****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Duben 2018

Najdi kočku 102

Dnes v 16:11 | Jarmila* |  Piškuntálie
Tentokrát byli všichni šikovní a našli. Gratuluji! Usmívající se
Jen pro kontrolu:
Další tři nové obrázky:

Přeji hodně štěstí v hledání a k tomu ostrý zrak! Usmívající seObrázky: FB - Bydlím u své kočky800 let starý strom na kapačkách

Dnes v 9:53 | Novinky, tcs |  Příroda

Strom starý 800 let skončil na kapačkách


Zhruba 800 let starý banyán jménem Pillalamarri se rozprostírá na ploše okolo 1,6 hektaru a je chloubou indického města Mahabubgnagar. Je považován za druhý nejstarší banyán na světě. Teď však čelí nebezpečí v podobě termitů, kteří strom napadli a mohou ho celý zlikvidovat. Odborníci se proto rozhodli nasadit druhému nejstaršímu stromu kapačky.


Fíkovník banyán (ilustrační foto) FOTO: Profimedia.cz

Jedna z největších místních turistických atrakcí byla termity napadena už před několika měsíci. Úřady strom pro veřejnost uzavřely v prosinci minulého roku.
Fíkovník banyán, jak zní celé jméno tohoto zvláštního stromu, vytváří obrovské množství opěrných kořenů, které rostou z horizontálních větví a tím se rozpíná do šířky. Termiti zamořili několik největších větví Pillalamarri a odborníci se obávali, že zkáza hrozí celému stromu.


Nejprve napumpovali do děr silný pesticid chlorpyrifos, jenže tohle řešení se neukázalo jako funkční. Pesticid s velkých děr téměř okamžitě zase vytekl. "Proto jsme později použili injektáž a pesticid umístili do kapaček," sdělil serveru deníku Times of India lesník Chukka Ganga Reddy.

Stromu škodili i neopatrní turisté

Díky této metodě se pesticidy dostávají dovnitř postupně a strom je schopen lépe je vstřebat. Jedna kapačka vydrží zhruba 10 až 14 hodin. Vzhledem k rozlehlosti stromu rozvěsili experti těchto kapaček několik desítek. "Strom je nyní stabilní a doufáme, že se plně uzdraví v řádech několika dnů," uvedl Chukka Ganga Reddy.

Odborníci ho rovněž plánují znovu otevřít pro veřejnost, tentokrát ale budou návštěvníci vzácný strom moci pozorovat jen z dálky. Kromě termitů totiž banyán, o němž jsou první zmínky už ze 13. století, poškodily davy turistů. Díky pohotovému zákroku na poslední chvíli to snad vypadá, že si Pillalamarri užije ještě pěkných pár desítek let.

Bylinky - tužebník jilmový

Pondělí v 5:46 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Tužebník jilmový - Filipendula ulmaria

Tužebník obsahuje sloučeniny kyseliny salicilové, čímž se blíží účinkům nejrozšířenějšího léku - aspirinu. Tento rostlinný aspirin nedráždí žaludek jako zmíněný lék.
Používá se nať nebo květy. Snižuje horečku, mírní záněty a rovněž účinkuje při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.
Používá se nálev nebo macerát.
2 lžíce drogy zalijeme litrem vody a zahřejeme až k varu, pak hned odstavíme a necháme 12 hodin macerovat. Další den užíváme 2x denně šálek.


Obrázek: internet


Javory - koncert

Neděle v 17:12 | Jarmila* |  Rodina

Ve čtvrtek večer jsme byly s dcerou na koncertě skupiny Javory Hany a Petra Ulrychových.
Bylo to báječné, užily jsme si to.
Hana Ulrychová má stále hlas jako zvon. I Petr není pozadu, pěkně zpívá.
Oba znám od jejich počátků a vždy jsem měla jejich písničky ráda.
Nezklamali ani nyní.
Spolu s Hanou zpívala Kateřina Štruncová (především hrála na housle a zobcovou flétnu), na cimbál hrál její manžel Dalibor Štrunc (také zpíval) a na basovou kytaru hrál Martin Adamus.
Pokusila jsem se udělat fotku z vystoupení, ale nepovedla se ani jedna. Proto vemte zavděk fotografiemi staženými z internetu. Jen plakát je originál.Na fotce je místo kytaristy hráč na basu, který tam nebyl. Paní Hana měla také jiné šaty - černé.Fotka sourozenců ze současnosti.
A nyní pár fotek z jejich začátků.

Foto z Bratislavské lyry z r. 1971.

Přeji hezký večer! Usmívající se


Foto: internet


Návštěva pravnuček

10. dubna 2018 v 19:01 | Jarmila* |  Rodina
V neděli odpoledne jsme si užívali našich pravnuček. Přijely na návštěvu.
Natočila jsem krátké video, tak snad se podaří vložit.Je to v pytli! V náhledu bylo video funkční, v konečném stavu zase ne. Už nevím, jak to udělat. Video je nahráno na YouTube. Někde mezi YouTube a Blogem to nefunguje.
Takto si holky spolu hrály. Předávaly si hračky bez křiku. V květovaných šatech je mladší Thea a v zelených šatech je o měsíc a půl starší Adélka.
Bylo to prima odpoledne.


Mějte hezký večer! Usmívající se

Bylinky - štětka planá

9. dubna 2018 v 5:49 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky

Štětka planá - Dipsacus fullonum

Dvouletá vysoká bylina roste na ruderalizovaných stanovištích, navážkách, na okraji lesů a mýtinách.
Typická jsou její suchá plodenství. Používají se do suchých aranžmá.
Obsahuje řadu látek, které čistí tělo prostřednictvím pocení, odváděním moči a žlučí.
V literatuře se uvádějí účinky proti borelióze.

Tinktura proti borelióze:
Mladé kořeny i s listovou růžicí se omyjí a rozřežou na kousky. Vloží se do sklenice a zalijí aspoň 50% alkoholem.
Po měsíci stání na teplém místě a občasném protřepání se obsah přefiltruje a nalije do menších lahviček.
V případě potřeby se používá 5-10 kapek 2x až 3x denně.


Obrázek: internet


Plnokvěté pryskyřníky

7. dubna 2018 v 15:25 | Receptář, autor Zuzana Bohdalová |  Zahrádka

Plnokvěté pryskyřníky - okouzlující krása z Orientu

V plné kráse se nám v tomto období předvádí jedny z nejpůvabnějších jarních květin - plnokvěté pryskyřníky asijské, jejichž květy nám připomínají pivoňky. Na rozdíl od pivoněk však tyto pryskyřníky můžeme vidět snad ve všech barvách vyjma modré.
V obchodech se nyní setkáváme s rychlenou verzí plnokvětých pryskyřníků asijských, neboť vlastní čas jejich kvetení spadá až do období mezi květnem a červnem. Díky přirychlení se však objevují na pultech květinářství každoročně již od února.


Renata Keva/Shutterstock.com

Orientální původ rostlin

Většinou se pryskyřníky vysazují do květináčů a truhlíků. Tak se uplatňují jako jarní okrasa na terasách a balkonech. I když se prodávají už od února, je třeba dávat pozor, aby je nepoškodil, či dokonce zcela nezničil mráz. Na teploty okolo nuly a na mrazy nejsou tyto rostliny zvyklé, neboť jejich domovinou je Orient. V 16. století se dostaly z Turecka do Anglie a následně koncem 19. století upadly v zapomnění. Naštěstí se poslední dobou opět vracejí na výsluní. Díky nim jsou barvy jara daleko pestřejší.


Výsadba od března do dubna

Malé hlízky asijských plnokvětých pryskyřníků asijských (Ranunculus asiaticus) se vysazují od března do dubna do vlhké na živiny bohaté půdy. Před výsadbou se doporučuje hlízky namočit na 3-4 hodiny do vody. Ideálním stanovištěm je pro ně slunné vlhčí, nikoli však zamokřené místo. V květnu se pak na rostlinách začnou objevovat kulovité hlavičky květů. Jakmile pryskyřníky odkvetou, necháme odumřít listy. Dále je třeba vyjmout hlízky z půdy a očištěné je nechat přezimovat v bezmrazém prostředí na suchém místě, nejlépe ve sklepě. Nejkrásnější exempláře můžeme rozmnožit pomocí dceřiných hlízek, které se vytvářejí na matečních hlízkách. Ty se dají oddělit a v další sezóně vysadit.


Polina Shestakova/Shutterstock.com

Nádherné barvy květů

Zatímco plané pryskyřníky mají květy jednoduché a pouze ve žluté barvě, šlechtěním se u těchto rostlin dosáhlo plnokvětých druhů v mnoha okouzlujících barvách (vyjma modré) a v několika barevných kombinacích. Obzvláště půvabné jsou výrazné pivoňkovité květy, které se nabízejí ve směsi různých barev. Od bílé, přes smetanovou, žlutou, oranžovou, růžovou, lososovou, červenou až po vínovou, a to v různých odstínech bývají orientální pryskyřníky k vidění nejen v truhlících, ale i ve vázách, naaranžované v nejrůznějších džbáncích, konvičkách nebo košíčcích. Svými bohatými květy a jasnými barvami určitě vyčarují to pravé jaro i u vás doma.

Květy k řezu

Kulaté hlavičky v různých barvách budou hezky kontrastovat s vysokou jednobarevnou bílou vázou, nebo je necháme vyniknout ve váze z čirého skla. Nařežeme-li si vlastnoručně vypěstované květy na své zahrádce, budou nás těšit dvojnásob. Je ale zapotřebí řezat je ještě zpola zavřené, aby byly při řezu pevné. Tak nám ve váze vydrží dlouhou dobu. Díky pružným stonkům se s pryskyřníky skvěle pracuje, a proto jsou často využívány v kreativních aranžmá. Pryskyřníky se vyjímají jak samostatně ve vázách, tak i v kombinacích s dalšími jarními květinami, například s tulipány a hyacinty.


Víte, že:

Latinský název Ranunculus je odvozen od lat. slova "rana", což v překladu znamená žába. Nepochybně je to odkaz na mokřady, v nichž se rostlina přirozeně vyskytuje.
V květomluvě, symbolické řeči květin pryskyřník vyjadřuje, že je obdarovaná osoba považována za "osobu mnoha vnad".
Vysadíte-li si pryskyřníky plnokvěté do okenních nebo balkonových truhlíků, měli byste je v případě hrozících nočních mrazíků chránit přikrývkou z netkané textilie.


Agnes Kantaruk/Shutterstock.com

Sněženka Elwesova

4. dubna 2018 v 14:26 | Receptář, Jana Bucharová |  Zahrádka

Sněženka Elwesova, bělostná ozdoba jarní zahrady


Sněženka Elwesova má půvabné květy, větší než sněženka podsněžník. Je také o něco méně náročná na vláhu - zkrátka ideální cibulovina pro časně jarní zahradu. Pochází z Asie, říká se jí též turecká sněženka.
Od sněženky podsněžníku, která je krásnou jarní ozdobou naší přírody, poznáte sněženku Elwesovu (Galanthus elwesii) podle větších a jakoby baculatějších květů a podle širších, jakoby ojíněných listů. Roste v Asii i jižní Evropě, kde bývá v přírodě chráněná. Občas zplaňuje i v západní Evropě, kde je s oblibou pěstovaná v parcích a zahradách.


Andrew Fletchere / Shutterstock.com

Může být až 30 cm vysoká a zahradu zdobí od února do dubna, podle polohy a počasí. Květy jsou až 3 cm dlouhé a široce se rozevírat, takže jsou velké až 4 cm. Jemně, medově voní a sytí první včelky a čmeláky.

Pěstování

Půda, ve které cibulky koření, by měla být humózní, ale zároveň propustná. Sněženka Elwesova může zdobit i skalky (včetně těch vytvořených z vápence), hodí se především k jejich úpatí. Ochotně roste též v trávníku, a pokud půda není příliš utužená a těžká, nebo v létě zcela nevysychá, bude se v něm sama rozrůstat. Platí to samé, co u ostatních cibulovin - trávu nesmíme sekat, doku sněženka nezatáhne své listy, abychom ji neoslabili. Uplatní se též v trvalkových záhonech pod keři a stromy, které časně zjara rozzáří svými bělostnými květy.Andriy Nekrasov / Shutterstock.com

Cibulky vysazujeme od září do listopadu, do hloubky 5-7 cm (v lehké půdě hlouběji než v těžké). Prospěje jim přídavek vyzrálého kompostu, který půdu obohatí o potřebný humus, zadržuje vláhu a dodá rostlinám výživu.

Podběl lékařský

3. dubna 2018 v 23:40 | Bylinkovo.cz |  Babiččiny bylinky

Podběl lékařský pomůže dýchacím cestám i pokožce

Latinský název: Tussilago farfara

Podběl lékařský

Vzhledem k druhovému názvu rostliny asi nikoho nepřekvapí, že lidem umí pomoci s některými neduhy, vše ale postupně…
Výskyt: rostlina se vyskytuje na velkém území Eurasie, a tedy i v České republice. Najít ji lze ovšem i na některých místech Severní Ameriky a na severu afrického kontinentu.
Popis a účinné látky: podběl lékařský je trvalou léčivkou z čeledi hvězdnicovitých. Rostlina dorůstá zhruba do výšky 30 cm. Na přímé lodyze se vyskytují řapíkaté listy v přízemní růžici. Květy mají zářivě žlutou barvu a objevují se zejména v březnu (někdy už koncem února) a dubnu. Ve vyšších nadmořských výškách se ale vyskytují daleko déle. Plodem je válcovitá nažka. Podběl obsahuje minerály (hlavně zinek a draslík), hořčiny, flavonoidy, sliz (faradiol), organické kyseliny, inulin, cholin a další účinné látky.
Užitečné části: používány jsou především listy, ale také květy.

Léčivé účinky podbělu lékařského

Vzhledem k druhovému názvu rostliny asi nikoho nepřekvapí, že lidem umí pomoci s některými neduhy. Podběl lékařský bývá kupříkladu doporučován při potížích horních cest dýchacích, jakými jsou jak obyčejný kašel či nachlazení, tak chřipka, astma nebo bronchitida. Kladně by měl působit i na trávící ústrojí, když např. účinkuje proti průjmům, ačkoli jen mírně. Známy jsou rovněž jeho mírné močopudné účinky a údajně může pomoci i při zánětech močového měchýře. Dále se používá i při cukrovce, kdy zinek zlepšuje využití inzulínu.
Nálev z podbělu lékařského lze používat i jako kloktadlo, a pak by měl účinkovat při paradentóze a zánětech nosohltanu a hrtanu. Při vnějším použití má pozitivní vliv na spáleniny, bolestivé klouby a svaly, otoky z bodnutí hmyzem nebo vředy. V lidovém léčitelství je navíc doporučován i při zánětech žil a hojení ran. Podběl lékařský byste v každém případě neměli vnitřně konzumovat delší dobu, neboť obsahuje menší množství pyrolizidinových alkaloidů. Obecně by se mu pak měly vyvarovat děti a těhotné a kojící ženy.

Využití podbělu lékařského

Podběl lékařský byste měli konzumovat zejména sušený (max. při teplotě 40 °C). Tímto procesem se totiž výrazně snižuje obsah pyrolizidinových alkaloidů. Ze sušené bylinky si následně můžete připravit zdravý čaj. Čerstvé listy jsou zase používány k výrobě zevních obkladů. Navíc bývají doporučovány i k přípravě zeleninových salátů. Ovšem vzhledem k výše uvedenému, byste jich tímto způsobem neměli používat velké množství a nemělo by to být ani často. Lepší si je každopádně udělat tepelně upravený špenát.
Recept na čaj z podbělu lékařského: uvaříte jednu lžičku listů a květů ve čtvrt litru vody a následně necháte zhruba 15 minut louhovat. Poté scedíte a můžete pít dvakrát denně, ale ne dlouhodobě!

Jak si podběl lékařský vypěstovat?


Již jsme uvedli, že podběl roste i u nás. Navíc se jedná o hojně rozšířenou rostlinu, na níž narazíte na mnoha místech. Přesto si jej můžete vypěstovat. Vzhledem k tomu, že se velmi rychle rozmnožuje, pěstování není nijak náročné. Semena např. vyklíčí už za několik hodin po vysetí. To by mělo proběhnout na vlhká stanoviště, která v této fázi rostlině velmi vyhovuje, což platí i pro hlinité půdy s vyšším obsahem vápníku. V pozdějších fázích růstu má podběl rád spíše slunná stanoviště.

Bylinky - janovec metlatý

2. dubna 2018 v 5:55 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Janovec metlatý - Sarothamnus scoparius

Polokeř se zelenými, skutečně metlatými větvemi, které jsou na průřezu hranaté, nezapře příslušnost k bobovitým rostlinám typickou stavbou poměrně velkých zlatožlutých květů.
Roste na lehkých půdách na pasekách, podél lesních cest a pastvin.
Látky obsažené v této rostlině působí na srdeční rytmus, stabilizují jej.
Obsahuje mírně jedovatý alkaloid spartein, jehož množství v rostlině kolísá podle stanoviště. Nejméně jej obsahují mladé květy, nejvíce semena.
Samoléčení janovcem nelze doporučit, pouze po poradě s lékařem nebo v oficiálních přípravcích.

Obrázek: internet