****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Listopad 2018

Bylinky - břečťan popínavý

Pondělí v 5:45 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Břečťan popínavý - Hedera helix

Břečťan je běžná dřevina pnoucí se a plazící se po zdech, kmenech stromů i po zemi. Jedná se o magickou rostlinu, kterou znali již Keltové. Druhový název helix je spojen s řeckým slovem helissein, což znamená otáčet se.
Listy břečťanu podporují odhleňování, odkašlávání, působí jako antivirotika, antimykotika i antibiotika, uvolňují křeče a uklidňují.
Při zevním použití působí proti celulitidě: hrst listů vaříme v 3 dl vody asi 10 minut. Do odvaru namočíme kapesník, mírně vyždímaný jej přiložíme na postižená místa a zakryjeme nahřátým ručníkem.

Obrázek: internet


Nová kočička a plachetnice

Sobota v 7:30 | Jarmila* |  Moje sbírky
Do mé sbírky přibyla koncem října nová kočička. Nevím, kolikátá v pořadí už je, ale měla tak roztomilý kukuč, že jsem neodolala.
Není roztomilá?


Navíc má za uchem krásnou kytičku. Usmívající se

V říjnu jednou večer přivezl syn maketu středověké (?) plachetnice. Prý jí někomu veze. Plachetnice stále stojí na komodě v chodbě, tak jsem jí vyfotila. Je sice trochu pošramocená a zaprášená, ale šikovný člověk jí vrátí lesk.


Fotka není nic moc. V chodbě je málo světla a ani blesk nepomohl. Tak spíš pro ilustraci, co někdo dovede.

Zámek v Malči

Pátek v 17:22 | Jarmila* |  U nás
(Foto: © J.Břízová)

Před časem jsem navštívila zámek u nás ve vsi. Zámek a jeho interiér jsem znala ze 70. a 80. let minulého století. Moc v něm k vidění nebylo - pracovna F. Palackého, pracovna F.L. Rierga a expozice hudby.
Z této doby pamatuji, že v zámku sídlily ordinace lékaře a zubaře a MNV (místní národní výbor - nyní obecní úřad).
Proto jsem byla velmi zvědavá na letošní léto, kdy restituenti zpřístupnili prostory zámku. To bylo nebe a dudy!
Klobouk dolů před majiteli, kteří odvedli neskutečné množství práce při rekonstrukci. Zámek dlouhá léta sužovala vlhkost, která poničila omítky výše než metr nad podlahou.
Majitelé instalovali pod podlahy v přízemí složitý systém odvětrávání a pohlcování vlhkosti. Nyní jsou místnosti v přízemí jak ze škatulky. Přístupná je kancelář a kaple.
Hlavní expozice se nachází v 1. patře. Ve vstupní hale jsou umístěny dva ohromné obrazy od malíře Jaroslava Věšína. Jeden je přímo dar od malíře.
Dále pak následuje prohlídka pracovny F. Palackého. Kromě pracovního stolu a postele, jsou v místnosti i osobní věci F.P.
V dalších místnostech jsou vystaveny předměty vztahující se k obyvatelům zámku, dary z cest, plánky přístavby věže, údaje o pivovaru a cukrovaru apod.
Samozřejmě velká část je věnována dílu F. Palackého a F.L. Riegra.
Následuje pracovna F.L.Riegra. Na stěnách jsou obrazy F.L.R., jeho manželky a matky. Všude je dobový nábytek.
Třešničkou na dortu prohlídky je Hlavní salon. Má krásnou štukovou výzdobu stropu a prostoru nad dveřmi, kde jsou namalované veduty. Salonu vévodí kachlová kamna a zrcadla. Kachlová kamna jsou i v místnostech, které jsme už prošli.
Na stěně je portrét Marie Palacké (provd. Riegrové) ve svatebních šatech.
Salon - je nádherný.
Potom jsem přešla do knihovny. Zde je ústředním kusem nábytku (kromě regálů s knihami) klavír, busta Antonína Dvořáka a kulečníkový stůl (ten je zakrytý). Antonín Dvořák byl častým hostem na zámku. Jezdili sem i další významné osobnosti, což dokládá návštěvní kniha.
Vitríny s knihami jsou nové a velmi vkusné.
Pro velký počet fotografií, které jsem pořídila, jsem je uspořádala do koláží.

Pokud by vás zajímala historie zámku, můžete se více dočíst zde a zde.Návštěva zámku je nyní možná jen po telefonické domluvě. Podrobné informace zde.
Návštěvu mohu jen doporučit. Určitě nebudete zklamaní. Já jsem odcházela z proměny zámku nadšená. Navíc má první návštěva bonus. Pokud se vrátíte, máte vstupné již zdarma, což dokazuje tabulka na hlavních dveřích.


Pokud k nám na zámek zabloudíte, přeji vám hezké pokoukání. Usmívající se

Přeji hezký večer a víkend! Usmívající se
Z kapsáře našich babiček

7. listopadu 2018 v 13:29 | Helga Kunová, Tipy a triky pro domácnost |  Recepty


* Brambory chraňte před slunečním svitem, jinak zezelenají a vytvoří se v nich nezdravý solanin. Proto je nutné zelené části vždy odkrojit.

* Uskladněné klíčící brambory musíte před vařením pečlivě zbavit všech klíčků. Obsahují jedovaté látky.

* Brambory ve slupce nebudou při vaření praskat, když do vody přidáte lžíci soli.

* Staré a nové brambory mají rozdílný obsah škrobu, a proto byste s nimi měli rozdílně zacházet. Staré brambory dávejte vařit do studené vody, ale nové do vroucí vody.

* Aby různě velké brambory změkly ve stejnou dobu, musíte ty větší před vařením propíchnout špejlí nebo pletací jehlicí.

* Do vody, v níž vaříte brambory, dejte trochu oleje, pak vám nepřekypí.

* Brambory budou zvláště křupavé, když plátky trochu posypete moukou, než je dáte do horkého tuku smažit.* Aby brambory pečené v alobalu nepopraskaly, musíte je před zabalením propíchnout vidličkou.

* Chuť starých brambor zlepšíte, když do vody, v níž je vaříte, přidáte trochu cukru nebo mléka.


Bylinky - kopr vonný

5. listopadu 2018 v 5:37 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Kopr vonný - Anethum graveolens

Tuto oblíbenou bylinku i koření najdeme na každé zahrádce. Nakládané okurky si bez kopru nedokážeme představit, stejně tak patří do koprové omáčky, kulajdy nebo různých salátů.
Kopr je však i léčivou rostlinou. Pomáhá při žaludeční kolice, křečích a dalších žaludečních potížích. Snižuje krevní tlak, působí příznivě na krevní oběh a je prevencí proti infarktu.
Nálev připravíme přelitím lžíce drogy čtvrtlitrem vroucí vody, necháme čtvrt hodiny louhovat a slijeme. Pijeme 3x denně.

Obrázek: internet


Najdi kočku 115

2. listopadu 2018 v 14:02 | Jarmila* |  Piškuntálie
Tentokrát byla nejblíž Martička a Joina. Gratuluji! Usmívající se
Pro kontrolu:
Nové tři obrázky:
Přeji ostrý zrak při hledání. Dnes to není tak těžké.

Mějte všichni hezký víkend! Usmívající se


Obrázky: FB - Bydlím u své kočkyV "divadle"

1. listopadu 2018 v 11:14 | Jarmila* |  Herci a osobnosti
V úterý večer jsme s dcerou navštívily divadelní představení s názvem Jméno v kině (proto uvozovky v titulu článku) v Chotěboři. Vystoupilo pět herců pod hlavičkou Divadlo - verze: Roman Zach, Jana Janěková ml., Petr Lněnička, Jan Dolanský a Linda Rybová.
Šlo o komedii, kdy se dva manželské páry a rodinný přítel hádají o jméno pro nenarozené dítě jednoho páru. Na konci hry dojde k překvapivému odhalení. Víc neprozradím.
O legraci nebyla nouze. Herci se neustále vzájemně odbourávali.
Pořídila jsem pár snímků. Víc jsem nechtěla, abych nerušila. Ostatní snímky jsou stažené z netu.

Recenze na www.i-divadlo.cz:
Salonní francouzská komedie nabízející vysoce komický pohled na sebejisté zastánce svobodného myšlení. Mezi dobrými přáteli a příbuznými se dá mluvit o všem a vlastně žádné téma by nemělo být tabu. Když se ale úspěšný realitní makléř Vincent na večeři u své sestry a švagra svěří se záměrem dát svému synovi jméno Adolf, zdá se, že hranice civilizované konverzace byla překročena. Středostavovské předsudky jsou, zdá se, přeci jen větší, než se přítomní liberálové domnívali. Ke skutečné eskalaci dojde po odhalení nálože, která se skrývá v rodinné historii...
Připravená dekorace na scéně.
Děkovačka.

Byl to hezký večer a příjemný zážitek.