****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červen 2018

Nové sovičky

30. června 2018 v 11:01 | Jarmila* |  Moje sbírky
Přibližně v polovině června jsme se sešly s kamarádkou Věrkou na kus řeči. Vždy si vyměníme nějaké drobné dárky pro radost a na památku.
Věrka ví, že sbírám sovy, tak mi jednu krasavici darovala. Moc děkuji! Usmívající se Už je se svými družkami.
Druhou jsem si objednala od jedné keramičky. Měla jsem už dlouho u ní zamluvený Betlém a Vařilku. Při objednávce mi padla do oka její sova. Byla na obrázku roztomilá. Již visí na zdi nad svými kolegyněmi a dává pozor na ně i na mě. Smějící se


Sova od Věrky.


Sova od keramičky Jarmily V.

Přeji všem krásný víkend! Usmívající se

Kvete juka

27. června 2018 v 15:53 | Jarmila* |  Zahrádka
Omlouvám se za delší nepřítomnost. Postihl mě nějaký šeredný moribundus, že došlo až na noční nemocniční pohotovost. Co mi je, se pořádně neví, proč se to opakuje, také ne. Dostala jsem antibiotika a šmytec.
Dnes jsem pro změnu absolvovala ještě zubaře. Zánět se dal do zubu a otekla jsem. Kromě toho mě zub bolel už pár dní.
Tělem mi koluje zánět a nevím z čeho. Jen si se mnou dělá, co je mu libo. Ale mě už je to značně nelibo!
Tak, abych se dostala k juce. V pátek, po příjezdu z jednoho dalšího vyšetření v nemocnici (mezi námi, nebylo to nic moc), jsem honem šla vyfotit kvetoucí juku, protože jsem nevěděla, kdy se k tomu v následujících dnech dohrabu.
Zatím juka krásně kvete. Asi je to i tím, že nejsou taková vedra. Jinak by bylo dávno po ní. Přežila i včerejší kroupy.
Tak vás nebudu napínat a ukážu pár bleskových fotek (nebyla nálada na focení).
Má sedm krásných stvolů s květy.

Mějte se sluníčkově! Usmívající se
Bylinky - plicník lékařský

25. června 2018 v 5:19 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Plicník lékařský - Pulmonaria officinalis

Plicník je vytrvalá hajní bylina rozkvétající na jaře drobnými květy, které jsou zprvu růžové, a jak se mění pH v buňkách, mění se i barva až k modré.
Kvetoucí nať je účinným prostředkem proti kašli, při zánětech průdušek a dalších plicních onemocněních.

Nálev připravíme ze dvou polévkových lžic zalitých půllitrem vroucí vody. Zakryjeme a necháme 20 minut stát.
Čaj proti kašli připravíme ze směsi stejných dílů plicníku, jitrocele, fenyklu a listů podbělu. Polévkovou lžíci zalijeme 2 dl vroucí vody a popíjíme 2x denně.

Obrázek: internet


Co kvete

19. června 2018 v 5:40 | Jarmila* |  Zahrádka
Na zahrádce se chystá kvést juka. Včera měla už pár květů otevřených. Toto je fotka ze soboty.


Kvete stračka.


A doma gloxínie. Druhá se chystá.Přeji vám krásný den! Usmívající seBylinky - sedmikráska chudobka

18. června 2018 v 5:14 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Sedmikráska chudobka - Bellis perennis

Chudobka je běžně v trávnících rozšířená vytrvalá bylina. Drobné úbory mají žluté středy a bílé jazykovité okvětní lístky, někdy narůžovělé.
Úbory sedmikrásek jsou účinným prostředkem při chřipce, bronchitidě, kašli a při odkašlávání. Navíc obsahují množství minerálů.

Nálev připravíme ze dvou lžiček sušených květů, které zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody. Přikryjeme a necháme 15 minut stát. Pijeme 3x denně.
Zevně můžeme používat jako obklad na špatně se hojící rány.

Obrázek: internet


Baobaby umírají

14. června 2018 v 16:53 | Novinky, fš |  Příroda

Vědce trápí záhadná smrt baobabů

Baobab, ikonický strom africké savany, za neobjasněných okolností pomalu mizí ze zemského povrchu. Mezinárodní tým vědců zjistil, že většina nejstarších a největších baobabů za posledních 12 let uhynula, píše zpravodajský server BBC. Byť zatím nedisponují přímým důkazem, mají odborníci podezření, že za to mohou klimatické změny.


Baobab prstnatý (Adansonia digitata)

Baobab je skutečně majestátní strom, známý vysokým a především neobvykle silným kmenem. Kromě kontinentální Afriky a Madagaskaru se jeho druhy nacházejí i v severozápadní Austrálii. Známý baobab prstnatý (Adansonia digitata) byl zavlečen dokonce i do Indie.

Pokroucený a usychající baobab

Baobab prstnatý (Adansonia digitata)

Tím spíše, že tento strom může přežívat nejen stovky, ale dokonce i tisíce let (podle listu The Guardian s odkazem na místní národní park až tři tisíce), považují spolupracující výzkumníci z univerzit v Jihoafrické republice, Spojených států a Rumunska jejich úbytek doslova za "událost bezprecedentního významu".

Nejde o epidemii

Vědci monitorují starobylé stromy v jižní Africe od roku 2005, zkoumají jejich strukturu a věk. Nečekaně vyzkoumali, že osm z 13 nejstarších a pět ze šesti největších baobabů buď zcela uschlo, nebo se jejich nejstarší části zhroutily.


"Panke", nejstarší známý africký baobab (na snímku z roku 1997). Tento strom již nežije.

Baobabovité stromy mají mnoho větví a někdy i více než jeden kmen. Části jsou mnohdy jinak staré. V některých případech však od zmíněného roku 2005 uhynuly u stromu všechny části, nejen ty nejstarší.
Ve svém zjištění zveřejněném v odborném časopise Nature Plant nicméně výzkumníci říkají, že uschnutí stromů nezpůsobila žádná epidemie.

Ilustrační foto

"Máme podezření, že zánik monumentálních baobabů může být přinejmenším částečně spojen s nemalými proměnami klimatických podmínek, které postihují hlavně jih Afriky," uvedl tým vedený Adrianem Patrutem z Babeș-Bolyai University v rumunské Kluži.
Zapotřebí bude však další zkoumání, aby se daná hypotéza mohla potvrdit nebo vyvrátit. "Je to šokující a velmi smutné. Opravdu to ale může souviset se zvýšenou teplotou a suchem," potvrdil Patrut pro BBC.
Stromy, které zemřely nebo umírají, se nacházejí v Zimbabwe, Namibii, JAR, Botswaně a Zambii. Jsou ve věku od 1000 do 2500 let. Aby mohly odolávat drsným podmínkám v suchých oblastech, kde rostou, mají totiž uvnitř svých kmenů uchovávat dostatečné množství vody. Což se očividně ne vždy podaří.


Baobab Grandidiérův na Madagaskaru FOTO: Karolina Kudynová, Právo

Ilustrační foto

Jsou rovněž užitečné kupříkladu pro ptáky - jejich koruny jim mohou sloužit jako hnízda.
Pro ČR je zajímavostí vzdálená příbuznost baobabu s lípou, stejně jako český národní strom patří do čeledi slézovitých.

Bylinky - mišpule japonská

11. června 2018 v 5:59 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Mišpule japonská - Lokvát japonský - Eriobotrya japonica

Mišpule je středně velký subtropický ovocný strom. Kožovité listy jsou lesklé, dlouhé, na okraji pilovité. Drobné květy se tvoří na latách.


Plodem jsou oranžově zbarvené hruštičkovité malvice s jemně chlupatou slupkou. Jsou šťavnaté, aromatické, mírně navinulé.
Léčebné účinky mají listy. Užívají se ve formě odvaru při kašli, zvracení, proti průjmu. Odvar posiluje žaludek, působí svíravě.

Odvar: použijeme 8 g suchých listů, přivedeme k varu a slijeme. Pijeme 2x denně na lačno.


Obrázky: internet


Proskurník lékařský

9. června 2018 v 12:59 | Bylinkovo.cz |  Zdraví

Proskurník lékařský pomůže s kašlem i trávením

Latinský název: Althaea officinalis

Proskurník lékařský je nejen léčivkou, zároveň se totiž jedná o okrasnou rostlinu, byť ne zase tak známou, vše postupně…
Výskyt: proskurník pochází ze Středozemí, roste v řadě oblastí Asie a Evropy a vyskytuje se i v České republice. Nalézt jej ovšem lze také za Atlantikem.
Popis a účinné látky: jde o víceletou bylinu z čeledi slézovitých, která sice může být nižší než 1 m, nicméně někdy dorůstá do výšky i přes 150 cm. Lodyha je přímá, listy řapíkaté a střídavé a květy krátce stopkaté. Mají přitom světle růžovou až nafialovělou barvu. Proskurník lékařský obsahuje především slizy, ale také třísloviny, silice či flavonoidy.
Užitečné části: pro léčivé účinky jsou používány zejména kořen a listy, někdy ale také květy.

Léčivé účinky proskurníku lékařského

Jak jsme již uvedli, nejdůležitější složkou proskurníku lékařského jsou slizové látky, protože mají blahodárný vliv na leckteré neduhy. Tak například usnadňují vykašlávání a pozitivně působí na sliznice. Jedná se tedy o výtečného pomocníka při léčbě horních cest dýchacích. Vyzkoušet jej ostatně můžete při suchém a dráždivém kašli, ale také při zánětech průdušek.
Proskurník lékařský ovšem působí protizánětlivě i v rámci dalších částí těla. Doporučován kupříkladu bývá při zánětech močových cest a střev. Účinkovat by měl rovněž při průjmech, žaludečních vředech a dalších problémech trávicího ústrojí. Trápí-li vás např. nepříjemné pálení žáhy, tato byliny vám může pomoci. Při vnějším použití působí navíc kladně na hojení ran.

Jak proskurník lékařský použít?

Využívány bývají různé části této rostliny (viz výše), a to v rozmanitých formách. K zevnímu použití samozřejmě slouží teplé obklady. Z proskurníku bývá připravován rovněž sirup, ale nejčastěji pravděpodobně čaj. Na druhou stranu bývá za nejúčinnější formu léčivého nápoje považován macerát z kořene, kdy se účinné látky luhují za studena, a to po delší dobu.
Recept na macerovaný kořen proskurníku: 4 lžičky sušeného kořene, který by měl být ideálně sbírán na podzim od října do listopadu, zalijete 2 sklenicemi studené vody a necháte luhovat přes noc. Ráno přecedíte a před pitím můžete přihřát.

Proskurník si můžete jednoduše vypěstovat

Proskurník lékařský je nejen léčivkou, zároveň se totiž jedná o okrasnou rostlinu, byť ne zase tak známou. Ke klíčení by mělo docházet v chladu, takže optimálně byste jej měli zasadit na podzim (jde o mrazuvzdornou bylinu), a to do lehčí půdy. K úplnému vyklíčení dojde na jaře. Proskurník pak kvete v průběhu letních měsíců. Potřebuje ale dostatek světla a kvalitně prohnojenou půdu.

Obrázek: internet

Longan - tropické ovoce

8. června 2018 v 12:02 | Bylinkovo.cz |  Zdraví

Longan: nepříliš známé, ale zdravé tropické ovoce

Latinský název: Dimocarpus longan

Longan je tradiční součástí čínské medicíny, neboť díky obsahu účinných látek má hned řadu zajímavých účinků na zdraví.
Výskyt: jedná se o ovocný strom, který roste převážně v tropických oblastech jihovýchodní Asie. Občas se ale pěstuje i v Severní Americe a Austrálii.
Popis a účinné látky: longan je řazen do čeledi mýdelníkovitých a obvykle dosahuje výšky kolem 10 metrů. Jeho listy jsou sudozpeřené a řapíkaté a květenství má charakter bohatě větvené laty. Plody rostou v hroznech a disponují kulatým tvarem, díky čemuž získaly svůj název longan, což ve vietnamštině znamená "dračí oko". Měří přitom v průměru 3 cm a barvu mají žlutohnědou či šedožlutou. Uvnitř se nachází lesklé semeno. Z účinných látek jmenujme velké množství vitamínu B a C, dále minerálů (např. železo, vápník, hořčík, draslík či zinek), vlákniny, polyfenolů atd.
Užitečné části: používán je plod.

Longan a jeho léčivé účinky

Longan je tradiční součástí čínské medicíny, neboť díky obsahu účinných látek má hned řadu zajímavých účinků na zdraví. Tělo např. dokáže chránit proti volným radikálům, má tedy antioxidační vlastnosti, a celkově působí příznivě na imunitu a detoxikaci organismu. Vzhledem k tomu, že se podílí na snižování cholesterolu, má kladný vliv i na kardiovaskulární systém. Pomoci může také s trávením, protože podporuje chuť k jídlu a dokáže zažehnat nevolnost i další žaludeční potíže.
Toto tropické ovoce bývá používáno jako prevence proti různým infekčním onemocněním (např. nachlazení či chřipce) a dokonce se mluví i o rakovině. Nezanedbatelný je vliv longanu na nervový systém, když zklidňuje při psychických potížích, pomáhá při problémech se spánkem a zároveň zlepšuje paměť. Navíc má antiseptické a diuretické (močopudné) vlastnosti. Zevně ho lze použít při kožních problémech a podílí se i na zdraví nehtů a vlasů. Pozitivně působí také na svaly a klouby.

Využití longanu v kuchyni

Určitě byste neměli konzumovat nedozrálé či přezrálé plody, které nechutnají dobře. Jedlá navíc nejsou ani semena. Jakmile ovšem dozrají, mají osvěžující sladkokyselou chuť. Pokud ostatně znáte, jak chutná liči, které je longanu i vzhledově dosti podobné, zhruba víte, co očekávat. Čerstvé plody u nás zatím nejsou příliš dostupné, ale lze si je zakoupit především v kompotech. Hodí se přitom nejen do ovocných salátů a šťáv, ale také při přípravě teplých jídel (např. s rýží).

Lze longan pěstovat v českých podmínkách?

Longan je citlivý na mráz, takže u nás jej venku pěstovat nelze. Můžete si ho tedy vypěstovat pouze doma, a to jako keř, který nebude plodit. Buď jak buď, semeno (pecku) musíte zasadit do truhlíku zhruba 2 cm hluboko. Rostlinka by se měla objevit cca po 10 dnech. Longanu vyhovuje pravidelné zalévání a občasné hnojení. Teplota v místnosti by navíc měla vždy být nad 10 °C.

Obrázek: Bylinkovo.cz


Bylinky - perila křovitá

4. června 2018 v 5:44 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Perila křovitá - Perilla frutescens

Jednoletá bylina s čtyřhrannou lodyhou a poměrně velkými listy dorůstá výšky 40 až 120 cm. Květy jsou drobné, bílé nebo nafialovělé s pyskatou korunou.
Pochází z východní Číny.
Její semena se prodávají i u nás, pěstuje se především jako dekorativní letnička okrasná listem. Nať se používá v případě nachlazení, kašle, nevolnosti, zvracení, horečky a bolestí hlavy.

Nálev se připravuje z 5 g nati, zalije se vroucí vodou a nechá se chvíli stát. Pije se na lačno.

Obrázek: internet


Když je venku ...

1. června 2018 v 12:01 | Jarmila* |  Zvířátka
Písničku Ivana Mládka - Když je v Praze abnormální hic - jsem si trochu upravila. Když je venku abnormální hic, sedíme u větráku, válíme se ve stínu a jsme grogy. Nejlépe je to vidět na naší Bessy. Kromě ranní procházky s manželem na pole, se povaluje doma na koberci. Když je jí moc teplo, lehne si na dlažbu v chodbě, kde je chládek. Pokud chce pustit na zahrádku, lehne si do stínu a spí.
Nemůžu si stěžovat, ale jednou bych se chtěla mít jako náš pes. Smějící se
Fotky z jedné odpolední siesty.


"Padnout za vlast" umí i dopoledne. To přijde vyřízená z cesty z pole domů. S jejím kožichem to v těchto vedrech není žádný med. Kost je z chovatelských potřeb. Neválíme kosti po bytě. Smějící se