****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Nemoci, které přenášejí klíšťata

31. května 2018 v 16:49 | jas, Novinky |  Zdraví

Ehrlichióza, babezióza. Klíšťata nepřenášejí jen encefalitidu a boreliózu

Aktivita klíšťat je v těchto dnech opět na nejvyšším stupni. Vydat se do lesa bez adekvátního oblečení či použití repelentu hraničí podle odborníků s dobrovolným hazardem. Lymská borelióza či klíšťová encefalitida přitom nejsou ani zdaleka jedinými chorobami, které mohou drobní paraziti přenášet.


Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni
Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni FOTO: Novinky

Anketa

Měli jste letos už na těle klíště?
Celkem hlasovalo 545 čtenářů.

Související téma:


Zatímco povědomí veřejnosti o dvou zmiňovaných chorobách je i díky možnosti očkování proti encefalitidě relativně slušné, méně známé je, že tím výčet rizik nekončí.
Klíšťata totiž přenášejí též ehrlichiózu, babeziózu, bartonelózu, tularemii či teprve nedávno odhalený patogen nazvaný Candidatus Neoehrlichia mikurensis, zkráceně neoerlichióza.
Promořenost vyšetřených klíšťat
Promořenost vyšetřených klíšťat FOTO: Protean

Lymskou boreliózu, kterou způsobují bakterie komplexu Borrelia burgdorfer, přenáší v našich krajích zhruba každé třetí až čtvrté klíště a každoročně lékaři zaznamenají kolem 4500 případů nákazy. Tu u části případů značí typická skvrna, která se vytvoří na místě přisátí. Po jednom až dvou týdnech se objevují příznaky podobné chřipce. Pokud není nemoc léčena antibiotiky, přechází do dalších stádií projevujících se chronickými záněty či napadením orgánů.
Encefalitida, jíž se v ČR loni nakazilo téměř 700 lidí, napadá nervový systém, což zejména u starších osob může vést k nevratným změnám. Klíšťata nejsou zdrojem nákazy, tu představují volně žijící savci, od nichž se klíště nakazí a chorobu dále přenáší.
Předpověď aktivity klíštěte obecného (Ixodes ricinus) na území České republiky
Datum31. 5.1. 6.2. 6.3. 6.
Stupeň aktivity10101010
zdroj: ČHMÚ a SZÚ
Mezi méně známé choroby patří ehrlichióza (anaplasmóza) provázená po několika dnech bolestmi hlavy a svalů, horečkou a relativně častá bývají i dílčí ochrnutí. Choroba přitom častěji napadá muže než ženy. Podle dat společnosti Protean, která se zabývá vyšetřováním klíšťat na přítomnost patogenů, bylo ehrlichiózou v minulých letech nakaženo 2,39 procenta z více než 10 000 vyšetřených klíšťat. Státní zdravotní ústav (SZÚ) loni evidoval čtyři případy nákazy.
Další vzácnější chorobou, kterou na člověka mohou přenést klíšťata je bartonelóza. vedle klíšťat ji přenášejí i blechy a častěji se jí tak mohou nakazit majitelé koček či psů. Nákazu signalizuje horečka, zvětšené uzliny či rozostřené vidění. Bez léčby antibiotiky může babezióza zejména u pacientů se sníženou imunitou končit i smrtí.
Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy sestavili mapu, která ukazuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou. Kombinuje data o výskytu lesních porostů s daty o onemocnění klíšťovou encefalitidou v dané oblasti za posledních deset let. Mapu lze najít zde.
Babezióza způsobovaná prvoky rodu Babesia v řadě případů doprovází lymeskou boreliózu. Jejím specifikem je, že jí trpí nejčastěji pacienti nad 50 let. Průběh nemoci může být bez znatelnějších příznaků, ale mohou se objevit i symptomy připomínající malárii jako únava, bolesti svalů a kloubů, vysoká horečka či zvětšení jater. I neléčená babezióza může skončit smrtí.
Klíšťata mohou být i přenašeči tularémie. Infekční onemocnění šíří volně žijící zvířata, od nichž se přes klíšťata může choroba přenášet na lidi. Příznaky jsou horečka a celková slabost a v případě přenosu klíštětem s v místě přisátí vytváří hnisající ložisko. Rovněž tularemie může bez adekvátní antibiotické léčby končit smrtí. V posledních letech lékaři evidují kolem pěti desítek případů.
Jak odstranit přichycené klíště
Místo přisátí dezinfikovat jódovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Pomocí navlhčené textilie (nejlépe žínka, třecí ručník) lehce pohybovat (viklat) ze strany na stranu klíštětem, které se po dvou až třech minutách uvolní.
V případě potřeby lze klíště opatrně podebrat a vyjmout měkkou pinzetou. Osvědčují se i komerčně vyráběné umělohmotné karty se zářezy.
Klíšťata nevytáčet. Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži.
Místo po odstraněném klíštěti znovu dezinfikovat. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 31. května 2018 v 17:22 | Reagovat

Parádní článek :-)

2 Danka Danka | E-mail | 31. května 2018 v 18:27 | Reagovat

Stejně,takový malý hajzlík a takovou hrůzu přenáší.Děkuji

3 Evina Evina | E-mail | 1. června 2018 v 7:34 | Reagovat

Mám ve své rodině špatnou zkušenost s klíšťaty.

4 Jarka Jarka | Web | 1. června 2018 v 9:17 | Reagovat

Já klíšťatům nechutnám, ale náš pes je pro ně lahůdka. Bella jich měla i přes obojek proti parazitům, dvacet pět a už docela nacucaných. Dřív jme je totiž v jejím kožichu nenašli. :-?

5 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 1. června 2018 v 22:33 | Reagovat

Klíšťě jsem už letos měla já i můj muž. Boreliózu jsem také prodělala. Očkovaní jsme proti encifaliditě. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama