****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Srpen 2018

Litý koláč se švestkami

29. srpna 2018 v 13:02 | Jarmila* |  Recepty
Kdysi jsem si z časopisu Vlasta vystřihovala recepty. Miluju švestkové koláče a tento mi ze všech, které jsem zkoušela, připadal nejlepší.
Našla jsem i jeden jednoduchý, ale pak mi koláč připadal takový vysušený. Je ale fakt, že uhlídat naší troubu, je kumšt. Peče víc než je nutné. Rozhodně se nemůžu řídit teplotou a časem uvedených v receptech. To bych měla spálené na uhel.
Na tento oblíbený potřebujeme:
300 g hladké mouky, 50 g hrubé mouky, 1/4 l mléka, 15 g droždí, 2 žloutky, 50 g pískového cukru, 60 g tuku (Hera, máslo), sůl,
tuk na vymaštění pekáče (používám pečící papír), 800 g švestek, moučkový a vanilkový cukr na posypání.
Drobenka: 50 g polohrubé mouky, 40 g moučkového cukru, 30 g másla.
Droždí promícháme s cukrem, přidáme 2 lžíce mouky (já nedávám) a trochu vlažného mléka, rozmícháme a necháme na teplém místě vykynout.
Zbývající mouku prosijeme do misky, přidáme žloutky, sůl, rozehřátý vlažný tuk, vykynutý kvásek a propracujeme v řidké těsto.
Nalijeme na vymaštěný pekáč, povrch uhladíme a necháme vykynout.
Potom je poklademe půlkami švestek (slupkami dolů), posypeme drobenkou a pečeme ve středně vyhřáté troubě.
Před podáním koláč pocukrujeme.Nemám to tak úhledně naaranžováno jako Alenka-peprníkářka nebo Ivanka. Důležité je, že nám koláč chutná a je raz dva pryč.
Pokud ho vyzkoušíte, doufám, že vám bude chutnat jako nám.

Dobrou chuť!

Přeji hezký den! Usmívající se


Bylinky - česnekáček lékařský

27. srpna 2018 v 5:46 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Česnekáček lékařský - Alliaria petiolata

Česnekáček je rostlina nápadná především na jaře, kdy rozkvétá na okrajích lesů, křovin a cest.
Obsahuje značné množství vitaminu C a provitaminu A. Glykosidy, které způsobují pikantní chuť, brzdí choroboplodné zárodky a tlumí nadýmání.
Hořčičné oleje odstraňují škodliviny z těla.
Nejlepší jsou čerstvé listy na jaře, než rostlina rozkvete. Je možné je jíst jen tak, na chleba s máslem nebo s tvarohem, do salátů nebo na některé druhy masa (ryby, jehněčí apod.).
Nálev používaný jako kloktadlo pomáhá při zánětech dásní.

Obrázek: internet


Najdi kočku 108

25. srpna 2018 v 14:22 | Jarmila* |  Piškuntálie
S určitostí kočky našla jen Jana. Gratuluji! Usmívající se Pro kontrolu soutěžní obrázky:Ruženka odhalila s určitostí na tomto obrázku jednu kočku.

Nové tři obrázky:
Ať máte ostrý zrak!

Přeji hezký zbytek ochlazeného víkendu! Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Od každého něco

24. srpna 2018 v 17:27 | Jarmila* |  Pokojové květiny
Minulý týden jsem si koupila další orchidejku. Tuhle ještě nemám. Potřebovala jsem utratit poukázku do supermarketu, tak padla volba na ni.Kvetly mi tořivky, ale já si nevzpomněla jejich květy vyfotit. Mám jen tento, který upadl. Mám jich jinak asi šest.


Krásná barva.

Pavla zkrášlila schodiště ozdobnými dýněmi. Mám také asi čtyři na stole v obýváku.


Naše Bessy se chladí v chodbě domu.


Mějte se fajn, je prima, že se ochladilo. Usmívající se

Pověst o kapli sv. Anny

22. srpna 2018 v 14:32 | Iva Stehnová |  Pověsti
V dávných dobách, kdy se až k samým hradbám Chotěboře prostíral hluboký les, snad ještě prales, bydlel prý zde bohatý zeman.
Měl jediného synka, kterého střežil jako oko v hlavě. Jednoho dne po obědě chlapec vyběhl na ulici hrát si s ostatními. Když se dlouho nevracel, začali ho rodiče hledat. Hledali ho po městě až do večera, ale marně.
Nakonec se dozvěděli, že poslechl kamarády a odešel s nimi z města do lesa na jahody. V tu chvíli dostali rodiče strach o jediné dítě ještě větší, protože v lese bylo tenkrát mnoho vlků a jiné divé zvěře, která působila měšťanům velkou škodu.
Svolali kde koho a prohledali les ze všech stran, volali syna až do únavy, ale marně.
Všichni považovali dítě za mrtvé.
I kdyby ho vlci nesežrali, muselo zemřít hladem.
Třetí noc se matce zdálo, že k ní přišla vážná žena, byla podobná sv. Anně na obraze v chotěbořském chrámu. Žena jí poradila místo v lese, na kterém se o svém dítěti doví.
Jakmile nastal nový den, spěchala nešťastná matka do lesa na určené místo. Chtěla nalézt alespoň mrtvolu svého jedináčka.
Ale jaké překvapení!
Na dně vlčí jámy našla své spící dítě a četné vlčí stopy ukazovaly, že mu byly krvelačné šelmy nablízku. Šťastná matka se radovala a děkovala Bohu. S pomocí přátel vytáhla nalezeného synka. Avšak jeho tělo bylo pokryto četnými ranami a noha s rukou byly pádem do jámy zlomeny.
Rychle spěchala domů, zavolala lékaře a činila vše, aby se dítě opět uzdravilo. Nic nepomohlo. Dítě chřadlo. Nikdo jim nedával žádnou naději.
Tu přišla k zarmoucené matce ona paní podruhé. Poradila jí, aby chlapce vykoupala ve studánce v údolí. Žena poslechla. Když dítě vyndala z vody, bylo úplně zdrávo jako dříve.
Z vděčnosti vykonal zeman mnoho milosrdných skutků. Nakonec dal vystavět na památných místech kaple, k nimž docházely zbožné matky na motlitbu.
Praví se, že obě tyto kapličky, sv. Anny a sv. Trojice, byly založeny současně.


Ilustrace: Kamila Dvořáková, Eva Caklová
Čerpáno z materiálů:
Chotěboř, 2001
Staré pověsti Chotěbořska, 1992
Pod Železnými horami, 1958
Bylinky - rozmarýna lékařská

20. srpna 2018 v 5:40 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Rozmarýna lékařská - Rosmarinus officinalis

Rozmarýna pochází z oblasti Libanonu a Řekové ji zasvětili bohyni lásky Afroditě.
Rozmarýnový věnec na hlavách studentů měl zlepšovat paměť.
Posiluje srdce a krevní oběh při nízkém krevním tlaku.
Používá se při rekonvalescenci a chronických stavech slabosti.

Směs na podporu soustředění: stejné množství listů rozmarýny, nati saturejky, sporýše, bazalky a mateřídoušky zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Pijeme 2 až 3 šálky denně, neužíváme na noc.


Obrázek: internet


Najdi kočku 107

16. srpna 2018 v 11:12 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule nenašel všechny kočky nikdo. Nebylo to tak těžké. Proto pro kontrolu dám obrázky s rozluštěním:
Nové tři obrázky:
Na posledním obrázku jsou schované dvě kočky.

Přeji hezký den a dobrý zrak! Usmívající se
Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Bylinky - řimbaba obecná

13. srpna 2018 v 5:45 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Kopretina řimbaba, řimbaba obecná - Chrysanthemum parthenium, Pyrethrum parthenium

Tato vytrvalá bylina má schopnosti celkově posilovat organismus, mírnit záněty, uvolňovat křeče, podporovat zažívání a hlavně pomáhá při bolestech hlavy a migrénách.

Směs na bolest hlavy: smícháme stejné množství nati řimbaby, tužebníku jilmového, meduňky a máty peprné, přidáme poloviční množství nati mařinky vonné; zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat asi 10 minut. Pijeme 1 až 3 šálky denně.
Obrázek: internet

Když panují vedra...

10. srpna 2018 v 19:22 | Jarmila* |  Zvířátka
V pondělí jsem přistihla naše miláčky, jak se chladí. Kocour ležel natažený jak široký, tak dlouhý na dlažbě ve verandě a Bessy v podobné poloze v chodbě. Kocour jen mrskal špičkou ocasu. Když jsem se vrátila s foťákem, zvedl hlavu kocour i Bessy. Kocour jí otočil a Bessy také dávala silně najevo, že mám jít s nějakým focením do kélu. Pak si Bessy položila hlavu na packy a trucovala. Vyklidila jsem tedy pole. Smějící se

"Milostivá" trucuje.

Ten den byl příšerný hic.

Přeji hezký, chladnější večer! Usmívající se


Točivý vír

7. srpna 2018 v 6:32 | Iva Stehnová |  Pověsti
Jakýsi povozník jel z Kolína do Chotěboře a dohonil na cestě pocestného, který snažně žádal, aby ho svezl. Povozník se nedal dlouho prosit a svolil. Byl rád, že si může s někým popovídat. Ve dvou přece cesta vždycky rychleji uteče.
Když si však pocestného pozorněji prohlédl, začal mu být nějak podezřelý. Drobný mužík v zeleném fráčku, z jehož šosu kape voda, s naleštěnými červenými botkami a kloboukem s pentlemi. Kdo to jen může být?
Povozník nelenil a přímo se neznámého zeptal. Jeho odpověď mu vyrazila dech. Mužík se představil jako vodník z Vltavy a svěřil se mu, že si jde vybojovat svoji ženu, kterou mu zlý vodník z Doubravy unesl.
Když se blížili k Chotěboři, pozval vodník povozníka, aby se přišel na zápas podívat. Měla to být oplátka za svezení. Povozník chvíli váhal, ale nakonec zvědavost zvítězila nad strachem, a tak pozvání přijal.
Vodník mu poradil, aby se usadil na některé vysoké skále a zpovzdálí boji přihlížel. On sám se prý vrhne z Čertova stolku do Točivého víru, kde v chýši doubravského vodníka bude o svou ženu bojovat.
Dokud bude z vody vystřikovat bílá pěna, do té doby bude vítězit. Zbarví-li se však pěna červeně, vítězí vodník z Doubravky.
V tu chvíli ať povozník na nic nečeká a vezme nohy na ramena. Jenom tak se zachrání před hněvem vodních mocností, které by ho svrhly ze skály a v hlubině o život připravily.
Byl to hrozný zápas. Vlny se kupily, syčely a bičovaly skály, pěna vroubila břehy a stříkala k nebesům.
Povozníka pojala taková hrůza, že by byl málem přehlédl, jak se pěna krvavě zbarvila. Když to zpozoroval, dal se na divoký útěk a za sebou slyšel jen hukot a lomoz rozbouřených vod.
Od těch dob již o pražském vodníkovi nic neslyšel.
Ilustrace: Kamila Dvořáková, Eva Caklová
Čerpáno z těchto materiálů:
Chotěboř, 2001
Staré pověsti Chotěbořska, 1992
Pod Železnými horami, 1958Najdi kočku 106

6. srpna 2018 v 13:55 | Jarmila* |  Piškuntálie
Tentokrát byly úspěšné Evina, Jaruška a Maryška. Gratuluji! Usmívající se Ostatním držím palce, příště je jistě najdete všechny.
Pro kontrolu:
Nové tři obrázky:
Dnes bude oříšek první obrázek, ostatní jsou lehčí.

Přeji dobrý zrak!

Hezký další horký den! Usmívající se


Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Bylinky - kozlík lékařský

6. srpna 2018 v 5:40 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Kozlík lékařský - Valeriana officinalis

Látky obsažené v kořeni kozlíku uklidňují nervová podráždění, zlepšují spánek.
Působí při žaludečních problémech z trémy, nervového vypětí.
Kořen se sklízí z dvouletých rostlin v letním období. Omyté kořeny je třeba podélně rozříznout a dobře usušit.
Odvar: potřebujeme lžíci jemně nařezaného kořene na šálek vody. Zalijeme a vaříme asi 20 minut. Odstavíme a necháme ještě půl hodiny louhovat.
Pijeme 3x denně 1 až 2 šálky.
Uklidňující koupel: asi 100 g kořene zalijeme 2 l vroucí vody a necháme 15 minut stát. Přidáme do koupele.


Obrázek: internet


Co u nás kvete a zraje 1

4. srpna 2018 v 11:13 | Jarmila* |  Zahrádka
Na poli nám zrají cukety a dýně Hokaidó. Z cuket děláme různé pokrmy a manžel vaří výbornou dýňovou polévku.
Ještě jsem neměla odvahu jí ochutnat. Mrkající Smějící se


(foto od vnuka Martina)

Ostružiny zrají o 106. Upekla jsem hrníčkový koláč, udělala džem a poprvé zkusila pečený čaj (vpravo - popisky jsem ještě nestačila nalepit). Do něj jsem dala, co mi přišlo pod ruku. Jsem zvědavá, jak nám bude v zimě chutnat.


Džem a dýňovou polévku vaříme v Polévkovaru. Je to výborný přístroj. Ani ne za půl hodinky je polévka nebo džem hotový. Přístroj má ještě další programy, ale nám zatím stačí dva a mixování.


(foto ze stránek firmy DOMO)

K mé velké radosti a překvapení letos vykvetl růžový klematis. Každý rok se vyšplhal po konstukci, ale květ žádný. Tento rok se snaží. Jsem moc ráda, protože má krásnou barvu.
Přeji vám pohodový víkend! Usmívající se
(obrázek od Janet Kruskamp)


Najdi kočku 105

3. srpna 2018 v 8:34 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule jste byly opět úspěšné. Gratuluji! Usmívající se
Pro kontrolu:
Nové tři obrázky:
Dnes je to trochu těžší.

Přeji ostrý zrak a hodně úspěchů! Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočky