close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

(Kalendář od Marušky)


Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Podběl lékařský

3. dubna 2018 v 23:40 | Bylinkovo.cz |  Babiččiny bylinky

Podběl lékařský pomůže dýchacím cestám i pokožce

Latinský název: Tussilago farfara

Podběl lékařský

Vzhledem k druhovému názvu rostliny asi nikoho nepřekvapí, že lidem umí pomoci s některými neduhy, vše ale postupně…
Výskyt: rostlina se vyskytuje na velkém území Eurasie, a tedy i v České republice. Najít ji lze ovšem i na některých místech Severní Ameriky a na severu afrického kontinentu.
Popis a účinné látky: podběl lékařský je trvalou léčivkou z čeledi hvězdnicovitých. Rostlina dorůstá zhruba do výšky 30 cm. Na přímé lodyze se vyskytují řapíkaté listy v přízemní růžici. Květy mají zářivě žlutou barvu a objevují se zejména v březnu (někdy už koncem února) a dubnu. Ve vyšších nadmořských výškách se ale vyskytují daleko déle. Plodem je válcovitá nažka. Podběl obsahuje minerály (hlavně zinek a draslík), hořčiny, flavonoidy, sliz (faradiol), organické kyseliny, inulin, cholin a další účinné látky.
Užitečné části: používány jsou především listy, ale také květy.

Léčivé účinky podbělu lékařského

Vzhledem k druhovému názvu rostliny asi nikoho nepřekvapí, že lidem umí pomoci s některými neduhy. Podběl lékařský bývá kupříkladu doporučován při potížích horních cest dýchacích, jakými jsou jak obyčejný kašel či nachlazení, tak chřipka, astma nebo bronchitida. Kladně by měl působit i na trávící ústrojí, když např. účinkuje proti průjmům, ačkoli jen mírně. Známy jsou rovněž jeho mírné močopudné účinky a údajně může pomoci i při zánětech močového měchýře. Dále se používá i při cukrovce, kdy zinek zlepšuje využití inzulínu.
Nálev z podbělu lékařského lze používat i jako kloktadlo, a pak by měl účinkovat při paradentóze a zánětech nosohltanu a hrtanu. Při vnějším použití má pozitivní vliv na spáleniny, bolestivé klouby a svaly, otoky z bodnutí hmyzem nebo vředy. V lidovém léčitelství je navíc doporučován i při zánětech žil a hojení ran. Podběl lékařský byste v každém případě neměli vnitřně konzumovat delší dobu, neboť obsahuje menší množství pyrolizidinových alkaloidů. Obecně by se mu pak měly vyvarovat děti a těhotné a kojící ženy.

Využití podbělu lékařského

Podběl lékařský byste měli konzumovat zejména sušený (max. při teplotě 40 °C). Tímto procesem se totiž výrazně snižuje obsah pyrolizidinových alkaloidů. Ze sušené bylinky si následně můžete připravit zdravý čaj. Čerstvé listy jsou zase používány k výrobě zevních obkladů. Navíc bývají doporučovány i k přípravě zeleninových salátů. Ovšem vzhledem k výše uvedenému, byste jich tímto způsobem neměli používat velké množství a nemělo by to být ani často. Lepší si je každopádně udělat tepelně upravený špenát.
Recept na čaj z podbělu lékařského: uvaříte jednu lžičku listů a květů ve čtvrt litru vody a následně necháte zhruba 15 minut louhovat. Poté scedíte a můžete pít dvakrát denně, ale ne dlouhodobě!

Jak si podběl lékařský vypěstovat?


Již jsme uvedli, že podběl roste i u nás. Navíc se jedná o hojně rozšířenou rostlinu, na níž narazíte na mnoha místech. Přesto si jej můžete vypěstovat. Vzhledem k tomu, že se velmi rychle rozmnožuje, pěstování není nijak náročné. Semena např. vyklíčí už za několik hodin po vysetí. To by mělo proběhnout na vlhká stanoviště, která v této fázi rostlině velmi vyhovuje, což platí i pro hlinité půdy s vyšším obsahem vápníku. V pozdějších fázích růstu má podběl rád spíše slunná stanoviště.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 4. dubna 2018 v 18:17 | Reagovat

Mám dojem, že podběl je první léčivou bylinou, kterou jsem jako dítě vnímala a věděla, že na ty cesty dýchací a nachlazení on právě je, bylo ho kolem nás celkem dost. :-)

2 Frypat Frypat | E-mail | Web | 5. dubna 2018 v 12:20 | Reagovat

Tyto už jsem letos párkrát viděl,ale sbírat mě je nenapadlo ;-)  :-)

3 MarijaKes MarijaKes | Web | 9. dubna 2018 v 10:46 | Reagovat

A rodiči jsme sbírávali podběl na čaj proti kašli. Manžel vzpomínal, že bychom si ho měli natrhat, ale prý už je hodně rozvitý a má se sbírat květ ještě před rozkvetení. Nevím. :-)

4 Jája Jája | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 19:15 | Reagovat

Poslední roky na něj mám smůlu, přitom mu velice věřím a zbožňuju jeho jarní sluníčkový kvítečky... na chalupě u Krakonošova je až později, ale ty poslední roky v době jeho kvetení jsme tam přijeli pokaždé, když bylo po dešti nebo pršelo... ach jo, nemám :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama