupené. :D :-)

2 duchodkaevka duchodkaevka | 29. března 2018 v 20:48 | Reagovat

Ředkvičky byly kdysi dávno můj první pokus na zahrádce právě pro tu svoji rychlost dosaženého výsledku :-) Teď už zeleninu nepěstuju, ale těším se z kytiček :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama