****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červenec 2018

Hejkalové na Doubravce

31. července 2018 v 12:35 | Iva Stehnová |  Pověsti
Kdysi dávno na nejvyšší jedli v lesích doubravského údolí slétávali se k tajemným poradám "hejkalové", které mnozí z nejstarších lidí ještě na vlastní uši slyšeli v lese houkat. Byli to prý hejkal Vajíčko, Peroutko a Povříslo.
Ti vyděsili za tmavých nocí mnoho lidí, ale nejvíce těch, kdož mívali strach v týle.
Pravdu pravdivou vypravovával starý soused o svém pradědu, kterak tento se vypravil za noci se ženou na pych do lesa s vozem.
Bylo před první sopotskou poutí. V panském lese porazili pěknou jedli a naložili ji na vůz. Kravky měly co táhnout po špatné cestě, kterou potůčky místy měnily v bažinu. Pospíchali temnou nocí k domovu, když kdesi za nimi táhlým, smutným hlasem zahoukal hejkal.
"Neozývej se", napomíná žena muže, ale než to dořekla, muž z bujnosti zavolal, "hej, hej!" Sotva doznělo zvolání, byl hejkal za vozem a snad ne sám. Houkáním zněl celý les.
Vůz naráz zastavil a kola uvízla v bahně až po nápravy. Muži i ženě vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, a i krávy se třásly strachem. V úzkosti začal soused prosit: "Panensko sopotská, pomoz, obětuju ti svíčku jako tahle voj, vyjedu-li." "Ale muži, neslibuj, nemáš, zač bys svíci koupil," kárá jej ustrašená žena.
Pálený prosebník však zlostně a pološeptem na ni zasyčel: "Mlč, nic nedám, jen když vyjedu!..." Ale nevyjel. Mordoval se i s dobytkem v blátě cesty do rána, až když šli první poutníci do Sopot, teprve mu pomohli - starému chamtivci - z louže.
Tak se mu hejkalové pomstili.Ilustrace: Kamila Dvořáková, Eva Caklová
Čerpáno z těchto materiálů:
Chotěboř, 2001
Staré pověsti Chotěbořska, 1992
Pod Železnými horami, 1958
Bylinky - pampeliška lékařská

30. července 2018 v 6:05 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Pampeliška lékařská - Taraxacum sect. Ruderalia

Pampeliška (dříve označována jako smetanka) je běžná, obecně známá luční a plevelná rostlina, která rozkvétá během jara všude kolem nás.
Celá rostlina povzbuzuje látkovou výměnu našeho organismu, vylučování škodlivin ledvinami, fungování žlučníku a jater, podporuje tvorbu krve.
Listy používáme do jarních salátů, stvoly je možné žvýkat.
Z kořene si můžeme připravit nálev: kořen očistíme, nakrájíme na malé kousky a usušíme. Lžičku kořene zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme 10 minut stát.

Obrázek: internet

Najdi kočku 104

25. července 2018 v 12:18 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule byly všechny hledačky úspěšné. Gratuluji! Usmívající se
Pro kontrolu:
A tři nové obrázky:
Dnes je to opět lehké.

Přeji dobrý zrak a hezký den! Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočkyBylinky - bez černý

23. července 2018 v 6:07 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Bez černý - Sambucus nigra

Dříve keř bezu nesměl chybět u žádné chalupy. Bezinka byla pro své léčivé vlastnosti vždy velmi ctěna. I dnes se s bezinkami setkáváme v krajině často.
Léčivé účinky květů jsou známé - posilují obranyschopnost organismu, zvyšují tvorbu potu, rozpouštějí hleny.
Nálev z květů pomáhá při chřipkách, onemocněních z nachlazení, kašli, horečce, zánětech dutin.
Bezinkový nálev připravíme zalitím lžíce usušených květů čtvrtlitrem horké vody. Po 5 minutách scedíme a pijeme co nejteplejší. Po vypití teplého nálevu se dokonale vypotíme.
Přidat můžeme i nať tužebníku, která funguje jako acylpyrin.


Obrázek: internet


Svátek Máří Magdaleny

22. července 2018 v 6:20 | Novinky.cz |  Svátky
Svátek sv. Marie Magdaleny připadá na 22. července, dle příběhu, kdy svými vlasy omyla Kristovy nohy, je patronkou holičů, přímluvy u ní hledají i ženy svedené i hříchu podlehnuvší.

S jejím svátkem bylo zvykem nevstupovat do manželství, oprostit se koupele v širé vodě (kdy by její dlouhý vlas mohl plavce stáhnout pod vodu), a naopak praktikovalo se střihání kštice za účelem budoucího bujného růstu vlasu. S její postavou je ztotožňováno několik žen z období Kristova života, i se různí interpretace jejích osudů po Ježíšově smrti. Síla a význam její osobnosti inspirovaly odjakživa umělce, od slavných malířů, po novodobé hledače senzací, tajemna a konspirací, kteří jí přisuzují roli Kristovy ženy a matky jejich dítěte či vícera dětí - to by ale byla dobrá zpráva, že pokolení Kristovo asi dále žije.


Obrázek: Wikipedie, autor Tizian


Co u nás kvete a zraje

21. července 2018 v 15:05 | Jarmila* |  Zahrádka
Je velké sucho. Přesto rostliny kvetou a plodí.
Malá ukázka z naší zahrádky:


Dnes je velké horko (31°C), tak motýli moc nelétali. Ulovila jsem babočku.


Nová denivka od kamarádky Vierky. Krásná barva.První je nový klematis, koupený na jaře. Je nizoučký. Vedle můj starý, každoročně bohatě kvete a roste.

Mňam, už se na ně těším. Bude na koláč, na džem a hlavně do pusy. Smějící se

Přeji všem krásný víkend! Usmívající se

Třezalka pomáhá proti stresu

18. července 2018 v 22:54 | Receptář, Jana Bucharová |  Babiččiny bylinky

Třezalka pomáhá proti stresu, při hubnutí i PMS

Žlutě kvetoucí bylinka, jejíž tečkované listy jsou plné léčivých silic, je cennou pomocnicí při řadě obtíží. Pokud vás trápí špatná nálada, nervozita, žaludek či nadváha, vyzkoušejte třezalkovou kůru.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) má schopnost utišovat "pocuchané" nervy, odplavovat úzkost, nervozitu. Přitom však nepůsobí sedativně, nevyvolává ospalost. Ráno a v poledne ji můžete užívat bez obavy, že by narušila vaši bdělost. Na večer ji můžete kombinovat s bylinkami podporujícími usínání, jako je, chmel, levandule, meduňka. Kromě příznivého účinku na psychiku pomáhá léčivka s květy barvy slunce i v dalších oblastech.


Eskemar / Shutterstock.com

Třezalka zrychlí metabolismus

  • Díky tomu, že povzbuzuje krevní oběh a metabolismus, pomáhá třezalka při dosahování optimální tělesné hmotnosti.
  • Podporuje zdravé trávení a hojí žaludek
  • Je prospěšná při premestruálním syndromu, kdy může zmírnit výkyvy nálad či splín.
  • Při nachlazení potírá bakterie i viry při nachlazení a chřipce
  • Může pomoci i při vleklém únavovém syndromu.

Pozor však na to, že u citlivých jedinců může třezalka vyvolat fotosenzibilaci, snížení odolnosti pokožky vůči slunečnímu záření až alergickou reakci na slunce. Rovněž je podezřelá ze snižování účinků hormonální antikoncepce, protože díky zrychlení metabolismu urychluje i odbourávání dodaných hormonů, a to až po dva týdny poté, co třezalkovou kůru ukončíte. S lékařem a ještě lépe také s farmaceutem (který má o interakcích léků, nových lécích i studiích jejich účinků větší přehled a rozumný lékař s ním spolupracuje) je třeba konzultovat i všechny další užíváné léky včetně psychofarmak. Při lehké formě krátkodobější sezónní deprese může třezalka psychofarmaka dokonce nahradit.

Jak ji užívat?

Lžičku nasekané třezalkové natě zalijte šálkem vroucí vody a přikryté nechejte 10 minut luhovat. Ideální je užívat třikrát denně vlažný šálek, po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze si můžete kůru zopakovat, delší užívání vhodné není. Účinnou formou je také tinktura, k dostání jsou i třezalkové kapsle.
Jak sbírat třezalku

18. července 2018 v 5:31 | Receptář, Jana Bucharová |  Zdraví

Jak sklízet třezalku a připravit hojivý třezalkový olej na popáleniny?

Slunovrat již pominul, ale třezalka, jedna ze svatojánských bylinek, postupně rozkvétá stále. Můžeme ji pěstovat i na zahradě, sklízet a její léčivou sílu využít nejrůznějšími způsoby.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) roste a kvete na výslunných, sušších loukách, stráních a mezích. Protože jde o pohlednou léčivou rostlinu s pěknými žlutými květy a svěže zelenými listy, vyplatí se ji pěstovat na bylinkové zahrádce, v květinové louce nebo štěrkovém trvalkovém záhonu. Je odolná a nenáročná, stačí jí propustná půda a slunné místo.


Madeleine Steinbach / Shutterstock.com

Sklizeň

Seřezáváme nať, nejlépe její svrchní část (20-30 cm) v období květu, což znamená v průběhu téměř celého léta. Pokud ji chceme uschovat do zásoby pro přípravu nálevu, je třeba ji důkladně usušit a uchovat na dokonale suchém místě, neboť při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se.

Třezalkový olej na popáleniny

  • Třezalkový olej je výborným prostředkem hojící popáleniny (i sluneční), drobné oděrky, údajně pomáhá vyhlazovat i vrásky.
  • Připravíme jej luhováním čerstvé nasekané třezalkové nati v oleji lisovaném za studena (slunečnicovém, olivovém, sezamovém, či madlovém).
  • Ve skleněné lahvi necháme třezalku zalitou olejem stát slunci a v teple alespoň tři týdny. Barviva v třezalce obsažené olej zbarví do červena.


Katinkah / Shutterstock.com

Tajemství účinku

Kvetoucí nať obsahuje celé jedno procento (to je vzhledem ke koncetraci a síle silic opravdu hodně) léčivé silice s flavonovým glykosidem hyperosidem. Silice se nacházejí v průsvitných tečkách na listech, po nichž třezalka dostala jméno. Dále se v nati nachází cenný rutin, flavonoid kvercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin (koncentruje se v červených tečkách na jinak žlutých květech), pryskyřici.


Najdi kočku 103

17. července 2018 v 14:13 | Jarmila* |  Piškuntálie
Nějak jsem na tuto rubriku zapomněla. Musím to tedy napravit.
Poslední obrázky - potrápil vás nejvíce první. Neuhodl nikdo. Další dva už byly lepší. Blahopřeji Jarušce, Evce a Marušce. Usmívající se
Dnes dám tyto obrázky pro kontrolu a přidám další tři nové.
A nové:
Dnes je to velmi lehké.
Přeji ostrý zrak! Usmívající se


Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Bylinky - prvosenka jarní

16. července 2018 v 5:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Prvosenka jarní - Primula veris

Oblíbená jarní hájová bylina tvoří listovou růžici a stvoly nesoucí sytě žluté vonné květy.
Rostlina obsahuje látky, které rozpouštějí hleny, omezují záněty a odstraňují škodliviny z našeho organismu. Posilují srdce a zklidňují nervy.
Nálev připravíme z květů včetně kalichů. Lžičku drogy zalijeme čtvrtlitrem horké vody a necháme 5 minut stát. Nálev je velmi chutný a působí především proti kašli. Ještě lepší je oslazený medem.
Hodí se také pro jarní očistnou kúru.


Obrázek: internet


Bylinky - vrbina penízková

9. července 2018 v 6:04 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Vrbina penízková - Lysimachia nummularia

Vytrvalá plazivá bylina roste na loukách, podél cest, na pastvinách a v zahradách.
Listy jsou vstřícné, květy zlatožluté.
Nálev zbavuje dýchací cesty tuhých hlenů, zevně lze použít na ekzémy.
Z květů i celé nati lze připravit chutný čaj.

Na svědící pokožku připravíme koupel: natrháme 100 g čerstvé nati a zalijeme 2 litry vroucí vody. Necháme zakryté 20 minut a pak scedíme přímo do napuštěné vany a koupeme se v ní asi čtvrt hodiny.

Obrázek: internet


Kvete druhá gloxínie

7. července 2018 v 19:05 | Jarmila* |  Pokojové květiny
Před dvěma dny jsem fotila fialovou gloxínii. Pomalu ji rozkvétaly 4 květy. Má nádhernou barvu.
Jen je to nějaká "horolezkyně", protože se vytahuje do výšky. Nedělá klasickou růžici s květy. Možná je to taková odrůda, nevím.
Ale jinak mi dělá velkou radost.

Přeji krásný zbytek víkendu! Usmívající seNejdelší zatmění Měsíce se blíží

6. července 2018 v 11:03 | fš, Novinky |  Zajímavosti

Blíží se nejdelší zatmění Měsíce v tomto století, viditelné bude i v Česku

Nejzajímavější astronomické úkazy letošního roku nás čekají v letním období. Konkrétně 27. červenec nabídne kromě Velké opozice Marsu i snad ještě pozoruhodnější vesmírnou událost - nejdelší zatmění Měsíce v tomto století. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) bude zatmění trvat 1 hodinu, 42 minut a 57 sekund. Jedinečný jev půjde sledovat i v České republice.

Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století nastane 27. července zdroj: Novinky/Reuters

"Úplné zatmění Měsíce 27. července v ČR uvidíme téměř v celém průběhu. Zatmění začne ve 20:24 SELČ, Měsíc na našem území vyjde ale až ve 20:47 SELČ (v Praze, jinde se čas liší o minuty), maximální fáze zatmění nastane ve 22:21 SELČ a konec 19 minut po půlnoci," napsal Novinkám Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
To podle něj znamená, že Měsíc vyjde nad obzor už částečně zatměný, v té době již bude ponořen levým dolním okrajem asi 35 procenty svého průměru v zemském stínu.
"Obloha bude ještě světlá díky soumraku, nicméně během zatmění se setmí. Pak už nic nebude vadit pozorování a dokonce ještě 10 minut po skončení částečné fáze zatmění v 00:19 SELČ bude možné sledovat slábnoucí ztmavnutí západního okraje Měsíce v zemském polostínu," doplnil astronom.
Luna bude tedy tmavší než při jiných zatměních (ani při úplném z oblohy nezmizí). Takové zatmění Měsíce - ale v žádném případě delší - jsme naposledy mohli pozorovat v roce 2011, další nás čeká až v roce 2029.

Tmavě rudý Měsíc

Podle NASA vytváří Země během zatmění několik stínů. Ty hlavní se nazývají penumbra (polostín, zdroj světla je tedy částečně vidět a zčásti je zakrytý) a umbra (nejtemnější část stínu).
Při zatmění vstupuje Měsíc do umbry, tím pádem do stínu, a jeho barva se změní na tmavě rudou. To nastává, když jsou Slunce, Měsíc a Země dokonale uspořádané v jedné přímce.


Předpokládaná obloha při úplném zatmění Měsíce 27. července 2018 FOTO: EAI/Petr Horálek

Agentura Reuters cituje amerického astronoma Briana McClura, který připomněl, že ve stejnou dobu, kdy dojde k popisovanému zatmění, nastane rovněž takzvané apogeum Měsíce - bude od naší planety v nejvzdálenějším bodě.
"Onoho 27. července bude Měsíc v odzemí (apogeu) ve vzdálenosti 406 228 kilometrů. Průměrná (střední) vzdálenost Měsíce od Země se udává 384 400 km," upřesnil Suchan na dotaz Novinek.
Například v západní kopuli hvězdárny v Ondřejově, případně poblíž s pomocí přenosných dalekohledů, se bude ten den úplné zatmění Měsíce pozorovat. Akce zdarma pro veřejnost se uskuteční jen za jasného počasí, a to od 21 hodin do 23:30.

Mars se naopak přiblíží

Jak již Novinky informovaly, na 27. července rovněž připadá takzvaná Velká opozice Marsu, kdy se po dvou letech rudá planeta dostane opět blízko k Zemi a její kotouček v dalekohledech bude větší - bude tak možné na planetě pozorovat lepší detaily.
Opozice Marsu se Sluncem nebude taková jako v roce 2003, přesto se Mars 31. července přiblíží k Zemi na téměř rekordních 57,5 miliónu kilometrů. Jeho dobrá viditelnost bude trvat od poloviny července do konce první půlky srpna.
Bylinky - vrbka úzkolistá

2. července 2018 v 5:16 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Vrbka úzkolistá (Vrbovka úzkolistá) - Chamanerion angustifolium

Tato vytrvalá rostlina roste na březích rybníků a na lesních pasekách.
V přírodní medicíně se používala při léčbě zánětů žaludku a střev. Nálev se používá i při infekci močových cest.
Mladé výhonky vrbky připomínají chřest, listy se používají do salátů, květy mohou ozdobit sladká jídla.
Sbíráme horní, kvetoucí část nati. Přidáváme do čajů, které chuťově velmi zlepší. Droga má lahodnou, mírně nasládlou chuť a jemné aroma zeleného čaje.
Mladé listy lze použít jako náhražku černého čaje.

Obrázek: internet