****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Únor 2019

Exotické ovoce

28. února 2019 v 12:43 | časopis |  Zdraví
Šťavnaté liči

Stále populárnější plod, pocházející z Číny, nejenže skvěle chutná, ale je i zdraví prospěšný.
Je zdrojem antioxidantů, obsahuje vitamíny C, D, E a některé minerální látky - fosfor, hořčík, draslík, sodík a vápník.
Liči pomáhá zklidňovat nervový systém, normalizovat hladinu cukru v krvi, urychlovat metabolismus či snižovat vysoký tlak.
K dužnině se dostanete snadno oloupáním.


Obrázky: internet


Prospěšná čokoláda

27. února 2019 v 5:57 | časopis |  Zdraví
V kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa se nachází velké množství minerálů a rozpustné vlákniny.
Najdeme v ní pro organismus potřebné železo, hořčík, měď, mangan i draslík, selen či fosfor.
Hořká čokoláda dokonce podle všeho snižuje možnost vzniku depresí. Šťastnější díky ní můžete být proto, že pomáhá vylučovat více endorfinů v mozku. Dobrá je i pro imunitní systém.
Kromě toho je už odnepaměti považována za afrodiziakum.
Přeji hezký den! Usmívající seFoto: internet


A věděli jste, že...?

26. února 2019 v 13:35 | časopis |  Zdraví
Ženšenu se říká všehoj léčivý. Ne nadarmo Je doslova nabitý prospěšnými látkami.
Nejhodnotnější částí ženšenu je kořen, který má vliv na imunitní systém.
Ženšen je silným antioxidantem, chrání organismus před nepříznivými účinky stresu, nervozity, neklidu. Rovněž snižuje hladinu krevního cukru a choresterolu, aktivuje krvetvorbu, reguluje krevní tlak. Umí i ničit škodlivé bakterie a viry.Poznávacím znamením kontryhele je kapička rosy v listu.
Naše babičky tvrdily, že je "ženskou" bylinkou.
Býval velkým pomocníkem při zraněních při porodu.
Čaj z kontryhele se doporučovalo pít do třetího měsíce těhotenství, aby se podařilo udržení plodu a ulehčil se později porod.
Rovněž posiluje srdce, využívá se při horečkách, pomáhá také hojit zhnisané rány.
Užívání je však lepší konzultovat s lékařem.
Přeji hezký den! Usmívající seFoto: internet

Bylinky - šalvěj lékařská

25. února 2019 v 5:45 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Šalvěj lékařská - Salvia officinalis

Aneb babí ucho či bylina Panny Marie je jednou z nejmocnějších bylin lidového léčitelství i magie. Její výhodou je, že přezimuje a její stříbřitě šedé lístky se sametovým povrchem můžeme užívat v čerstvé podobě po celý rok.
Šalvěj má výrazné protizánětlivé účinky, může posloužit jako spolehlivé kloktadlo.
Šálek chladného čaje ze šalvějových listů vypitý na noc zabrání nadměrnému pocení.
Odvar se ale nesmí pít pravidelně a dlouhodobě.
Výplachy ústní dutiny odvarem ze šalvěje vyhojí afty a jiné nepříjemné infekce v ústech.
Na zapálený krk je účinný "babský" lék, totiž "medvědí mléko": sklenice teplého mléka, vrchovatá lžíce medu, žloutek, dvě lžíce silného odvaru ze šalvěje, trocha rumu (přiměřeně!) se dobře promíchají a pomalými doušky popíjí.
Šalvěj je výtečné koření, zejména na pečená masa a ryby.

Obrázek: internet


Jaro se blíží...

21. února 2019 v 19:08 | Jarmila* |  Zahrádka
Včera jsem obhlížela sněženky. V pondělí měly kvítky ještě schované mezi listy a včera už vykoukla poupátka. I čemeřice ukázala poupě květu.
Nemám čas kochat se zahrádkou, protože lítám po doktorech, které jsem nemocí zanedbala. Ale teď bude na měsíc klid.
Dnes jsem trochu odpoledne zmokla. Však už potřebuji vodu (dešťovou) na zalévání květin doma. Sníh už nikde skoro není.
Jen leží nad Lhůtou pod lesem. U nás pod lesem už není.
Doufám, že jaro není daleko. Už mě zima nebaví.Bledulky už lezou.Bylinky - brusnice brusinka

18. února 2019 v 5:45 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Brusnice brusinka - Vaccinium vitis-idaea

Drobný temně zelený keřík s tuhými lesklými lístky, které na rozdíl od borůvky neopadávají, je koncem léta ozdobný zářivě červenými korálky plodů.
Uvede v nadšení každého milovníka pravé české svíčkové. K ní totiž brusinková zavařenina patří.
Kromě těchto kulinářských zážitků nám drobná rostlinka dává mnohem cennější užitek. Dokáže léčit záněty močových cest a upravuje celé vyměšovací ústrojí k naší spokojenosti.
Proto si brusinek važme, trhejme je šetrně a s láskou, aby i nadále pomáhaly a krášlily les i náš stůl.
Někdy se v obchodě za brusinky vydávají její větší sestry rostoucí na kyselých půdách mokřadů a rašelinišť. Jsou to dva druhy klikvy, klikva velkoplodá (Oxycoccus palustris).zvaná "žurawina", z Polska.
Klikvy mají podobnou chuť i účinky, také podstatně větší plody, ale ty pravé drobné české brusinky jsou jedinečné.

Obrázek: internet


Bylinky - řeřicha setá

11. února 2019 v 5:45 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Řeřicha setá - Lepidium sativum

V předjaří nás většinou popadne chuť na něco svěžího zeleného.
Nachystáme si misku s navlhčenou vatou, posypeme ji hustě semínky řeřichy a zakryjeme papírem. V teplé místnosti brzy vyklíčí, pak papír odstraníme a počkáme, až řeřicha naroste do hustého zeleného kožíšku. Celý proces netrvá déle než 10 dnů.
Pak stříháme lahodné křehké lístečky řeřichy s mírně štiplavou chutí podobnou ředkvičkám a sypeme na chleba s máslem nebo lučinou.
Řeřichou zdobíme chlebíčky, obložené mísy i jarní polévky.

Tato zdravá bylinka nejlépe chutná, když se za okny ještě honí sněhové vločky, ale můžeme si ji vypěstovat kdykoliv během roku.


Obrázek: internet


O Sokolohradu

10. února 2019 v 6:45 | Iva Stehnová |  Pověsti

Pan Mikuláš, bohatý pán na Chotěboři, nelpěl tolik na majetku jako na své jediné dceři Polyxeně (český ekvivalent Hostislava).
Po léta marně čekal na dědice, a když už se všech nadějí vzdal, porodila mu žena dceru a zaplatila za ni životem.
Otec ji střežil jako oko v hlavě. Než se však nadál, byla z jeho dcery půvabná dívka a nadešel čas uvést ji do společnosti a poohlédnout se po vhodném ženichu.
Před cestou na slavnost u bohatého velmože řekl pan Mikuláš Polyxeně: "Měj na paměti, že ti ženicha vyberu sám! A nevyberu ti špatně, to mi věř. Bav se, ale nic víc! A lichotivým slovům nevěř!"
Polyxena věděla, kdy může otci odporovat a kdy mámlčet. Ponořila bradu do kožešiny a myslela si své.
Když vstoupili do prostorné síně čadivých světel, představování nebralo konce.
Pak Polyxena tančila a otec se usmíval. Byl s tanečníky spokojen. Noc se blížila k půlnoci a Polyxena se už chvíli neusmívala.
Neznámý mladík uhrančivých očí zmizel ze sálu. Zmizel! Dovolil si vtrhnout do jejího srdce a zmizet neznámo kam.
"Kdo byl ten černý rytíř?" zeptala se Polyxena otce. "Chudý rytíř není partie pro tebe," odsekl otec. "Kdo ví, kde se tu vzal. Tomu tě nedám. Nikdy!"
Polyxena celé dny myslela na mladého rytíře. Věděla už, že se jmenuje Heřman a je nejmladším synem vladyky ze Sokolova, hrádku, který stojí na vysoké skále nad řekou Doubravicí. Nikdy v těch místech nebyla, byť neleželo daleko od Chotěboře. Otec se tomu hrádku při společných vyjížďkách vyhýbal.
Jednou si opět vyjelis otcem na obvyklou projížďku. Slunce už vysušilo z polí sníh, koně klusali vedle sebe. Tu se jim za zády ozval cval koňských kopyt. Byl to jen mžik a odvážný jezdec uháněl pryč s Polyxenou v náručí. Marně jej pan Mikuláš pronásledoval.
Polyxena únosce okamžitě poznala. Místo, aby se bránila a volala o pomoc, ovinula paže kolem Heřmanovy šíje.
Kdyžse za nimi zavřelabrána hrádku, řekl Heřman Polyneně: "Miluji tě od prvního spatření. Ale když si mě neoblíbíš, můžeš se vrátit k otci." Polyxena zůstala. Než se rozhodla poprosit otce, aby jim nebránil, pan Mikuláš přijel na Sokolov sám.
"Buď vítán, přicházíš-li s dobrým úmyslem", uvítal jej starý Sokolovec. Pan Mikuláš si přál hovořit s Heřmanem. "Přišel jsem si s tebou a tvým otcem pohovořit o tobě a Polyxeně," řekl mladému Sokolovci. "Než budeme mluvit o sňatku, chci poznat budoucí domov své dcery. Ukážeš mi hrad a jeho okolí. A Polyxena půjde s námi!"
Prohlédli si Sokolov od základů po střechu a vyšli i ven z hrádku, aby pan Mikuláš mohl zkušeným okem válečníka posoudit jeho opevnění. Zastavili se na skálevysokonad řekou.
"Hrad je postaven na opravdudobrém místě," pochválil pan Mikuláš a mocným rozmachem srazil nic netušícího mladíka do propasti.
"Můžeš se vrátit domů, ten zloduch ti už nebude bránit. Pospěšme si!" řekl své hrůzou strnulé dceři a vzal ji za ruku. "Milovala jsem ho!" vykřikla Polyxena. "Nikam s tebou už nikdy nepůjdu!" Vytrhla se otci a šílená žalem utekla zpět do hrádku.
Pan Mikuláš se vracel do Chotěboře sám. Nemohl pochopit, že pod skálu nepohřbil nenáviděného únosce své dcery, ale její srdce a své štěstí.
Polyxena zůstala na hrádku, který se přes noc stal doupětem loupeživých rytířů. Sokolovci vyjížděli z hradu na černých koních a přepadali dvory a vesnice pana Mikuláše. Brali, co jim padlo pod ruce. Neznali slitování. Tak spláceli panu Mikuláši dluh za Heřmana.
Ilustrace: Kamila Dvořáková, Eva Caklová
Čerpáno z těchto materiálů:
Chotěboř, 2001
Staré pověsti Chotěbořska, 1992

Pod Železnými horami, 1958

Zuby

9. února 2019 v 7:00 | Došlo mailem |  Zdraví
Bolí vás zuby? Varují před nemocí v našem těle! Velký přehled od řezáků po stoličky

Bolí vás zub a váš stomatolog nic nenašel? Problém může být zcela jinde! Spojení zubů s ostatními orgány je větší, než si myslíme. A znalost těchto propojení nás může varovat před závažnějším onemocněním. Podívejte se, co nám který zub svou bolestí ohlašuje…

Věděla to už orientální medicína
Akupunktura i akupresura jsou výraznou součástí orientální lidové medicíny a i u nás je tento způsob léčby oblíbený. Stisk správného bodu na ruce nebo noze může odstranit bolest zcela jiných orgánů. Ať už je prováděna akupunktura (tlak na jednotlivé body), nebo akupresura s použitím jehliček, podstata je stejná, obě oblasti vycházejí z předpokladu, že tělem prochází určitý druh energie a tělo je v mnoha bodech spojeno. Stejné akupunkturní dráhy spojují s vnitřními orgány i zuby. Jejich vazbu s chrupem znaly už nejstarší civilizace.
Nemocné zuby byly od nepaměti příčinou dalších nemocí, ale rovnice vždy platila i obráceně: nemocný orgán se může projevit bolestí určitého zubu. Například bolest prvního řezáku může být signálem nejen zánětu mandlí, ale třeba i močového měchýře, chronické bolesti špičáků zas mohou signalizovat potíže s játry nebo žlučníkem.
Finská studie izolovala geny, které jsou zodpovědné za vývoj zubů, a zjistila, že jsou totožné s geny, odpovědné za vývoj i ostatních orgánů. Prokázala například, že chronická zubní onemocnění zvyšují riziko infarktu a poruchy erekce. Tzv. Biologická stomatologie, která zkoumá zuby v širším záběru vzhledem k celkovému zdraví člověka, tak nabývá stále větší důležitosti.

Cesta od zubů do těla
● Pokud si tělo představíme jako složitý dopravní uzel, existuje od zubů k dalším orgánům několik zásadních drah.
● Řezáky udržují normální stav ledvin i močového měchýře. ● Špičáky vydávají svědectví o stavu jater i žluči.
● Třenové zuby (premoláry) hlídají stav plic i tlustého střeva. ● Stoličky mají »na cestě« záněty prsů, slinivky, žaludku apod.
● Zuby moudrosti jsou propojeny s nervovou soustavou a srdcem.Nejmocnější bylinka

8. února 2019 v 13:59 | Došlo mailem |  Zdraví
Nejmocnější bylinka proti stresu, Herpesu, Candide a chřipkovému viruTato bylinka z čeledi mátových rostlin a původem ze Středomoří představuje zřejmě nejmocnější zbraň proti celé škále různých bakteriálních a virálních onemocnění.
Je natolik potentní, že si dokáže poradit i s těmi nejtěžšími a nejnebezpečnějšími infekcemi, záněty a dokonce i mnohými alergeny.
Pokud byste si mohli vybrat pouze jednu léčivou bylinku, tak by to určitě měla být tato.

Zázračná bylinka tymián
Tymián lze užívat v různých formách. Je možné jej užívat vnitřně, aplikovat na pokožku nebo si s pomocí něho připravit lázeň.
V případě tymiánového éterického oleje je však třeba při jeho užívání být poměrně opatrní, protože je velmi koncentrovaný. Používá se vždy jen po kapkách a ředěný.
S pomocí tymiánu a jeho silných antibakteriálních, antivirových, antimykózních, diuretických a antiseptických účinků bude chřipková sezóna vypadat jako vtip.
Jedna francouzská studie dokonce zjistila, že v průběhu 3 hodin zničí až 90% mikrobů a dezinfikuje i místa zasažené stafylokoky, kryptokoky či streptokoky.
Navíc, tato potentní bylinka dokáže stimulovat tvorbu bílých krvinek, čímž výrazně posiluje imunitní systém.
Je velmi účinná i na detoxikaci a zbavování těla toxinů. Zbaví váš organismus mnoha nebezpečných chemikálií.
Tymián je poměrně aromatický. Z toho také pochází jeho řecké jméno "thymos" - parfém.

Zdravotní přínosy tymiánu
Jak jsme již zmínili, tymián nabízí mnohé zdravotní přínosy a dokáže vás dlouhodobě udržet v dobrém zdraví.
Podívejme se nyní na ty nejdůležitější účinky:

1)Respirační onemocnění
Tymián si snadno poradí s téměř každým respiračním onemocněním jako například nachlazení, chřipka, astma, bolesti v krku, kašel, záněty průdušek, laryngitida či
infekce dutin.
Nejlepší způsob pro tato onemocnění je užívat ho ve formě inhalací.
V případě bolesti krku nebo zánětu mandlí si z něj připravte odvar a pomocí něho kloktejte hrdlo několikrát denně. Podle různých expertů, již 1% roztok bude zcela postačující.
Několik studií potvrdilo, že tymián je výborný při odhleňovaní - zbavování se hlenů v průduškách, hrdle či v nose.

2) Stres, psychika
Tymián je výborný nejen na fyzické nemoci a infekce, ale dobře působí i na psychiku a nervový systém.
Jeho užívání blahodárně ovlivňuje potíže jako jsou stres, deprese, úzkosti, chronická únava či nespavost.
Pro tyto účely je nejlépší si ze sušeného tymiánu připravit čaj.
Zalijte 1 malou čajovou lžičku sklenicí vroucí vody, nechte 5 až 10 minut louhovat, pak čaj sceďte a vypijte, nejlépe večer alespoň 1 až 2 hodinu před spaním.
Pro potlačení stresu během dne ho užijte dopoledne.

3) Srdce - cévní systém
Dalším zdravotním přínosem tymiánu je jeho vliv na oběhový systém.
Zlepšuje cirkulaci krve, optimalizuje krevní tlak a snižuje hladinu špatného cholestorelu v krvi. Zlepšené prokrvení pozitivně ovlivňuje i činnost mozku, paměť a logické myšlení.

Podobně jako v předešlém případě, si z něj můžete připravit čaj nebo jej pravidelně přidávejte jako koření do vašeho jídla.

4) Další zdravotní účinky tymiánu
Z dalších účinků tymiánu zmiňme ještě jeho schopnost potlačovat infekce močových cest díky jeho antiseptickým a diuretickým efektům.
Výborně bojuje i s ostatními typy infekcí jako jsou:
 • mykózy a houbovité infekce
 • candida
 • atletická noha
 • různé druhy střevních parazitů
Má také přímý vliv na snižování různých druhů bolestí, včetně těch po úrazech, dny a artritidy. Odvar se používá i na zmírňování štípanců od hmyzu.
Pomůže vám také s kožními problémy jako jsou akné a bradavice, podpoří růst vlasů a zvýší hladinu prospěšné DHA omega-3 kyseliny v ledvinách, mozku a srdečních membránách.
Jak vidíte, tymián je skutečně velmi všestranná bylinka a jednoduše se užívá. Pro vnitřní použití zvolte čaj, odvary k inhalacím nebo přidávání do pokrmů ve formě koření.
Na venkovní použití upřednostněte éterický olej, který však nezapomeňte vždy rozředit, nejlépe s jiným olejem, například slunečnicovým nebo olivovým.♠♠♠♠♠

Z kapsáře našich babiček

6. února 2019 v 18:50 | Tipy a triky pro domácnost |  Recepty
 1. Vajíčka, která chcete vařit, je třeba vyjmout z ledničky o několik hodin dříve. Při vaření tak snadno neprasknou. Stejně tak půjde snáze ušlehat bílek.
 2. Přesolenou polévku budete moci zase jíst, když do ní přidáte jeden nebo dva vaječné bílky. Ztuhlý bílek pohltí většinu soli. Polévku pak scedíte a bílek odstraníte. Stejným způsobem můžete pročistit také kalnou hovězí polévku.
 3. Vaječný bílek ušleháte rychleji, když do něj přidáte špetku soli nebo jemného krystalového cukru. Metla nebo mixér musí být čisté, suché a zbavené tuku.
 4. Nenechte se mást barvou vaječného žloutku. Jeho odstín závisí pouze na tom, čím byly slepice krmeny.
Kytice k svátku

5. února 2019 v 16:28 | Jarmila* |  Rodina
Včera mi přáli k svátku "domácí". Tím myslím rodinu mladšího syna, který s námi bydlí. "Přespolní" - dceru a vnučky jsem zatím odmítla, protože mám chřipku a nechci někoho nakazit. Přijedou popřát, až mi bude dobře.
Všichni vědí, že největší radost mi udělají květinami, dali mi nádherné kytice. Mám je vystavené v zimní zahradě. V obýváku by bylo hned po nich. V zimní zahradě se z nich můžu těšit déle.
I když dnes v noci mrzlo a tam bylo na nule. Přes den svítilo sluníčko a teploměr se vyšplhal na 32°C. Zimní zahrada je jen pro rostliny, které tyto výkyvy vydrží. V létě, je tam takový hic, že nestačí stupnice teploměru. Bylo by to dobré prostředí pro kaktusy, ale ty nemám moc ráda kvůli ostnům.
Kytice z různých úhlů od "mladých".Kytice od vnuka Martina.


Od mladých jsem dostala ještě čaj. Jsem na něj zvědavá, protože zatím nijak nevoní.

Přeji hezký zbytek dne a večer! Usmívající se


♣♣♣♣♣


Bylinky - celer miřík

4. února 2019 v 5:45 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Celer miřík - Apium graveolens

Bulvy celeru jsou spolu s mrkví a petrželí součástí tzv. kořenové zeleniny, která je základem mnoha pokrmů tradiční české kuchyně včetně perly gastronomie - svíčkové pečeně.
Jemně sekaná celerová nať ochutí správnou bramboračku; strouhaný čerstvý celer smíchaný s bílým jogurtem, majonézou, špetkou pepře a trochou citronové šťávy vykouzlí zajímavou pomazánku.
Celerová semínka dodávají správný "šmak" domácímu kečupu.
Někdo miluje celer nakládaný v kyselém nálevu, jiný si oblíbil plátky celeru pečené nebo obalené v trojobalu a smažené jako řízek.
Celer je posilovač imunity a výkonnosti, dokonce prý i potence.
Kromě jiného obsahuje vitaminy C a B, draslík, vápník a fosfor.
Z výše uvedeného vyplývá, že užitečný celer bychom měli mít v kuchyni celoročně.

Obrázek: internet


Rýmovník - ještě jednou

2. února 2019 v 5:50 | Zdraví |  Zdraví

Tato bylina se stala hitem. Zabírá na širokou škálu nemocí

Rýmovník se v posledních letech stal velmi populární pokojovou rostlinou, a to díky jeho schopnostem zatočit s rýmou, chřipkou, bolestmi hlavy či potížemi s vykašláváním. Jenže rýmovník toho umí podstatně více. Pokud ho tedy máte doma, naučte se rostlinu využívat i na léčbu dalších nemocí.


Rýmovník není jen na rýmu / Shutterstock

Když se řekne rýmovník, snad každý už dnes ví, že je to skvělá bylina na rýmu a nachlazení. Jenže tato nenáročná rostlinka vám může být k užitku i při dalších chorobách, o kterých se už v souvislosti s rýmovníkem tolik nemluví. A to je velká škoda.
Rýmovník se v českých domácnostech velmi rychle zabydlel. Důvodem je mimo jiné to, že se velmi snadno množí. V obchodech lze rostlinu pořídit doslova za pár korun. A vzhledem k tomu, že má opravdu široké léčivé účinky, rozhodně se ji vyplatí doma pěstovat.

Na obrázku je rýmovník v cukru.


Když Pánbu dopustí, i motyka spustí...

1. února 2019 v 13:27 | Jarmila* |  Co přinesl život
Už někdy v listopadu jsem koupila lístky na divadlo v předprodeji. Moc jsem se těšila, protože hrají dvě výborné herečky. Pana Brancuzského neznám.
Ještě začátkem týdne, kdy jsem dostala lepší léky (ty minulé nezabíraly), jsem chovala naději, že v neděli na divadlo půjdu. Ta definitivně zhasla dnes ráno. Už druhý týden mě trápí chřipka jak (s odpuštěním) prase.
Proto vám sem dávám převzaté články, protože vlastní zážitky žádné nemám. Ty chřipkové zná skoro každý, tak s tím nebudu unavovat.
Teď k divadlu. Podle recence ze stránky Kulturní portál.cz to bude velká legrace. Bohužel beze mne.

Žena, která uvařila svého manžela


Černá komedie

Účinkují: Ilona Svobodová, Nela Boudová, Otmar Brancuzský
Autor: Debbie Isitt
Režie:Petr Kracík
Hra začíná v okamžiku, kdy Hillary (bývalá manželka Kennetha) chystá večeři na oslavu tříletého výročí svatby Kennetha a Laury. Hlavním chodem má být "překvapení". V retrospektivách se divák dozvídá, jaké všechny události předcházely této "poslední večeři".
Kenneth a Hillary žili ve spokojeném manželství - téměř dvacet let, než se Kenneth(stylizující se do Elvise Presleyho a procházející krizí středního věku), zamiloval do jiné ženy. Zprvu se zdálo, že Laura ztělesňuje vše, co Kennethovi v manželství schází, ale brzy se mu milostná aférka vymkne z rukou a nastává kolotoč lží, výmluv a obviňování. Brzy je Kenneth donucen přiznat barvu manželce a k milence Lauře se přestěhovat.
Laura je sice ztěleněním jeho sexuální touhy a plná elánu, čímž vlévá energii do žil i Kennethovi, ale málo uklízí, málo pere a hlavně - vůbec neumí vařit. Kenneth, který je zvyklý na teplou, chutnou a kvalitní večeři (Hillary je vyhlášená kuchařka) je zoufalý. Z Lauřiných kuchařských pokusů mu je špatně. Postupem času začne lhát Lauře o svém večerním programu (stejně, jako kdysi lhal Hillary, když chodil za Laurou) a chodí se najíst k bývalé manželce...
Tato velmi originální a vtipná černá komedie je exkurzí do světa žárlivosti, zrady, nevěry, klamů a ponížení a ukazuje nový význam rčení, že "láska prochází žaludkem". Autorka sice předepisuje strohou scénu bez rekvizit a uniformní oblečení, aby veškerá divákova pozornost byla soustředěna na dialogy, ale zároveň rozvíjí velmi peprné a vtipné situace, ve kterých nabízí velký prostor pro hereckou exhibici. Toto originální řešení manželského trojúhelníku, které by měli shlédnout všichni, kdo někdy manželským trojúhelníkem prošli, právě procházejí nebo budou procházet…Mějte hezký den! Usmívající se

Rýmovník

1. února 2019 v 5:26 | Zdraví, Monika Moorová |  Zdraví

Zázračný rýmovník


Kdo si myslel, že léčivá moc rýmovníku končí jen u nachlazení, hodně se spletl. Nenápadná rostlina toho dokáže mnohem více. Seznamte se s účinky rostliny:
 • astma
 • rýma
 • zánět dýchacích cest, nachlazení
 • bolesti hlavy
 • trávicí potíže
 • popáleniny
 • kožní problémy
 • vysoký tlak krve, hypertenze, hypertenzní choroba
 • jaterní choroby
 • srdeční potíže
 • vysoký cholesterol
 • odstraňuje ledvinové a žlučové kameny
 • urychluje hojení
 • odpuzuje hmyz - mouchy, komáry, moly, ovády
Pokud máte problém s dýchacími cestami, stačí prý uštípnout list, zlomit ho a přičichávat. Nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit s sebou v kapse a opakovaně přičichávat, trvá velice dlouho, než začne uvadat. Astmatikům určitě neuškodí, když lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení.
Řada pěstitelů doporučuje i vnitřní užívání - čaj z jednoho lístku si prý můžete dát při bolesti hlavy, vysokém tlaku, nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.
Odvar z 1 listu rýmovníku na 200 ml vody se popíjí při vysokém tlaku, horečnatých stavech, jaterních chorobách, astmatu, kašli, křečích zažívacího traktu, cholesterolu a srdečních potížích. Výluh z rýmovníku lze použít na drobné ranky a spáleniny, urychluje hojení, odstraňuje ledvinové a žlučové kameny.

Lístky rýmovníku ale můžete využít i v kuchyni, a to všude tam, kde se používá šalvěj, tedy například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa.

Sirup z rýmovníku

Určitě se vyplatí mít doma po ruce chutný léčivý sirup nebo mast z rýmovníku. Sirup se užívá při nachlazení, mast je zase skvělá na popáleniny a kožní problémy. Hodí se však i na hrudník při potížích s dýcháním.


Co budete potřebovat?

Než se do přípravy sirupu pustíte, je třeba si nachystat několik ingrediencí:
 • 30 až 40 středních lístků rýmovníku
 • 1 kg cukru krupice (může být i třtinový)
 • 1 pomeranč (nejlépe chemicky neošetřený)
 • 1 citron (nejlépe chemicky neošetřený)
 • vodu

Postup

Pomeranč a citron důkladně omyjte a i s kůrou nakrájejte na plátky. Očištěné, ale neumyté lístky rýmovníku nasypte do hrnce, přidejte plátky citrusových plodů a vše zalijte horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte nejméně čtyřiadvacet hodin, klidně ale i osmačtyřicet, stát v pokojové teplotě.
Hotový výluh přeceďte přes husté síto nebo čistý ubrousek do jiného hrnce a přiveďte k varu. Snižte teplotu a opatrně přisypte cukr. Za občasného míchání vařte na mírném stupni a nechte výluh zredukovat, dokud nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Konzistenci sirupu vyzkoušíte tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek, pokud kapička bude držet tvar, je nejvyšší čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž ještě hodně zhoustne. Ještě teplý sirup ihned naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Uchovávejte nejlépe v temnu na chladném místě.
Sirup můžete používat nejen do čaje, vody či sodovky, ale také například k přislazení kaší, jogurtů, vloček nebo na pečivo s máslem.