****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Leden 2019

K čemu je dobrý citron!

31. ledna 2019 v 6:35 | Ludmila, Příroda je lék |  Zdraví

Překrojte citron na čtvrtiny, posypte solí a položte do středu kuchyně. Tento trik vás nadchne


Experti považují citrony za jedno z nejzdravějších ovoci na světě, protože obsahují velké množství minerálů, vitamínů a dalších látek s medicínskými účinky.
Kromě toho, že jsou zdravé pro naše tělo, navíc i přímo bojují s bakteriemi a viry. V kosmetice zase poslouží na ochranu pokožky či vlasů.
Málo lidí však ví, že citrony se dají využít i na odstraňování špatných pachů a to hlavně v kuchyni.
Navíc pomáhají zbavovat různé povrchy bakterií a virů, které se na nich mohly usadit.

V dnešním článku vám prozradíme jeden trik s citronem, který vám pomůže osvěžit vzduch v kuchyni nebo i na jiných místech, kde se vyskytují nepříjemné pachy.
Postupujte následovně:
 1. Vezměte citron a překrojte ho na čtvrtky stylem, jak je to zobrazeno na obrázku. Ne však úplně, ale tak, aby stále držel pohromadě.
 2. Následně ho posypte běžnou kuchyňskou solí.
 3. Citron pak položte na malý talířek nebo podložku a nechte ho takto někde v kuchyni.

Jaké výsledky od toho očekávat

Nepotrvá dlouho a ve vaší kuchyni dojde ke snížení výskytu špatných pachů a naopak, ve vzduchu za objeví příjemná vůně.
Navíc, vaše kuchyně se tím zbaví i mnoha škodlivých bakterií a virů.
Citron je možné využít i jako účinný domácí dezinfekční prostředek. Snadno jím nahradíte komerční přípravky plné škodlivých chemikálií.
K tomuto účelu vezměte 3 citrony, vytiskněte z nich do misky šťávu a smíchejte ji s trochou soli a mýdlem.
Pak tuto směs přelijte do láhve s rozprašovačem a dolijte vodu.
A to je vše. S tímto přírodním dezinfekčním prostředkem pak můžete efektivně odstraňovat různé patogenní bakterie a viry.Rýmovník

30. ledna 2019 v 8:45 | Bylinkovo.cz |  Zdraví

Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení

Rýmovník je zázračná bylina, jejíž vůně připomíná směs eukalyptu, kafru, meduňky a mentolu. Díky obsahu vonných silic je zázračným a levným lékem na rýmů a nachlazení. Rýmovník se dá jednoduše a celoročně pěstovat doma v interiéru.foto: shutterstock.com
Nejžádanější léčivé účinky bylinky zvané "rýmovník" vyplývají již z jejího názvu. Snadno se s jeho pomocí zbavíte rýmy, nachlazení, horečky i bolesti hlavy. Sloučeniny obsažené v bylince silně podporují vykašlávání a vylučování hlenu z vašich dýchacích cest a podporují imunitní systém. Rýmovník má ale kladný vliv rovněž na další neduhy. Můžete jej vyzkoušet při potížích s pokožkou, tedy např. při ekzémech či po bodnutí hmyzem. Podle některých zdrojů má i antioxidační vlastnosti, účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s ledvinami anebo při problémech trávícího ústrojí. Rýmovníku pak můžete využít i k detoxikaci organismu a působí také proti stresu a psychickým potížím.
Z účinných látek je nutné jmenovat především vonné silice (voní jako eukalyptus), díky nimž je řazen mezi léčivky. Obsahuje ovšem také omega-6 mastné kyseliny nebo vitamíny A a C. Používány jsou zejména listy, které můžete žvýkat, uvařit si z nich čaj nebo inhalovat. Dále se dají používat k ochucení masa a zeleninových pokrmů, sušené listy jsou vhodné do polévek či dušeného masa. Éterické oleje extrahované z listů se dají použít k ošetření kůže. V místnosti, kde se rostlina nachází, se prokazatelně lépe dýchá. Silice, které se z rýmovníku odpařují, odpuzují mouchy, komáry, moly, mšice a jiný hmyz.

Respirační problémy

Vzhledem k obsahu výše zmíněných vonných silic účinkuje při nachlazení, rýmě i bolestech v krku. Ostatně o tom už vypovídá sám název "rýmovník". Doporučováno sice bývá i vnitřní užívání, tedy např. formou čaje či žvýkáním, nicméně účinná je především inhalace. Dokonce prý stačí rozlomit či rozmačkat list a čichat, čichat a čichat. Pomoci přitom může i při problémech s dýchacími cestami a pozitivně by měl dle všeho působit i na zdraví astmatiků.
Pokud vás trápí nachlazení, bolesti v krku, ucpaný nos nebo zánět vedlejších nosních dutin, můžete žvýkat listy z rýmovníku nebo si z nich uvařit čaj. Sloučeniny obsažené v bylince silně podporují vykašlávání a vylučování hlenu z vašich dýchacích cest. Rýmovník může pomoci zlepšit váš imunitní systém tím, že zabrání bakteriím a jiným patogenům v jejich rozvoji v trávícím traktu.

Ošetření pleti

Rýmovník se dá využít také k ošetření pleti. Dokáže vyléčit kousnutí a bodnutí od hmyzu, ekzém či psoriázu. Obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mají schopnost snížit zarudnutí a otok, a zároveň eliminují svědění a podráždění.

Nemoci kloubů

Díky obsahu omega-6 mastné kyseliny může pomoci zlepšit průběh artritidy, což může být důležité pro sportovce nebo osoby s osteoporózou, kteří podstupují pravidelnou zátěž kloubů a kostí.

Posiluje imunitní systém

V rýmovníku se nachází vysoký obsah kyseliny askorbové, která posiluje imunitní systém, zatímco kartenoidy a vitamín A zlepšují zdraví očí. Snižují oxidační stres v očích a zabraňují makulární degeneraci.

Prevence rakoviny

Výzkumy ukázaly na jeho pozitivní vliv při léčbě rakoviny prsu. Antioxidační schopnosti této bylinky, stejně jako obsah omega-6 gama-linolenové kyseliny jsou účinné při zpomalení šíření rakoviny prsu. Vědci zároveň objevili pozitivní účinky při léčbě rakoviny prostaty.

Proti stresu a úzkosti

Některé z minerální a organických látek v rýmovníku působí mírně sedativně, díky čemuž je tato bylina ideální na přípravu čajů proti stresu a úzkosti. Zklidňující účinky rýmovníku pomáhají navodit i klidný a zdravý spánek.

Bylinka pro zdravé ledviny

Rýmovník působí jako velmi účinné diuretikum, což znamená, že pomáhá tělo čistit od toxinů tím, že stimuluje močení. To také snižuje přebytečné množství soli, tuku a vody v těle a díky tomu udržuje chod ledvin a lymfatického systému. Bylinka pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny.

Zažívací potíže

Tradiční bylinkářství používá rýmovník proti bolestem žaludku a ke zmírnění syndromu dráždivého tračníku. Bylinka dokáže také regulovat zažívání a zklidnit zánět žaludku. Nejlepším způsobem jak bylinku využít na tyto potíže je připravit si čaj.

Redukuje horečku

Pokud trpíte nachlazením nebo chřipkou, jedním z běžných příznaků je horečka. Rýmovník stimuluje pocení, což také pomáhá odstranit toxiny přes kůži a urychlit proces obnovy.

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník je obecně nenáročná bylina, kterou si můžete nasadit doma do květináče a celoročně ji pěstovat v interiéru. Její pěstování nevyžaduje žádné zvláštní podmínky. Rýmovník má rád světlo a teplo, proto ideálním místem pro něj bude parapet východního nebo západního okna. Zároveň ale nemá v lásce přímé polední paprsky. Při pěstování rýmovníku se vyhněte přílišnému zalévání. Bylina má ráda prostor, proto je vhodný větší květináč. Co se hlíny týče, vhodné je použít propustnou zeminu s větším podílem písku. Květináč musí mít odtokový otvor a jeho dno je vhodné vysypat drenáží nebo kamínky. Pokud chcete, aby se vám rostlina krásně rozrůstala, je dobré ji pravidelně zaštipovat.

Fialový hyacint

29. ledna 2019 v 14:42 | Jarmila* |  Pokojové květiny
Jak jsem psala zde, koupila jsem si pro radost hyacint. Podle kelímku, v kterém roste má být fialový. A také že je. Navíc nádherně voní.
Bacil mě nějaký úporný bacil a i přes parádní rýmu ho cítím. Mrkající Smějící se
Navíc mi kvetou skoro všechny orchideje a chystá se další. Tu jsem si koupila na podzim v Tescu. Odkvetla a já ji nechala být. Stvoly jsem neustříhla a dnes koukám, že z jednoho očka vyrazil výhon s poupaty. Už se na ní těším.
Dělají mi moje lásky radost.
Ale k hyacintu. Hlavní květ už pár dnů kvete a včera rozkvetl i "bratříček", další květ. Fotila jsem hyacint předevčírem a to byl "brácha" ještě malý.


Má krásnou barvu.


Fotila jsem brzy ráno, světla moc nebylo. Na fotce je to vidět.

Mějte se všichni hezky! Usmívající se

Bylinky - rozmarýn lékařský

28. ledna 2019 v 5:45 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Rozmarýn lékařský - Rosmarinus officinalis

Rozmarýnka je bylinka povšech stránkách užitečná.
Čaj z rozmarýnových lístků celkově povzbuzuje organismus v rekonvalescenci.
Jako zelené koření je nepostradatelná v italské a francouzské kuchyni. Chuťově obohatí pečínku z jehněte a kůzlete, také s krůtou a kuřetem se vůně rozmarýnu dobře snoubí.
Snítky rozmarýnu bývaly využívány jako svatební zeleň na věnce, svatební výzdobu, voničky mládenců a ženicha i na věnečky a kvadrátky nevěsty a jejich družiček.
O oblibě rozmarýny svědčí i mnoho textů lidových písní: "Vpletla v kytku rozmarynku, devatero divný květ, házela je po potoce, aby plula v širý svět..."

Rozmarýn patří do každé zahrádky, ozdobí terasu i balkon.
Pokud nás ovšem i v příštích zimách budou trápit silné mrazy, bude lepší nechat tento teplomilný keříček přezimovat v chladné a světlé místnosti.

Obrázek: internet


Najdi kočku 120

24. ledna 2019 v 15:36 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule správně odpověděly Maruška J., Fukčárinka a Maryška. Evina také některé kočiny našla. Gratuluji! Usmívající se
Pro kontrolu:
Tři nové obrázky:
Přeji hodně štěstí při hledání! Usmívající se

Obrázky - FB - Bydlím u své kočkyZ kapsáře našich babiček

24. ledna 2019 v 11:11 | Tipy a triky pro domácnost |  Recepty
 1. Vejce při vaření nebudou praskat, když do vody přidáme trochu octa nebo vejce na tupé straně propíchneme jehlou.
 2. Vařená vejce snadno oloupeme, když je uvaříme v osolené vodě a ihned přelijeme studenou vodou.
 3. Příliš dlouho vařené vejce má často tmavě zbarvený žloutek. To není zdravotně závadné, ale znamená to, že už nebylo zcela čerstvé
 4. Po rozklepnutí poznáme snadno, zda je vejce čerstvé, protože v tom případě obklopuje žloutek hustý bílek. Když je vejce starší, je bílek řídký.
 5. I prasklá vejce můžeme uvařit, když je před ponořením do vroucí vody zabalíme do alobalu. Vajíčko také můžeme na minutku položit na sítko a podržet nad párou. Tím bílek ztuhne a vejce už se nerozteče.
 6. Máme-li vajíčka z domácího chovu, nikdy jej neumýváme od nečistot. Jinak se otevřou póry ve skořápce a rychleji se zkazí.
 7. Čerstvé vejce poznáme podle toho, ýe při ponoření do vody klesne ke dnu. Starší už má v sobě malou vzduchovou kapsu, takže se postaví špičkou nahoru. Čím je starší, tím se bublina zvětšuje; plave-li na hladině, znamená to, že je zkažené.


Bromélie, tropické krásky

23. ledna 2019 v 13:16 | Josef Černý, Receptář |  Pokojové květiny

Bromélie, tropické krásky jako stvořené pro moderní byt

Svým výjimečným vzhledem jsou jako stvořené k dekoraci moderních bytů. Nevyžadují světlé stanoviště a snášejí dobře teplo, pěstování tropických bromélií je proto překvapivě snadné.
Pocházejí z Latinské Ameriky a Karibiku, jmenují se po švédském botanikovi Olofu Bromeliovi. Čeleď broméliovitých zahrnuje celou řadu epifytických druhů, jimž kořeny slouží prakticky jen pro přichycení v korunách tropických stromů nebo jindy na prudkých skalách porostlých mechem. Příjem živin a vláhy si zabezpečují přes listy, a hlavně velkým množství vzdušných kořenů. Mají k dispozici ještě jeden unikátní nástroj pro přežití - listovou růžici, která ve svém středu vytváří "nádržku", v níž je skoro neustále voda. Pravidelné tropické deště v ní vodu průběžně doplňují, takže vláhu má rostlina k dispozici neustále. Ve své domovině do této "nádržky" navíc ještě napadají různé organické zbytky, které se ve vodě pomalu rozkládají a působí s nadsázkou jako hnojivo.


Nenáročné krasavice

Asi nejznámější a nejdostupnější z bromelií na našem trhu je Vriesea. V květinářstvích můžeme koupit rostliny s květenstvím různých barev od žluté, přes oranžovou, až po červenou. Mezi nejméně náročné druhy patří echmea (Aechmea), která má stříbrně ojíněné listy, růžový květ a bez újmy snáší suché prostředí. U okna dobře roste a kvete nenáročná bilbergie (Billbergia). Trochu náročnější na pokojové prostředí je hnízdivka (Nidularium).spetenfia / Shutterstock.com

Některým druhům musíme v bytě nabídnout skleníček nebo zasklenou vitrínu. Jsou totiž náročnější především na vlhkost vzduchu. K nim patří třeba guzmánie (Guzmania).
Neoregelie (Neoregelia) před rozkvětem vybarví růžici listů dočervena, aby přilákala drobné ptactvo, které ji opyluje. Pěstitelsky velmi oblíbená je také kykatka namodralá (Tillandsia cyanea), drobná rostlina s úzkými trávovitými listy a plochým klasem modrofialových květů. Existují i dva druhy "masožravých" bromélií, Catopsis a Brocchinia, které ve svých "nálevkách" zachycují drobný hmyz a vylepšují si výživu především o dusík. Podobných kuriozit by se u bromélií našlo víc.Sodamika Photo / Shutterstock.com

Pěstování

 • Obecně platí, že broméliím vyhovuje 20 °C a polostín či světlé stanoviště, naopak nesnášejí přímé letní slunce, které je může popálit. Ve své domovině rostou pod korunami stromů.
 • Bromélie nezaléváme na substrát ke kořenům, ale do nálevky ve středu listové růžice, která nesmí vyschnout, pokud je v místnosti více než 15 °C. Když je chladněji, vodu raději z růžice vylijeme. Používáme vodu měkkou, vlažnou a nejlépe odstátou. Rostliny také nemají rády kombinaci chladu a vlhka.
 • Nezapomínáme na přihnojování. Roztok hnojiva ředěný na 0,05-0,2 % naléváme na povrch substrátu i do růžice každé 2-3 týdny.
 • Zvláštností této čeledi je, že růžice, která odkvetla, postupně odumírá. Kolem se ale většinou vytvoří trsy dalších rostlin.
 • Bromélie nemusíme pěstovat jen v květináči, velmi efektní je třeba kombinace různých druhů sesazených jako okrasná stěna nebo jako "malý tropický prales" ve vitríně.

Znovuzrozený ananas

Nejznámějšími broméliemi jsou bezesporu ananasy. Patří mezi terestrické, tedy v půdě rostoucí druhy. Proto je lze pěstovat na plantážích a na jejich plodech si můžeme pochutnávat. Pokud má plod na vrcholku svěží listovou růžici, opatrně ji seřízneme, odstraníme zbytky plodenství a z růžice odstraníme několik řad listů. Takto upravenou ji vložíme do sklenice s vodou, ale jen tak, aby byla ponořená nanejvýš jeden či dva centimetry. Za měsíc již uvidíme bílé kořínky. Ananasy jako rostliny lze koupit i v zahradnických prodejnách - výhodou je, že mají malé plodenství a jsou vyšlechtěné pro okrasu. Ale hlavně netrpí chorobami ani škůdci.Bylinky - jalovec obecný

21. ledna 2019 v 8:34 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Jalovec obecný - Juniperus communis

Jalovec lidé odjakživa uctívali a přikládali mu magickou moc. Snítka jalovce, nošená za kloboukem, odhání prý každou nemoc.
Jalovec dodává typickou chuť a vůni ginu. Také slovenská borovička se vyrábí z modrošedých jalovčinek, třebaže se v názvu mluví o borovici.
Odvarem z plodů jalovce se léčily záněty močových cest.

V kuchyni slouží podrcené jalovčinky ke zvýraznění chuti tradiční slovenské zelňačky - kapustnice - ovoní i lovecké paštiky a dodají správnou chuť nakládané zvěřině.
Ovšem při léčbě i kuchyňském využití se musí s jalovcem zacházet opatrně, má velmi silné účinky i výraznou chuť.


Obrázek: internet

Ovečka a beránek

16. ledna 2019 v 9:44 | Jarmila* |  Zvířátka
Den před Štědrým večerem (tj. 23.12.) se nám narodila ovečka a po novém roce (5.1.) pro změnu beránek. Oba se mají k světu. Ještě přibyly i malé nutrie.
Takto je vyfotil vnuk Martin.Tady je ovečka.Beránek.


Oba spolu s maminou.


Malinké nutrie. Ty se vždy zmáčknou do kouta, bojí se.Včerejší odpoledne

15. ledna 2019 v 18:22 | Jarmila* |  U nás
Včera odpoledne jsem jela k paní doktorce na kontrolu. Vše dopadlo dobře.
Pak jsem šla zařizovat různé věci a nákup. Nejprve jsem se stavila hned vedle lékařských ordinací v malém květinářství. Trochu jsem to tam "vyplenila". Smějící se Koupila jsem si krásně růžovou primulku (té barvě nešlo odolat), fialový hyacint a vánoční kaktus. Také nějaké ozdobné květináče (byly dost těžké).
Když jsem vycházela z jiného obchodu, chytla mě hrozná chumelenice. Brýle jsem schovala. Stejně jsem viděla nic i bez nich, vítr hnal sníh proti mě..
Když jsem dorazila na zastávku autobusu, měla jsem toho plné kecky. Měla jsem na nákup na zádech batoh, ale byl hodně těžký.
Večer, když jsem si šla lehnout, chytla mě pořádná zimnice. Kdybych měla zuby, tak by si sousedi mysleli, že něco kutím. Zubů nemaje, jen jsem se klepala. Zuby mi totiž dělají potíže, tak v klidu a míru odpočívají v krabičce. Smějící se
Navlékla jsem na sebe, co se dalo a zalezla. V noci mi, když zimnice přestala, vylítla horečka na 38,6 °C. Mě, která na teploty netrpí. Postupem noci horečka klesala, ale já nemohla vůbec spát.
Kde jsem k tomuto moribundusu přišla, nevím. Buď jsem něco chytla v čekárně nebo v té vánici. Neumím totiž dýchat nosem a s otevřenou pusou jeden hned něco spolkne.
Bolel mě celý člověk a bylo mi pod psa. Ještě teď nejsem ve své kůži.
Jediné, co mě těšilo a těší, jsou nové kytičky.
Fotky nic moc. Fotila jsem je ráno v kuchyni. Bylo ještě málo světla.Odolali byste té barvě? Já ne.


Podle květináčku bude fialový.Toť vše. Přeji hezký večer. Usmívající seBylinky - česnek kuchyňský

14. ledna 2019 v 6:00 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Česnek kuchyňský - Allium sativum

Pokud cibuli nazveme královnou kuchyně, pak česnek musí být králem.
Sníte-li denně dva stroužky česneku, máte vyhráno. Žádná chřipka vás nedohoní a vaše cévy budou vrnět blahem.
Poctivá česnečka vyléčí průjem a vyžene ze střev nežádoucí parazity.
Česnek ale nikdy nejeztenárazově ave větším množství. Natolik zrychlí průtok krve, že může uvolnit případné krevní sraženiny, které by pak byly příčinou velkých problémů.

Nynější počasí přímo vybízí k přípravě obyčejné dobré topinky potřené česnekem a sádlem nebo bramboráku či oukropu.
Česnek nesmí chybět všude tam, kde jsou rajčata, olivový oleja bazalka. Prostě chuť Itálie...
Obrázek: internet


Pověst o řece Doubravce

13. ledna 2019 v 14:31 | Iva Stehnová |  Pověsti
Řeka Doubravka protéká přímo srdcem Železných hor. K jejímu malému řečišti, plnému drobných kamenů a kaménků, tisknou se vysoké stráně plné květů. V létě převládá blankytná modř zvonečků, na pozdzim nachově rudé smolničky s černými kominíčky.
Na vrcholcích vlají ve větru vlasy děda Vševěda a nade vším poletuje babí léto.
Doubravka hovoří zprvu něžně, mile a povzbudivě, jako když matka konejší dítě. Potom se její krok zrychluje, jako by již spěchala do lesů, kde je její hlas stále mohutnější, neboť se v úzkém a skalnatém údolí tříští o skály a o balvany. Když se dostane do místa zvaného Sráz, kde se nad řekou vysoko vypíná skála, na které kdysi stával sokolovský hrad, tu je ji slyšet daleko široko a bílá pěna vystřikuje vysoko nad balvany.
O hradě Sokolově se vypravuje, že rytíř Sokolovský unesl kdysi pánu Chotěboře nejmilejší dceru. Chotěbořský pán přišel potom na návštěvu na Sokolov, jako by ani netušil, co se stalo. V příhodném okamžiku, když se rytíř ničeho zlého nenadál a přiblížil se ke skále, vrhl se pán z Chotěboře na něho a shodil ho ze skály do Doubravky.
Divoce hučí řeka a ponuře se dívají tvrdé tváře skal, na každém místě jiné. Sluneční paprsek nevnikne nikdy do skal strmé soutěsky a vysoké smrky stojí nehnutě, jako by nesměly prozradit hrůzné tajemství.
Pak řeka prudce sestupuje a tvoří mohutný vodopád. V temné tůni pod vodopádem, nazvaném Koryto, je voda tak zlověstně zelená a přechází neustále do nachově rudého zabarvení, že divák, který sem pohlédne, pocítí nevysvětlitelnou bázeň a úzkost a ohlíží se bázlivě kolem sebe, je-li opravdu sám.
U tůně je vždy hluboké ticho. Oči se mimoděk obracejí na vysoký skalní útes, který se tyčí nad Korytem a jenž je tak strmý, že se k němu z této strany nikdo nedostane. Je to tak zvaný Čertův stolek, neboť nahoře mistrná ruka přírody vytvořila z balvanu kamenný stůl a kamenná sedátka.
Kdysi tam prý hodoval s čertem tak chytrý sedlák, že vyhrál i nad rohatým čertem. Když čert viděl, že sázku prohrál, skočil s divokým chechotem do tůně. Teprve od té doby je v ní tak zlověstně zbarvená voda.
Řeka Doubravka hučí pak stále tišeji a tišeji. Její řečiště se rozšiřuje, k jejím břehům se oddaně tisknou lučiny plné květů, a řeka zpívá mezi kameny a kaménky zase svou sladkou píseň.
Zanedlouho však protéká opět lesy a tvoří u skály široké, krásné řečiště nazvané Točivý vír. Neboť uprostřed koryta se neustále tvoří široká kola, a to tak prudce, že vyrývají hluboký jícen.
Jednou v létě jel kterýsi sedlák k Hornímu mlýnu, a tu byl v lese nečekaně zastaven pocestným, který ho snažně prosil, aby ho svezl. Sedlák ho ochotně pozval, aby si k němu přisedl, ale brzy zpozoroval, že pocestný má nápadně zelený šat a že mu ze šosu kape voda. Cestou se pocestný sedlákovi svěřil, že je vodník z Vltavy, že mu vodník z Doubravky uloupil ženu a že si pro ni nyní jde, aby jí zase mocí dobyl. Řekl, že skočí z vysoké skály u Točivého víru do Doubravky a že se bude s vodníkem o ženu potýkat. Sedláka vyzval, aby se přišel na zápas podívat, ale varoval ho, aby dal dobrý pozor. Bude-li z vody vystupovat bílá pěna, bude on vyhrávat. Zbarví-li se však pěna do krvava, pak ať hned uprchne, aby i jeho nezasáhl hněv vodní bytosti.
Byla to pro sedláka hrozná podívaná. Zprvu stříkala do výšky bílá pěna a syčela tak hrozivě, jako by se v ní potýkalo tisíce mrštných hadů. Sedlák se tak vylekal, že by málem přehlédl, jak se pojednou pěna krvavě zabarvila. Sotvaže to zpozoroval, dal se na útěk. Slyšel za sebou hrozný hřmot a hlomoz, takže doběhl polomrtvý ke svému vozu.
Byl rád, že se dostal domů živý a zdravý...
A zase hučí rozbouřená řeka Doubravka a opět se pomalu uklidňuje pod žhavými polibky milého sluníčka. Vítr chladí její rozčeřenou hladinu, vodní vážky ji zase s obdivem obletují, pestré stráně se k ní oddaně tisknou - řekazase sladce zpívá svou překrásnou píseň.
Ilustrace: Kamila Dvořáková, Eva Caklová
Čerpáno z těchto materiálů:
Chotěboř, 2001
Staré pověsti Chotěbořska, 1992
Pod Železnými horami, 1958


Najdi kočku 119

12. ledna 2019 v 19:30 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule jste byly úspěšné. První našla kočky Maryška, pak Jana, Fukčárinka, Jaruška a Maruška J.
Nyní pro kontrolu.
Nové tři obrázky:
Zde jsou schované dvě kočky.

Dnes je to lehké.

Přeji hodně zdaru! Usmívající se

Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Přečetla jsem...

12. ledna 2019 v 15:38 | Jarmila* |  Moje četba
Protože mám ráda pořad Karla Šípa Všechnopárty, koupila jsem si jeho knihu - Karneval paměťových buněk. Asi jsem od ní očekávala víc, než mi dala. Některé kapitoly mě pobavily, některé ne. Asi mě zajímají jiná témata než Karla Šípa. Líbily se mi ilustrace Jiřího Slívy.


Anotace distributora:
Oblíbený moderátor a bavič Karel Šíp s nadhledem sobě vlastním představuje témata, která ho zajímají, o kterých debatuje se svými televizními hosty nebo jež vyplavila zákoutí jeho paměti. Dočtete se například, jaké geny zdědil po svém tatínkovi, jakou hodnotu má autogram nebo proč mu řidiči ukazují zdvižený prostředníček. Soubor myšlenek doplňuje několik písňových textů a také humorné ilustrace výtvarníka Jiřího Slívy.

Druhou knihou, kterou jsem přečetla skoro jedním dechem (už se mi trochu nedostává Smějící se) byla od spisovatelky Shari Lapeny - Manželé odvedle. Děj byl hodně napínavý a rozuzlení velmi překvapivé.


Anotace distributora:
Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme zkontrolovat.
Vaše dcerka spala, když jste ji viděli naposledy. Teď stoupáte po schodech do svého mrtvolně tichého domu a vaše nejhorší noční můry se naplnily. Je pryč.
Nikdy předtím u vás nebyla policie. Teď prohlížejí celý váš dům a kdoví, co tam všechno najdou…

Kdo má rád napětí, mohu mu knihu doporučit.Přeji hezké odpoledne! Usmívající se
Nová orchidej

7. ledna 2019 v 10:41 | Jarmila* |  Pokojové květiny
Včera mi vnučka Vendulka koupila v marketu novou orchidej. Jmenuje se Cambria a má krásnou sytě žlutou barvu. Mám z ní radost. Jsem zvědavá, jestli se mi bude její pěstování dařit jako pěstování Phaleonopsisů. Ti buď kvetou nebo mají poupata.
Venku je nevlídno, tak přijde jakýkoliv květ k duhu. Potěší oko i duši.
Vyfotila jsem P. se strakatým květem na okně. Nechci je teď přenášet do studené zimní zahrady.
A samozřejmě moji novou krásku.

Přeji vám hezký den! Usmívající se
Bylinky - červená řepa

7. ledna 2019 v 5:45 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Řepa červená - Beta vulgaris

Nedávno ještě zapomínaná a nepříliš ceněná zelenina je dnes módním hitem zdravé výživy.
Šťáva zesyrové řepy pomáhá lepšímu trávení a dokonce prý pravidelné pití podporuje léčbu rakoviny.
Moje babička nedala na řepu dopustit, nabádala nás, abychom ji jedli, že prý "jde na krev". Zřejmě ji inspirovala ta výrazně rudá barva.
Řepu nakládanou v sladkokyselém nálevu s fenyklem jsme měli téměř denně.
Jak ji nakládala? Omyté řepy upekla v troubě, oloupala je, nakrájela vroubkovaným nožem na plátky, svařila litr vody s hrstí cukru a lžičkou fenyklu a anýzu, přidala ocet podle chuti, osolila a nalila na řepu. Jak jednoduché... Někdy přihodila i pár koleček křenu.

Vynikající je boršč, sytá polévka se směsí více druhů vařených mas, mrkví, bílým zelím, cibulí, rajským protlakem a především do ruda obarvená řepou. Korunuje se lžící zakysané smetany.
Nebo zkuste pomazánku z jemně nastrouhané syrové řepy, lžičky strouhaného křenu, lučiny nebo žervé, pepře a soli.


P.S. Jedná se o babičku paní Kamily Skopové.
Bylinky - křen selský

5. ledna 2019 v 13:35 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky

Není na světě bylina, aby pro něco nebyla
hledej, má milá, kvítečko, ať zhojíš moje srdéčko.
Křen selský - Armoracia rusticana

Křen pěkně štípe, to je pravda, ale: obsahuje vysoké procento vitaminu C, karoteny, minerály - železo, fosfor, hořčík, draslík, vápník.
V lidovém léčitelství se listů křenu užívalo k obkladům na křečové žíly.
Při revmatických potížích se přikládaly křenové placky z jednoho dílu strouhaného křenu, jednoho dílu sádla a pěti dílů mouky.
Ovšem ani listy, ani placky se nesměly přikládat přímo na kůži, pouze přes plátno a nechávaly se působit jenom půl hodiny.
Námořníci s sebou brávali křen na delší plavby jako účinný prostředek proti kurdějím.

V kuchyni je křen oblíbeným doplňkem vařených mas, párků, horké šunky a jitrniček, a to buď čerstvě nastrouhaný, nebo v podobě lahodného jablečného křenu, lidově zvaného "vejmrda".
A což smetanová křenová omáčka s mandlemi a dobře uvařeným hovězím žebrem?
Křen by rozhodně neměl chybět v domácnosti, ať už jako přírodní lék, či štiplavá lahůdka.
Nové přírůstky

4. ledna 2019 v 14:05 | Jarmila* |  Moje sbírky
Před Vánocemi jsme měly milé setkání s Věrkou S. Pobyly jsme v útulné kavárně, kde jsme si povídaly a povídaly a také mlsaly. Vždy si vyměňujeme drobné dárky. Dostala jsem Anděla strážného, který je zároveň zvonečkem a sovu, která funguje jako aromalampa. Sovu jsem již vyzkoušela. Líbí se mi a vůně se líbila i manželovi.
Pod stromeček jsem dostala od vnoučat kočičky.
Jednu sovu jsem kdysi zapomněla vyfotit, tak jí přikládám. Visí na dveřích skříně, protože věneček je cca 25 cm v průměru, a to by na poličce nemohla být.

Udělala jsem aktuální součet. K dnešnímu dni mám 39 kočiček a 22 sov. Pomalu, aby mi syn udělal další polici, už nemám místo. Smějící se

Přeji hezký, zachumelený den! Usmívající se


Skořice jako lék

2. ledna 2019 v 11:17 | Jana Bucharová, Receptář |  Zdraví

Přírodní lék na těžký žaludek i bolest hlavy? Skořicový čaj

Skořice není jen sladce vonící koření, bez kterého si neumíme představit jablečný závin nebo svařené víno. Má mnoho blahodárných účinků na zdraví. A o svátcích jí míváme vždy po ruce.
Skořice je opravdu všestranný lék: podle dlouhodobých vědeckých výzkumů její extrakt obsahuje řadu účinných látek, které působí příznivě při cukrovce 2. typu. V dávkách 1-6 g denně například prokazatelně snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Dávkování je však nutné konzultovat s lékařem.

Skořice pomáhá při těchto obtížích:

 • zánětu žaludku
 • žaludečních potížích (zvracení, říhání, nadýmání, překyselení)
 • nechutenství
 • lehčí únavě
 • bolestech zubů i hlavy
 • zevně mírní svalové napětí, cévní a revmatické bolesti a neuralgie
 • masážní krém se skořicí je skvělý pro ošetření celulitidy, neboť prokrvuje tkáně

Crystal Kirk / Shutterstock.com

Skořicový čaj i žvýkačka

 • Při žaludečních potížích, nechutenství a únavě si můžete připravit nálev z 5 g roztlučené skořicové kůry na jeden šálek vroucí vody (nechte 10 minut louhovat, můžete i velmi krátce povařit). Pijte 3-4 šálky denně.
 • Proti únavě při dlouhých jízdách za volantem mohou řidici zkusit žvýkat kousek skořice.
Momentky z Chotěboře

1. ledna 2019 v 10:35 | Jarmila* |  U nás
Když jsem opustila Vánoční výstavu, udělala jsem pár snímků zámku a kostela sv. Jakuba Většího. Původně jsem si chtěla zámek a park vyfotit podrobněji, ale v zimě je park nepřístupný. Průvodce vás od zamčené brány dovede na výstavu a zase zpět. Tak jsem fotila přes plot.
Rybník pod zámkem je nový. Stavěli ho předloni (r. 2017), vloni napouštěli. Protože bylo sucho, není rybník plný.
Kostel sv. Jakuba Většího se špatně fotí, protože je uprostřed zástavby, která sahá až k němu. Z druhé strany je sráz. Dá se fotit jen z dálky.
Fotky jsou jako počasí, takové pošmourné.
Radost mi v tomto počasí udělala strakatá orchidej. Dnes rozkvetla.


Pčeji krásný sváteční den! Usmívající se