****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Duben 2019

Bylinky - jitrocel kopinatý

29. dubna 2019 v 5:54 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Jitrocel kopinatý - Plantago lanceolata

Tento nenápadný plevel zachraňoval životy už antickým hrdinům po krvavých bitvách.
Lidově se mu říká skorocel, to proto, že velice brzy zaceluje rány.
Dobře omyté listy jitrocele podrť nebo jemně pokrájej, vlož do čisté gázy a vydezinfikovanou bolístku oblož tímto zeleným obkladem, převaž a nech působit.
Jitrocel toho umí ještě víc.

Šťáva z byliny tlumí dráždivý suchý kašel a napomáhá vykašlávání.
Omyté listy opět podrť nebo jemně rozsekej, dej do misky a zasyp moučkovým cukrem. Po chvíli jitrocel pustí zelenou šťávu. Tu přes sítko vymačkej do hrnku, nejlépe zcela prozaicky čistou rukou.
Dětem tento sladký sirupek náramně chutná avětšinou se dožadují přídavku.
Obrázek: internet


Všude samý květ...

25. dubna 2019 v 15:04 | Jarmila* |  Zahrádka
V minulých dnech, vlivem teplého počasí a deště, se zahrádka zazelenala a rozkvetla. Je radost se dívat. Bohužel současná tepla přispívají k rychlému odkvětu. Třeba tulipány začínají pomalu odcházet. Ale je to každý rok krásná podívaná na záhon u vchodového chodníku. Jeden červený květ vedle druhého.
Zde máte i můj autoportrét. Smějící se


Tulipány mám většinou červené, ale i žluté a fialové. Červené mají zajímavé středy. Někde jsou černé, někde žluté, někde má černý střed žlutý okraj.
Kvete kdoulovec, mandloň, mahonie a magnolie. Ta minulý týden trochu namrzla. Má hnědé okraje květů.
Také stále kvetou obě čeměřice.Dělají mi kytičky opravdu radost. Usmívající se
Jen by neměl plevel růst tak rychle! Jen na jednom konci skončím, mohu začít od začátku. Ach jo!
Jája (Zelené střípky) doporučuje jíst plevel v salátech. Souhlasím, ale podle množství ptačince, bych nic jiného nemusela jíst od rána do večera. Mám zeleninové saláty ráda, ale všeho moc škodí.

Přeji hezké odpoledne a ještě hezčí večer! Usmívající se
Iresine trojbarevná

24. dubna 2019 v 6:40 | Jana Bucharová, Receptář |  Pokojové květiny

Iresine trojbarevná: pokojovka pro milovníky nevšedních odstínů

Listy pokojových rostlin nemusí být jen zelené. Mezi pokojovkami, které celoročně nabízí nevšední barvy, aniž by kvetly, vyniká temně barevná iresine. Je až půl metru vysoká, podobá keříku.
Zelené barvivo k životu nutně potřebuje každá rostlina, a iresine není výjimkou. Chlorofyl je ovšem překryt dalšími pigmenty, čímž na listech vznikají syté a působivé obrazce.


ANUCHID.L / Shutterstock.com

Iresine trojbarevná (Iresine herbstii) pochází z tropické Brazílie. V teplém pokoji ji proto lze pěstovat po celý rok, nevyžaduje zimování v chladu. V létě ji můžeme umístit na zahradu, ovšem na závětrné místo, kam slunce svítí dopoledne nebo večer, ale je chráněné před poledním žárem. Ozdobit může i balkón a terasu.

Pěstování

  • Pokud má rostlina naplno rozvinout svou barevnou krásu, potřebuje dostatek světla. Prospěje jí i přímé slunce, mimo toho nejostřejšího letního.
  • Teplota v místnosti, ve které ji pěstujeme, by neměla klesnout pod 13 °C.
  • Množství listů vypařuje hodně vody. Substrát proto od jara do podzimu udržujeme stále mírně vlhký. Drenáž na dně nádoby (štěrk, perlit, vermikulit, keramzit) poslouží jako prevence přemokření. Rostlině svědčí též vyšší vzdušná vlhkost, tedy rosení a blízkost odpařovačů. V zimě, pokud rostlině nepřisvěcujeme, zálivku omezíme - její aktivita klesá.
  • Jednou za dva týdny přidáváme do zálivky tekuté hnojivo pro pokojovky okrasné listem, nebo silně naředěný kopřivový výluh.
  • Mladé výhonky zde mohou napadnout mšice - použijeme na ně insekticid na bázi olejů, který jim zalepí dýchací otvory, ale není nebezpečný pro ostatní organismy včetně nás samých.

ANUCHID.L / Shutterstock.com

Pokud výhony na jaře zaštípneme, udržíme rostlinu kompaktní a košatou. Vrcholové řízky pak můžeme použít k množení.Další dárky

23. dubna 2019 v 20:53 | Jarmila* |  Rodina
V sobotu a v neděli pokračovalo obdarovávání.
Bessinka dostala dodatečně dárek v podobě nového pelíšku.
Ve městě na náměstí byl otevřen nový obchod s potřebami pro domácí mazlíčky. Krmivo, hračky, pamlsky, pelíšky a další.
Když jsem Bessince kupovala něco na zub, všimla jsem si šikovného pelíšku. Byl by pro ní jak dělaný.
Musela jsem se smát, když jsem pana majitele požádal o jejich předvedení. Vedl mě do zadní místnosti, kde byly pelíšky tak pro jorkšíry a podobně malá plemena. Když jsem řekla, že máme retrívra, vrátili jsme se dopředu. Tam byl on! Hned jsem ho nekoupila, protože bych se asi nevlezla do autobusu. S taškami a ještě s pelíškem. Dojeli jsme pro něj se synem v sobotu.
Bessinka napřed nejevila velký zájem, ale večer si dala říct. To už bylo chladněji, tak se jí v pelíšku dobře spalo.Copak se jí asi zdálo?

V neděli přijela dcera s rodinou. Od nich jsem dostala dodatečně k narozeninám dvě šité kočičky a kytice. Fialové tulipány jsem zapomněla vyfotit.Potěšila jsem se s pravnučkou a ostatními členy rodiny. Dárky mi udělaly radost.

To je z posledních událostí vše.

Mějte hezký večer! Usmívající se


Prima setkání

23. dubna 2019 v 14:27 | Jarmila* |  Co přinesl život
Skoro před 14 dny jsme se setkaly s mojí kamarádkou Věrkou. Zapadly jsme spolu do oblíbené kavárny a povídaly a povídaly. Měly jsme toho hodně, protože jsme se dlouho neviděly.
Samozřejmě, že jsme si opět vyměnily drobné dárky. Věrce jsem dala dárečky, které přivolávaly jaro. Doufám, že se líbily.
Dostala jsem jeden veliký. Byl zabalen v krabici, která byla dost objemná a vše bylo v síťovce, kterou mi Věrka uháčkovala také jako dárek. Byla jsem napnutá, co to bude až domů.
Když jsem se s taškami dovlekla od autobusu, nedočkavě jsem krabici rozbalila. Čekala na mě obrovská sova.
Rozšířila nejen moji sbírku, ale také mě hlídá. Kouká na mě ze zimní zahrady.


Ještě jsem dostala malou sovičku a kočičku, která slouží i jako zvonek. Už jsou dárečky na svém místě.
Věrko, moc za krásné dárečky děkuji! Usmívající se


Bylinky - violka vonná

22. dubna 2019 v 5:42 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Violka vonná - Viola odorata

Fialová fialka je kvítečko milostné,
voňavé a něžné. Potěší oko, svou vůní omámí nos.
Kytičkou fialek dobývali kdysi muži srdce svých vyvolených...

Fialka je kromě oddenku celá jedlá. Směle se může využít na zdobení dezertů, pohárů a dortů. Nebo kvítky zalít vodou v zásobníku na led a v létě těšit stolovníky minerálkou ve skleněném džbánu s ledovými fialkami.
Lístky violky lze přidávat do mnoha pokrmů - nádivek, polévek, salátů.
Fialka nekvete a nevoní dlouho a také její lístky jsou nejchutnější ještě mladé, a tak nezmeškejte její čas, ať už fialku využijete ke kuchyňské úpravě, nebo kytičkou fialek potěšíte někoho blízkého.
Obrázek: internet


Episcie

21. dubna 2019 v 14:25 | Jana Bucharová, Receptář |  Pokojové květiny

Episcie pro domácí pohodu: pokojovka s půvabnými listy i květy

Velké, hebké listy hrající všemi odstíny zelené, fialové, nachové a bronzové barvy, a k tomu jasně červené květy. Episcie je velmi přitažlivá rostlina, pěstovat ji v pokoji je přitom poměrně snadné.

Episcie (Episcia cupreata) je jihoamerická rostlina s až 8 cm velkými, vejčitými listy. Jsou hebké, jakoby plyšové, a krásně vybarvené, přiočemž na výběr je mnoho variet. Samy by postačily, aby se rostlina stala atraktivní ozdobou pokoje. Od jara do podzimu se navíc mezi listy objevují jasně červené, až 2,5 velké květy.


Nlinnee / Shutterstock.com

Listy na plazivých, tenkých stoncích často splývají přes okraj pěstební nádoby. Pěkně mohou vyhlížet i v závěsném košíku. Rostlina tvoří i plazivé šlahouny, na jejichž koncích se tvoří nové dceřinné rostliny. Můžeme ji proto zasadit do širší nádoby, jejíž substrát poměrně rychle pokryje. Kořenový systém je mělký, episcii proto stačí nádoby nízké.

Pěstování

  • Episcii svědčí rozptýlené světlo, na jaké je zvyklá i ve své domovině, v tropickém pralese. Aby však nasadila květy, potřebuje tohoto světla co nejvíce.
  • Daří se jí v substrátu pro kyselomilné rostliny, nebo ve směsi listovky, rašeliny a perlitu. Rašelinu můžeme nahradit kompostovaným jehličím.
  • Teplota by nikdy neměla klesnout pod 16 °C.
  • V sezóně, kdy mají více světla, rostliny zaléváme hojněji (měkkou, nejlépe dešťovou vodou) a jednou za dva týdny přihnojujeme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny nebo kyselomilné rostliny.
  • Episcii svědčí vyšší vlhkost vzduchu, jinak hnědnou špičky listů a zasychají poupata. Zvýšíme ji pomocí odpařovače nebo mlhovací fontánky. Listy rosíme pouze ráno, aby v průběhu dne oschly.


patchii / Shutterstock.com


Rostlinu můžeme množit pomocí dceřiných odnoží, které se tvoří na plazivých šlahounech.

Přání k Velikonocům

18. dubna 2019 v 20:02 | Jarmila* |  Svátky
Krásné jarní svátky,

mějte se jak v nebi,

zapomeňte na problémy,

teď přichází ráj na zemi.Všem přátelům a návštěvníkům blogu přeji příjemné prožití svátků velikonočních

Jarmila

Bylinky - kopřiva dvoudomá

15. dubna 2019 v 6:18 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Kopřiva dvoudomá - Urtica dioica

Obtížný plevel? Protivná žahavka? To jistě, ale zároveň účinný pomocník v mnoha ohledech.
Vypadávají vám vlasy? Smíchejte 1 díl vody a 1 octa a kopřivy, vařte v nálevu půl hodiny. Večer při sprchování si tímto domácím přípravkem propláchněte kštici.
Čaj z kopřiv se pije při chudokrevnosti a také účinně pročišťuje celý organismus. Opláchnuté listy kopřiv spař vařící vodou, nech 10 minut louhovat, pak oslaď medem a dochuť citronem.
Z mladých kopřiv se dá připravit řada skvělých jídel - špenát, zelené vaječné omelety, náplň do masové rolády. Bez sytě zelených kopřiv by nebyla ta pravá velikonoční nádivka "hlavička" z pečiva, uzeného masa a spousty vajec.
Kopřivy nesvědčí jen lidem, i domácí havěti jsou velmi prospěšné. Malým krůťátkům i housatům se sekají kopřivy do krmení, přibývají po nich jedna radost.
Kopřivy jsou nutričně vysoce hodnotným krmivem, jenom je prozatím neumíme pěstovat ve velkém tak, aby nezaplevelily celou krajinu...
Obrázek: internet


Líhneme, rodíme...

14. dubna 2019 v 22:51 | Jarmila* |  Naše hospodářství
Už několik týdnů běží všechny líhně naplno. Manžel líhne kačenky, krůťata a hlavně slepičky.
Nefotila jsem všechny přírůstky. Před čtyřmi dny se čerstvě vylíhla kuřátka liliputek.
Je to roztomilé, jak pípají v líhni a potom se mají k světu v odchovní bedně.


Kuřátka se k sobě bojácně tulila.Našemu vnukovi Petrovi se před třemi dny narodila kůzlátka. Čertovina jim kouká z očí.
Nám se narodila jehňátka už dříve. Bohužel nemám fotky.
Přeji vám hezký nový týden! Usmívající se


A věděli jste, že...?

11. dubna 2019 v 15:59 | časopis |  Zdraví
Dát si "šlofíčka" po obědě, je podle vědců prospěšnější, než jsme si do nynějška mysleli. Studie prokázaly, že spánek v polovině dne snižuje krevní tlak podobně jako omezení alkoholu a solení.
Ovšem výzkumy varují před nadbytečným lenošením.
Prospěšný je podle odborníků spánek dlouhý dvacet až šedesát minut.
Máte-li možnost, investujte do svého zdraví zhruba hodinku denně tím, že si odpoledne schrupnete.
Obrázek: internet


Nové kytičky

10. dubna 2019 v 17:21 | Jarmila* |  Zahrádka
V pondělí, když jsem byla ve městě u lékaře, jsem zahlédla, že v tržnici je pán s kytičkami. To mě samozřejmě nemohlo nechat chladnou. Mrkající Smějící se Od lékaře jsem pospíchala na trh. Koupila jsem si pár skalniček, které jsem kdysi měla. Při likvidaci skalky vzaly zasvé. Teď mi budou opět dělat na jaře radost.
K fialovému a červenému konikleci jsem si dokoupila bílý, který mi předloni přes zimu zašel.
Na podzim jsem si objednala nové narcisky. Vždy jsem toužila po žluté, velkokvěté. Konečně má moje dušička pokoj! Smějící se Už pěkně kvetou.
Činí se také broskvoň a meruňka. Snad se jim podaří odkvést do příchodu mrazů, které hlásí rosničky.
Už letošní zimu špatně přežila magnólie a azalky. Proto bych z dalších mrazů neměla radost.
Fotek bylo víc, tak jsem z nich udělala koláže.
Potěště se se mnou!


Skalničky v kyblíku už jsou zasazené.Přeji hezký zbytek dne! Usmívající se
Jarní rady pro zdraví

10. dubna 2019 v 15:30 | časopis, L.K. |  Zdraví
Kočičky nám prospívají

Na Květnou neděli si pořizujeme do vázy kočičky, tedy květy vrby jívy.
Zvyk vychází z biblického příběhu, kdy obyvatelé Jeruzaléma vítali Ježíše palmovými ratolestmi.
Ty u nás nemáme, nahradily je právě kočičky.
Dřív lidé dvě nebo tři polykali, aby je další rok nebolelo v krku. Moc se to neosvědčilo, ale jíva léčivé účinky má.
Jíva je nejen posel jara, ale také léčivka.
Odvar z listů se používá při horečkách, snížené srážlivosti krve a podráždění žaludeční sliznice.
Využívá se i vnitřní kůra, která účinkuje jako acylpyrin.
Přeji hezký den! Usmívající seFoto: internet


Smetanka lékařská, pampeliška

8. dubna 2019 v 5:04 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Smetanka lékařská - Taraxacum officinale

Kdo by ji neznal, princeznu pampelišku, zářící sluníčko našich luk, stokrát opěvovanou i stokrát proklínanou pěstiteli tzv. kanadských trávníků.
Nechci radit, abyste se šli napást na louku, ale pokud máte potíže s játry, cukrovkou nebo zvětšenou slezinou a nevadí vám hořká chuť, pak jezte denně pět lodyh pampelišky po celou dobu jejího kvetení.

Mnoho lidí připravuje na jaře pampeliškový med:
400 plně rozkvetlých květů pampelišek z čistého prostředí zalij dvěma litry vody, přidej dva nakrájené bio citrony avař čtvrt hodiny. Nech 24 hodin louhovat, pak přeceď přes plátno, přimíchej 2 kg krystalu a vař pomalu do zhoustnutí asi 90 minut.
Za horka plň do sklenek, zavíčkuj a obrať.
Pampeliškový med se využije k oslazení čajů nebo se po lžičkách mlsá jako chutná "medicína".
Obrázek: internet


Co kvete?

3. dubna 2019 v 19:07 | Jarmila* |  Zahrádka
Moc toho není, protože je v noci poměrně chladno. A také jsme na Vysočině! Tady je vše 14 dní pozadu, jak když něco roste v "kraji". Myslím tím třeba okolí Čáslavi, kolem Prahy, Polabí nebo teplejší oblasti Moravy.
Kromě kytiček na fotkách, se chystá kvést meruňka a broskev. Hlavně, aby nepřišly mrazy.
Také tulipány už mají poupata. Když bude pár dní teplo, vypukne kvetení. Mám z toho pohledu radost. Jen mi jí poslední roky kazí příchod velmi horkých dnů. Už není klasické jaro jako dřív. Tehdy si člověk květů užil déle.
No jo, co nadělám. Prý globální oteplování!
Jenže jsem se narodila v mírném pásmu a žádám mírné počasí. Tropy ať si nechají v Africe na Sahaře! Těžko v mých letech budu emigrovat do Grónska nebo na Island.
Mám nějakou poruchu termoregulace, proto je mi pořád teplo. Vystačím si tedy sama a nepotřebuju, aby mi topili ještě ti zeshora. Budu se s tím muset asi smířit, ale nerada.
Teď slíbené kytičky.


Mini narcisky. Vloni jsem je dostala v květináči od vnuka Martínka. Na podzim jsem je přesadila na záhonek do zahrádky a nyní mi dělají radost.


Fialky ve spáře chodníku. Mám jich plnou zahrádku. V trávě, v chodníku i na záhonech. Bílé i fialové.

Mějte hezký večer! Usmívající se
Violka vonná

2. dubna 2019 v 19:04 | Receptář, Jana Bucharová |  Zdraví

Vonné violky jsou jedlé a léčivé. Jak je pěstovat a užívat?

Jméno jedné z drobných, ale velmi půvabných jarních květin mluví za vše. Violka svou vůní nejen potěší, ale i léčí. Pomáhá při nachlazení, kdy hojí a čistí dýchací cesty, je prospěšná při revmatismu.
Zjara rozkvétá na okrajích lesů i v zahradách. Fialka, přesněji violka vonná (Viola odorata), je nejen půvabná, ale i léčivá květina. Svou něžnou silou pomáhá hojit nejrůznější záněty sliznic i podrážděnou pokožku a ekzémy. Nálev z květů fialky i listů pomáhá při nachlazení a usnadňuje odkašlávání. Nádherná vůně fialkových kvítků je nepostradatelná v parfumérii, má také mírný uklidňující účinek.


rustamank / Shutterstock.com

Pěstování

Violce svědčí výživná a stále mírně vlhká půda. Snáší slunce i stín, kde ale méně kvete. Nejraději má polostín, je ideální půdopokryvnou rostlinou pod listnaté stromy a keře, které jí na jaře poskytnou dostatek světla. Vytváří nejvýše 15 cm vysoké koberce listů a kvítků. Pomocí odnoží se sama rozrůstá do šířky, na podzim můžeme dceřiné rostliny i oddělit a pěstovat na jiném místě.
Violka vonná je vyšlechtěna do mnoha dekorativních kultivarů. Můžeme vybírat různé odstíny barev květů (od fialové přes blankytně modrou po růžovou a bílou) i jejich velikosti, existují i formy plnokvěté.

Voňavý lék ze zahrady

V době květu, sbíráme celou kvetoucí nať. Listy violky vyrůstají přímo z oddenku, nemá tedy pravou lodyhu. V září a v říjnu je pak možné z pěstovaných violek sbírat oddenek, kterým se rostlina často vegetativně množí. Oddenek a v trošku menší koncentraci i celá nať obsahují mnoho saponinů usnadňujících odkašlávání, dále hojivý sliz, flavonové glykosidy, voskové látky, alkaloid violin, vonnou silici a dokonce i sloučeninu kyseliny salicylové, což je účinná látka acylpyrinu - právě díky ní má tato bylinka protirevmatický účinek. Nálev připravený z čajové lžičky sekané nati či oddenku na šálek vody užíváme dvakrát denně. Při angíně či aftech můžeme ještě silnějším nálevem kloktat.


Hirundo / Shutterstock.com

Jedlé, voňavé květy, můžeme využít i čerstvé - jako velmi originální ozobu ovocných salátů, pohárů, koktejlů, nebo je proslazovat, kandovat. V 19. století, kdy byly fialky velmi oblíbené, připravovaly se z nich sirupy, přidávaly se do želé, likérů, dezertů. Fialkové víno popíjeli gurmáni již ve starém Řecku a Římě.

P.S. Nyní violky právě kvetou.

Rady od kořenářky

2. dubna 2019 v 10:44 | časopis |  Babiččiny bylinky

Šalvěj lékařská pomáhá například proti nočnímu pocení, ale také zamezuje křečím, onemocněním míchy a žláz a také je vhodná na třes končetin.
Při těchto chorobách se doporučuje pít během dne dva šálky po doušcích.
Čaj zabírá též na nemocná játra, odstraňuje nadýmání.
Šalvěj pročišťuje krev, povzbuzuje chuť k jídlu a též pomáhá při průjmu. Rovněž je vyhledávaná při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů, zánětech hrtanu a ústní dutiny.
Říká se též, že po bodnutí hmyzem uleví přiložení rozdrceného listu na štípanec.

Obrázek: internet


Najdi kočku 122

1. dubna 2019 v 19:39 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule měly ostrý zrak a trefily se Maruška a Maryška. Gratuluji! ☼ ♣
Pro kontrolu:
A nové tři obrázky:
Dnes je to lehké.

Přeji hodně zdaru! Usmívající se
Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Bylinky - kopr vonný

1. dubna 2019 v 5:50 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Kopr vonný - Anethum graveolens

Oblíbené zelené koření našich venkovských zahrádek můžeme s úspěchem pěstovat i v truhlíku na balkoně.
Kopr má široké využití v tradiční české kuchyni, ať už je to smetanová omáčka "koprovka", osolený tvaroh se smetanou, cibulí a jemně sekaným mladým koprem zvaný "toleranc", nebo snítku kopru v nakládaných okurkách či domácím kysaném zelí.
Kopr ovšem můžeme považovat i za léčivku.
Semena kopru, stejně jako většiny ostatních okoličnatých rostlin zabraňují nadýmání. Proto čaj se semínek kopru rády pijí kojící maminky, účinná složka přechází do mateřského mléka a miminko je pak klidnější, netrpí na větry.
Voňavý čaj z kopru, anýzu avheřmánku s kapkou citronu, oslazený medem, pomůže při úzkostech a duševním neklidu.


Foto: internet