****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Květen 2018

Nemoci, které přenášejí klíšťata

31. května 2018 v 16:49 | jas, Novinky |  Zdraví

Ehrlichióza, babezióza. Klíšťata nepřenášejí jen encefalitidu a boreliózu

Aktivita klíšťat je v těchto dnech opět na nejvyšším stupni. Vydat se do lesa bez adekvátního oblečení či použití repelentu hraničí podle odborníků s dobrovolným hazardem. Lymská borelióza či klíšťová encefalitida přitom nejsou ani zdaleka jedinými chorobami, které mohou drobní paraziti přenášet.


Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni
Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni FOTO: Novinky

Anketa

Měli jste letos už na těle klíště?
Celkem hlasovalo 545 čtenářů.

Související téma:


Zatímco povědomí veřejnosti o dvou zmiňovaných chorobách je i díky možnosti očkování proti encefalitidě relativně slušné, méně známé je, že tím výčet rizik nekončí.
Klíšťata totiž přenášejí též ehrlichiózu, babeziózu, bartonelózu, tularemii či teprve nedávno odhalený patogen nazvaný Candidatus Neoehrlichia mikurensis, zkráceně neoerlichióza.
Promořenost vyšetřených klíšťat
Promořenost vyšetřených klíšťat FOTO: Protean

Lymskou boreliózu, kterou způsobují bakterie komplexu Borrelia burgdorfer, přenáší v našich krajích zhruba každé třetí až čtvrté klíště a každoročně lékaři zaznamenají kolem 4500 případů nákazy. Tu u části případů značí typická skvrna, která se vytvoří na místě přisátí. Po jednom až dvou týdnech se objevují příznaky podobné chřipce. Pokud není nemoc léčena antibiotiky, přechází do dalších stádií projevujících se chronickými záněty či napadením orgánů.
Encefalitida, jíž se v ČR loni nakazilo téměř 700 lidí, napadá nervový systém, což zejména u starších osob může vést k nevratným změnám. Klíšťata nejsou zdrojem nákazy, tu představují volně žijící savci, od nichž se klíště nakazí a chorobu dále přenáší.
Předpověď aktivity klíštěte obecného (Ixodes ricinus) na území České republiky
Datum31. 5.1. 6.2. 6.3. 6.
Stupeň aktivity10101010
zdroj: ČHMÚ a SZÚ
Mezi méně známé choroby patří ehrlichióza (anaplasmóza) provázená po několika dnech bolestmi hlavy a svalů, horečkou a relativně častá bývají i dílčí ochrnutí. Choroba přitom častěji napadá muže než ženy. Podle dat společnosti Protean, která se zabývá vyšetřováním klíšťat na přítomnost patogenů, bylo ehrlichiózou v minulých letech nakaženo 2,39 procenta z více než 10 000 vyšetřených klíšťat. Státní zdravotní ústav (SZÚ) loni evidoval čtyři případy nákazy.
Další vzácnější chorobou, kterou na člověka mohou přenést klíšťata je bartonelóza. vedle klíšťat ji přenášejí i blechy a častěji se jí tak mohou nakazit majitelé koček či psů. Nákazu signalizuje horečka, zvětšené uzliny či rozostřené vidění. Bez léčby antibiotiky může babezióza zejména u pacientů se sníženou imunitou končit i smrtí.
Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy sestavili mapu, která ukazuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou. Kombinuje data o výskytu lesních porostů s daty o onemocnění klíšťovou encefalitidou v dané oblasti za posledních deset let. Mapu lze najít zde.
Babezióza způsobovaná prvoky rodu Babesia v řadě případů doprovází lymeskou boreliózu. Jejím specifikem je, že jí trpí nejčastěji pacienti nad 50 let. Průběh nemoci může být bez znatelnějších příznaků, ale mohou se objevit i symptomy připomínající malárii jako únava, bolesti svalů a kloubů, vysoká horečka či zvětšení jater. I neléčená babezióza může skončit smrtí.
Klíšťata mohou být i přenašeči tularémie. Infekční onemocnění šíří volně žijící zvířata, od nichž se přes klíšťata může choroba přenášet na lidi. Příznaky jsou horečka a celková slabost a v případě přenosu klíštětem s v místě přisátí vytváří hnisající ložisko. Rovněž tularemie může bez adekvátní antibiotické léčby končit smrtí. V posledních letech lékaři evidují kolem pěti desítek případů.
Jak odstranit přichycené klíště
Místo přisátí dezinfikovat jódovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Pomocí navlhčené textilie (nejlépe žínka, třecí ručník) lehce pohybovat (viklat) ze strany na stranu klíštětem, které se po dvou až třech minutách uvolní.
V případě potřeby lze klíště opatrně podebrat a vyjmout měkkou pinzetou. Osvědčují se i komerčně vyráběné umělohmotné karty se zářezy.
Klíšťata nevytáčet. Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži.
Místo po odstraněném klíštěti znovu dezinfikovat.
Přečetla jsem si

29. května 2018 v 14:50 | Jarmila* |  Moje četba


Moc životopisné knihy nečtu, ale tato mě zaujala už jen tím, že jsem kamarádila s dcerou paní Moučkové. Prima holka.
A pak si velmi vážím postojů této vyjímečné osobnosti. Vždy si stála za svými názory, ať se dělo, co se dělo.
Kniha je psána formou vyprávění, ale i rozhovorů.
Zvlášť sugestivní bylo pro mne líčení událostí kolem srpna 1968. Z paměti se mi vybavovaly události, které jsem sama tehdy zažila.
Knihu jsem přečetla jedním dechem.


Paní Kamily Moučkové jsem si vždy velmi vážila a vážím!


Anotace vydavatele:
První podrobné, upřímné a ucelené vyprávění legendární televizní hlasatelky Kamily Moučkové, která dosáhla bodu, kdy už nic v životě není tabu, a s pomocí renomované spisovatelky Petry Braunové napsala tento životopisný román o lásce, smrti a krutém 20.století. Knížka, odkrývá soukromí "první dámy televize" a podává svědectví jedné generace citlivým ženským pohledem. Je doplněna četnými fotografiemi, z nichž většina dosud nebyla publikována.
Předmluvu napsala Jiřina Šiklová. 

Bylinky - muškátovník vonný

28. května 2018 v 6:19 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinkyMuškátovník vonný - Myristica fragrans

Plody muškátovníku jsou známé a oblíbené koření. Strom pochází z Moluckých ostrovů, ale pěstuje se hojně v Indii, na Srí Lance, v Malajsii a Thajsku.
Plod - peckovice s hladkým povrchem - tvoří dužnaté oplodí obsahující semeno pokryté chrupavčitým, masitým míškem (tzv. muškátový květ).
Semena se užívají při bolestech břicha, nadýmání, nevolnosti a průjmu.
Droga zlepšuje odchod střevních plynů, brání zvracení a má protizánětlivé účinky.
Užívá se ve formě prášku v množství asi 300 mg na lačno.


Obrázky: internet
Sraz naší třídy z gymnázia

27. května 2018 v 14:06 | Jarmila* |  Co přinesl život

V pátek v podvečer se konal v Praze 7 sraz naší třídy z gymnázia. Slavili jsme 50 let od maturity. To už je událost hodna přítomnosti mé maličkosti! Smějící se
Většinou jsem se v minulých letech srazů nezúčastňovala, protože to mám skoro nejdál. Jen jeden spolužák bydlí až na Moravě. Jenže on má auto, já ne. Musím vždy shánět dobrovolníka na odvoz. Autobusy od nás na Prahu totiž zrušili.
Nakonec vše klaplo a v 18,15 hod. jsme byli na místě.
Postupně se scházeli další spolužáci. Některé jsem nemohla po těch letech poznat (naposledy jsem byla na srazu před 40 lety, pak to nešlo z pracovních nebo zdravotních důvodů). Někteří nepoznali mě. Smějící se
Prý se nás sešlo asi 18. To je dost, protože někteří zásadně nechodí (ač jsou z Prahy) a někteří už nás navždy opustili.
Postupně jsme si popovídali každý s každým. Bylo to fajn. Báječně jsem si to užila.
Po půl desáté jsem je musela opustit, protože zetě čekalo odřízení auta až na Vysočinu, k nám domů.
Plna dojmů jsem nemohla dlouho usnout.
Vložím vám sem jen jednu fotku pro ilustraci. Navíc jsem kvůli praštěné směrnici EU o GDPR zakrýt obličeje.Toto je náš úžasný "gympl" na okraji Letenské pláně. Foto je půjčeno z internetu.

Divadlo

27. května 2018 v 13:41 | Jarmila* |  Herci a osobnosti

Maratón oslav jsme s dcerou zakončily ve čtvrtek večer divadelním představením Tchýně na zabití.Scéna před začátkem.

Pár snímků z představení, respektive děkovačky. Během představení jsem nechtěla fotit.

Pro ilustraci pár snímků Agentury Fanny, která patří Daně Homolové (bývalá manželka Václava Vydry). Paní Homolová agenturu obhospodařuje a každý druhý rok k nám přijíždí s nějakou komedií. Máme slíbeno, že se dočkáme další v r. 2020. Mrkající Smějící se Řekla nám, že bysme jí utahali, kdyby jezdili častěji.
Všichni se na divadle vždy dobře baví, že by klidně brali častější účast herců.


Paní Dana má vždy nepřehlédnutelný kostým.


Dana Homolová a Lucie Zedníčková hrály tchýně páru Aničky Kulované a Martina Krause.

Po představení jsme si nechaly podepsat program a vyfotily se s herci. Jen Martin Kraus nám utekl, hodně spěchal.
Báječně jsme si to užily.
Už se těšíme na další! Smějící se

Oslava narozenin a jiné

23. května 2018 v 22:14 | Jarmila* |  Rodina

Poslední dobou nemám moc času - jsme samá oslava.
Začalo to 12.5. narozeninami vnuka od dcery. Tam jsem bohužel nefotila, protože nás vyhnal ze zahrady déšť.
Pokračovalo to 19.5.2018 oslavou narozenin naší nejmladší vnučky a narozenin její maminky. Tam jsem udělala pár snímků a i videí, ale dám sem jen něco.
Seděli jsme na dvorku u bytovky. Chvílemi to vypadalo, že nás déšť také zažene domů, ale nakonec počasí vydrželo.


Eliška obhlíží dort a čeká na zapálení. To se pro vítr nedařilo. Samotné foukání jsem nestihla. Možná plamínek sfoukl dřív vítr než vnučka.


Další pokus.


Dort byl krásný a dobrý.

V neděli přijela rodina naší dcery gratulovat dědovi k narozeninám.
Fotila jsem jen pravnučky.


V Nové Vsi jsou pravidelně na komíně bývalého lihovaru čápi.


Kvůli oslavám a následně mé nemoci jsem až dnes upekla rebarborový koláč. Už jsem na něj měla dlouho chuť, ale okolnosti se spikly.
Mňam, je dobrý. Možná není jak od profesionální kuchařky, ale nám to stačí.


Koláč před pečením.


Po upečení.
Ze zbytku rebarbory jsem uvařila kompot.


To jsou události za minulý a předminulý týden.

Mějte krásné jarně letní dny! Usmívající se

Bylinky - jinan dvoulaločný

21. května 2018 v 6:05 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Jinan dvoulaločný - Gingko biloba

Dvoudomý strom se často pěstuje v zámeckých parcích a zahradách. Dorůstá výšky až čtyřiceti metrů.
Typický je tvar dlouze řapíkatých listů s klínovitou, na dva laloky rozdělenou čepelí.
Listy se používají k léčení poruch paměti, závratí, k prokrvení mozku, ale také k léčení Alzheimerovy choroby.
Zlepšuje také nemoci cév a žil.

Lihový exktakt z listů: hrst listů nařežeme a zalijeme půllitrem 50% alkoholu, necháme 2 týdny stát, občas protřepeme. Pak slijeme a užíváme 2x denně 20 kapek.

Obrázek: internet
Přibyly kočičky a sova

20. května 2018 v 23:57 | Jarmila* |  Moje sbírky
V minulých dnech jsem opět neodolala kočičkám a jedné sově. Rozšířily řady mých sbírek.
Kočkám už budu muset přidělovat čísla, abych měla přehled o jejich počtu. Smějící se
Nejprve dvě kočičky a pak věneček s keramickou sovou.


Jedna keramická Minda.


Dřevěná kočička s fousama.


Keramická sova na věnečku.

Přeji hezký nový týden! Usmívající se


Bylinky - jitrocel kopinatý

14. května 2018 v 6:03 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Jitrocel kopinatý - Plantago lanceolata

Jitrocel je všeobecně známá luční léčivá bylina. Listy jsou na rozdíl od jitrocele prostředního užší a vzpřímené. Nitky tyčinek jsou bílé, nikoliv fialové.
Jitrocel léčí horní cesty dýchací, působí proti kašli, podporuje trávení.

Snadno si připravíme sirup proti kašli: najemno nařežeme nebo umeleme čerstvé listy jitrocele a prosypeme cukrem. Necháme stát aspoň 2 týdny na slunci. Pak hustou zelenou šťávu slijeme a uložíme v chladnu.
Používáme po lžičkách. Vydrží rok. Část cukru můžeme nahradit medem.


Obrázek: internet


Včerejší odpoledne ve městě

11. května 2018 v 18:15 | Jarmila* |  U nás
Včera odpoledne jsem měla ve městě Chotěboř "fotožně".
V rohu náměstí byla dokončena oprava starého renesančního domu. Už dlouho dům chátral a trochu kazil dojem z náměstí, kde byly všechny domy už opraveny. Před časem ho získalo sdružení, které se dalo do opravy. Fasáda se podařila a dům je důstojným sousedem ostatním domům.
V kašně už je voda a vodotrysk je funkční.

Nejvíc se mi líbila květinová výzdoba parku a hlavně rozkvetlé rododendrony.


Trochu opožděný kamzičník.


Krásné hnědé kosatce.Tyto modré kytičky neznám. Ale jsou moc pěkné.Nádherně růžový rododendron.

Po příjezdu domů jsem vyfotila ještě azalky a dnes fialový rododendron, který včera ještě tolik nekvetl.
Mějte hezký zbytek odpoledne a večer! Usmívající se


Barvínkovec

9. května 2018 v 16:52 | Receptář, Jana Bucharová |  Zahrádka

Barvínkovec čili katarantus: půvabná květina na balkón i zahradu

Je nazýván též madagaskarským barvínkem - a skutečně je exotickým příbuzným našeho domácího barvínku. Vyniká hustými listy a něžnými květy, které jsou nad nimi rozesety. Snadno si ho vypěstujete ze semen.
Barvínkovec růžový čili katarantus (Catharanthus roseus) je podobný našemu domácímu barvínku menšímu. Jeho olistění je však hustší, květy jsou růžové či bílé, až 2,5 velké. Pokrývají kompaktní, kolem 25 cm vysoký keřík ve velkých počtech po celé léto až do podzimu.


Amawasri Pakdara/Shutterstock.com

Atraktivní madagaskarský barvínek nesnese mráz. Můžete ho pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu, případně i zahradní letničku.

Pěstování

Pokud si předpěstujete sazeničky ze semen již koncem února, bude barvínkovec zdobit zahradu nebo balkón již na začátku léta. Vyklíčí při pokojové teplotě na vlhkém substrátu, nejlépe pod krytem, který zajistí vhodné mikroklima. Semenáčkům a rostoucím sazeničkám dopřejte co nejvíce světla. K přesazení ven přijde čas až v půli května, kdy pomine nebezpečí mrazíků. Svědčí mu kyprá zahradní zemina obohacená vyzrálým kompostem a listovkou.

  • Barvínkovec můžete pěstovat v nádobách nebo jím obohatit záhony.
  • Prospívá i v polostínu, ale každodenní dávka přímých slunečních paprsků podnítí bohatší kvetení.
  • Substrát udržujte stále mírně vlhký.
  • Jednou týdně do zálivky přidejte tekuté hnojivo - pro kvetoucí pokojové rostliny, nebo třeba zkvašený drůbeží trus (i toto organické hnojivo je dnes možné zakoupit).
  • Pokud barvínkovec pěstujete na terase nebo v pokoji, prospěje mu pravidelné rosení listů. Na zahradě ho osvěží ranní rosa.Rostlinu můžete na světlém místě při pokojové nebo i nižší teplotě uchovat i přes zimu, na jaře sestříhnout a přesadit. Starší rostliny však někdy méně ochotně kvetou, jistější je si vypěstovat každé jaro nové. Barvínkovec lze množit i vrcholovými řízky.

Bylinky - komonice lékařská

7. května 2018 v 5:31 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Komonice lékařská - Melilotus officinalis

Dvouletá, poměrně mohutná bylina z čeledi bobovitých má výrazná hroznovitá květenství složená ze žlutých květů. Roste na loukách, u cest, na náspech a ruderalizovaných místech.
Používá se květ nebo i celá nať v době květu.
Snižuje tlak, má protizánětlivé účinky, potlačuje příznaky klimakteria.
Zevně se používá jako obklad na otoky a podlitiny.
Odvar na obklady: 2 lžíce drogy se zalijí půllitrem vody a přivedou se k varu. Vaří se asi 10 minut, pak se scedí a používá.

Obrázek: internet


Co nám kvete

4. května 2018 v 18:15 | Jarmila* |  Zahrádka
Během pár dní rozkvetly azalky, pivoňka a nový klematis. Azalky ještě nekvetou naplno všechny.
Na zahrádce to i krásně voní.
Potěšte se pár květy se mnou.


To je moje "mini arboretum". Jeden mini rododendron mi vloni vymrzl. Nejvíc svítí oranžová azalka.
Nový klematis má celkem tři květy. Je to odrůda Nelly Moser. Dělá mi radost. Pokvete i vedlejší nový klematis, má už poupě.


Rozkvétá rudá pivoňka u přístavku.

Pro dnešek vše.

Přeji vám krásný, slunečný víkend! Usmívající se


Co začíná kvést?

1. května 2018 v 18:04 | Jarmila* |  Zahrádka
Letos to všechny jarní kytičky s kvetením vzaly hopem. Může za to velmi teplé počasí. Nemám ho ráda! Jednak si nestačím kytiček pořádně užít a druhak je mi hic.
Dobré je, že ovocné stromky odkvetly bez mrazíků a je naděje na dobrou úrodu.
Včera jsem vyfotila pár rostlinek, které se chystají kvést - azalky a vistárii. Kvete i šeřík. Na jaře manžel vyřezal mladé odnože po starém šeříku a jeden výhon nechal. Ten nyní kvete. Doufám, že mi ho syn zase nepodřízne.
Líbání se nekonalo, protože kromě těchto rostlin je vše odkvetlé. Šeřík měří s bídou metr a vistárie (po jarním vnukově razantním ořezání) ještě míň. To bychom si k líbání museli lehnout. Smějící se Už bych asi nevstala.


Mezi vistárií si pěstuji vlaštovičník. Sám se tam vysemenil (asi ho přinesl vítr nebo ptáček) a já si šťávou potírám bradavici, kterou mi na kožním špatně vypálili.

Přeji hezký zbytek svátečního dne! Usmívající se