****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červen 2019

Nové kytičky

30. června 2019 v 12:27 | Jarmila* |  Pokojové květiny
V týdnu mi vnučka při nákupu v jednom supermarketu koupila na mé přání gloxínii. Zaujala mě na ní barva - růžová. Má ještě deset dalších poupat.
Mám červenou s bílým okrajem a fialovou. Dostaly další sestřičku.
V pátek jsem si koupila na tržnici tři heuchery - dlužichy. Dlouho jsem po nich toužila. Až v pátek měl pán tyto rostliny sebou. Ráda u něj nakupuji. Má od skalniček, trvalek, letniček až po různé keříky skoro všechno. Nebydlí daleko,ale raději tam nejedu, protože bych koupené rostliny už opravdu neměla kam dát.
Z téhož důvodu nejezdím ani na prodejní výstavy a do velkých zahradnictví.
Zahrádka není nafukovací. Smějící se


Dlužichy nejsou ani tak zajímavé květem, jako ozdobnými listy.

Přeji vám hezkou neděli! Přežijte dnešní vedra ve zdraví! Usmívající se

A věděli jste, že...? 3

29. června 2019 v 9:18 | časopis |  Babiččiny bylinky
Estragon neboli pelyněk či také pelyněk kozalec je na rozdíl od pelyňku pravého mírně hořký a nasládlý, s pikantním pepřovým podtónem a stopou anýzové vůně.
Využívá se hojně zejména ve francouzské kuchyni.
Hodí se náramně ke grilovaným masům, ale i do zeleninových pokrmů či polévek.
Estragon napomáhá zdravému trávení.
Pokud se rozžvýká pár lístečků, osvěží dech.
Obrázek: internet


Kašna na náměstí 7

28. června 2019 v 20:57 | Jarmila* |  U nás
Dnes odpoledne jsem byla ve městě, tak jsem vyfotila postup prací na opravě kašny. Už se to rýsuje! Sice není hotovo, ale nebude to dlouho trvat.
Rovněž postupují práce na rekonstrukci chodníků. Zatím se opravuje kanalizace a vodovodní přípojky. Přes prázdniny nebudou už autobusy zajíždět na náměstí, tak dojde i na opravu vozovky. Měla by být do 1. září hotová, protože pak budou opět autobusy jezdit na náměstí. Už se těším, protože dočasné stanoviště autobusů bude kus pod náměstím, což pro mě bude představovat "horolezecký výkon". Omezím jízdy do města o prázdninách na minimum.Asi bude v kašně kromě vodotrysku i osvětlení. Proč by tam jinak bylo tolik trubek?
Náměstí je z této strany obehnané mobilním oplocením. Jsou jen průchody do obchodů a kousek chodníku podél budov. Ve finále budou asi chodníky uzší než dosud.


Než přijel autobus, cvakla jsem za čekárnou odkvétající makové pole. Bude máček na buchty! Smějící seMějte hezký večer a krásný víkend! Usmívající seZ kapsáře našich babiček 1

28. června 2019 v 6:38 | časopis |  Recepty
 1. Mletou papriku uchovávejte vždy v tmavých a dobře uzavíratelných nádobách. Na světle totiž ztrácí barvu.
 2. Vysychání hořčice v načaté sklenici zabráníte, když na ni nalijete malé množství oleje.
 3. Pokud se vám "podařilo" přepepřit jakýkoli pokrm, nemusíte ho vyhodit. Vše se dá ještě zachránit! Nakrájejte na větší kousky dvě jablka a krátce je povařte v přepepřeném pokrmu. Pálivost tím nezmizí úplně, ale výrazně se zmírní.
 4. Starší chléb vám změkne, pokud ho zabalíte do vlhké utěrky a dáte na chvíli zapéct do trouby. Tu ale nerozpalujte příliš. Stačí střední teplota.
 5. Srazila se vám smetanová omáčka? Dejte do ní špetku prášku do pečiva a na chvíli ponořte celý hrnec do ledové vody.
 6. Maso v létě uchováte déle čerstvé, když je posypete čerstvě mletou kávou, nebo ponoříte do oslazeného mléka. Nebojte se - když je pak před vařením opláchnete ve studené vodě, mléko ani káva z něho nebudou cítit.
Co u nás právě kvete

27. června 2019 v 10:08 | Jarmila* |  Zahrádka
Zahrádka pěkně kvete, jen kdyby ten plevel nerostl tak rychle. Mám z květů radost. Jen mě mrzí, že v těch vedrech tak brzy odcházejí.
Makala jsem první tři dny v týdnu na odplevelení, ale včera jsem to kvůli hicu vzdala. Na většinu zahrádky svítí sluníčko. Jen ráno jsou dvě místa, kde je stín. Jenže hic je ve vzduchu, tak stín moc nepomůže. Dá se dělat až k večeru, a to zase začínají "žrát" mouchy.
Zahrádka je radost a potěšení, ale někdy i galeje. Mrkající Smějící se
Včera tu bylo odpoledne 35°C ve stínu. To se dá dělat jediné - ležet nebo sedět u větráku a dodávat tělu tekutiny. Alespoň mě se nic jiného nechce. Co děláte vy? Máte to podobně?


Čínské karafiáty už tu byly, ale mě stále přitahují svou krásou květů. Bohužel začínají dokvétat.


Denivky a také odkvétající pnoucí růže.


Hortenzie, ač na jaře ji 2x spálil pozdní mrazík, nasadila dost květů. Druhá, mladší, zatím květy nemá. Ale snad ztrátu z jara dohoní.


Můj starý, osvědčený klematis. Každý rok bohatě kvete.


Bledě modrý mám už déle. Vloni jsem si přikoupila tmavší. Je mladý, tak má jen tři stvoly. Však on se rozroste.


Barevný řebříček mám také dlouho. Dělá mi radost. Bohužel ho kromě mě miluje i povíjnice, kterou nestačím vytrhávat z celého záhonu. Je to potvora urputná!


Řebříček stíněný meruňkou.


Řebříček bertrám. Oblíbená kytička mojí babičky i moje. Hodí se třeba do vazby kytic.


Tak kvete záhonek po tulipánech. Vpravo rostou lesní jahůdky, které denně mlsám. Vlevo bergénie.
To je ze zahrádky asi vše.

Přeji krásný, horký den! Usmívající se


Bylinky - třezalka tečkovaná

24. června 2019 v 6:36 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum

Třezalka je úctyhodná bylina. Lidově "červenej zvoneček" nebo "koření svatého Víta" uklidňuje, odstraňuje tenzi, úzkosti a deprese. Ne nadarmo se jí říká "balzám na nervy".
Užívá se proti nespavosti.
Moje sousedky si macerovaly tři stvoly třezalky v lahvi slivovice. Prý na dobré spaní...
Červený třezalkový olej výborně hojí rány, spáleniny, hemoroidy. Získá se macerací květů třezalky ve slunečnicovém oleji na slunci po dobu dvou týdnů.

Třezalka nepůsobí hned, ale až po osmi dnech užívání. Většinou se pije nálev ze tří lžiček sušené drogy přelitých sklenicí horké vody. Ale pozor, tato zázračná bylina není tak nevinná - při jejím užívání se musíte chránit před slunečním svitem a v žádném případě se nesmíte opalovat.


Foto: internet


Čínské karafiáty neboli Hvozdík bradatý

19. června 2019 v 14:14 | Jarmila* |  Zahrádka
Čínské karafiáty jsou v plném květu a září na celou zahrádku. Vím, že se správně jmenují Hvozdík bradatý, ale já jim, stejně jako moje babička, jinak neřeknu.
Kvetou opravdu nádhernou paletou barev.
Moje babička je milovala. Měla je nasázené všude, na skalce, na záhonku i v trávě. Samy se vysemeňovaly, takže měla jejich květy každý rok.
Občas jsem si jich pár utrhla do vázičky v pokojíku. Dlouho totiž vydrží. Myslím, že to babička neviděla ráda, ale nikdy mi nic neřekla.
Mám také raději květiny na zahrádce než ve váze (pokud nejde o koupenou kytici). Tam vydrží kvést o hodně déle než ve váze a potěší oko všech.
Vloni jsem si koupila novou ostrožku. Je o odstín tmavší než moje původní, která ještě nekvete.
Zato bohatě kvete drobnými květy pnoucí růžová růžička. Sahá až nad okraj střechy přístavku.
Fotek mám hodně, proto jsem je raději sestavila do koláží.
Přeji všem krásné odpoledne! Usmívající se

Kašna na náměstí 6

18. června 2019 v 10:24 | Jarmila* |  U nás
Včera odpoledne jsem byla ve městě a nevynechala jsem kontrolu prací na kašně. Velké změny nejsou. Jen v jámě přibylo něco "krámů".
Oprava se do oslav města nestihla. Zřejmě rekonstrukce kamenných prvků trvá déle než jsem myslela.Přeji všem hezký den! Usmívající se
Bylinky - jahodník trávnice

17. června 2019 v 5:38 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Jahodník trávnice - Fragaria viridis

Trávnice je drobná jahůdka, ukrývající se na mezích a kolem cest v trávě. Truskavec je vyšší divoce rostoucí jahoda, která zčervená pouze tvářička otočená ke slunci.
Čaj z listů jahodníku nejenže dobře chutná, ale prospívá, zejména při doléčení žaludečního a střevního kataru, také při zánětech močových cest. Pomáhá i při problémech s hemoroidy.
Voňavé plody jsou vítaným mlsaním nejen pro děti, pomohou nám ale také při cukrovce, překyselení žaludku, chudokrevnosti či revmatismu.
Jahodník čistí krev a je i prevencí ledvinových kamenů.
Plody chutnají nejlépe v syrovém stavu, zavařenina z divokých jahod chutná hořce. Chcete-li přece jen uchovat lesní jahůdky na zimu, posypte je jemným krystalem a zalijte destilátem. I tak bude jahodový likér maličko nahořklý, ale v tomto případě to není na závadu.

Foto: internet


Kašna na náměstí 5

13. června 2019 v 12:42 | Jarmila* |  U nás
Včera odpoledne jsem byla ve městě, tak jsem šla fotit postup prací na opravě kašny. Zatím nic moc změna. Jen přibyl nájezd do jámy. Možná to nic neznamená, možná je to příprava na navážení dílů kašny. Ale spíš bude kašna muset být podbetonována, aby mohla mít 2-3 schůdky a vyčnívat důrazně nad povrch chodníku v parku. Uvidím v pondělí, jestli bude další změna.
Jinak pokračují práce na úpravě obrubníků chodníků kolem náměstí. Zatím se opravuje kanalizace.
Ve finále by měly být na chodníku umístěny jakési čekárny, hlavně, aby poskytly úkryt před nepřízní počasí. Dojde také na novou vozovku.
Až bude vše hotovo, bude to krása.V pozadí vykukuje budova Městského úřadu Chotěboř.


Toto je foceno v 16,15 hod., proto je bagr uklizen u kašny a dělníci doma. Při příjezdu (po 13,30 hod.) pilně pracovali.


Přeji hezký zbytek horkého odpoledne. Usmívající se
Z kapsáře našich babiček

12. června 2019 v 19:11 | časopis |  Recepty
 1. Máte-li maso delší dobu v mrazničce, po rozmrazení může být tuhé. Pomůže, když je den předem naložíte. Nemusíte vymýšlet žádné složité marinády. Stačí olej, který smícháte se lžičkou jedlé sody.
 2. Víte, jak poznáte, že je kuřecí maso dobře upečené a od kosti není krvavé? Zkuste krouživým pohybem vykroutit stehenní kost. Pokud hladce vyklouzne, je krásně propečené.
 3. Mnohem zlatavější barvy u pečené drůbeže dosáhnete, když ji zhruba deset minut před koncem poprášíte moučkovým cukrem.
 4. Pečete-li vepřové maso, a je jedno, jestli pečeni, nebo bůček, abyste vytvořili dokonalou kůrčičku, použijte k pečení černé pivo a maso pravidelně podlévejte.
 5. Maso při pečení nikdy nepropichujte, ani při otáčení. Jinak vám z něho vyteče šťáva a bude zbytečně suché.
 6. Před pečením maso ze všech stran orestujte na rozpáleném oleji, aby se zatáhlo.
 7. Po upečení nechte maso aspoň 10 minut odpočinout, aby se šťáva rovnoměrně rozprostřela.
 8. Děláte karbanátky, ale máte málo masové směsi? Zkuste ji místo housky nastavit strouhanými syrovými bramborami.
Co u nás kvetlo a kvete

12. června 2019 v 11:44 | Jarmila* |  Zahrádka
Před týdnem jsem fotila krásně kvetoucí růžové pivoňky. Pak mi je noční bouřka poničila (ohnula květy k zemi) a pomuchlala i babiččinu růžičku. Teď vše leží nachýlené k zemi. Pivoňky navíc odkvétají.
Proti minulému týdnu naplno kvetou čínské karafiáty. Tak jim říkala moje babička.


A jak voněly!
Přeji hezký horký den! Usmívající se

Bylinky - růže šípková

10. června 2019 v 6:02 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Růže šípková - Rosa canina

Na rozdíl od mnoha léčivých bylinných produktů lze šípkový čaj pít pravidelně denně, a to dlouhodobě. Je velmi prospěšný snižováním hladiny cholesterolu v krvi. Zpevňuje cévy, posiluje organismus a zlepšuje látkovou výměnu.
Jak nejlépe připravit šípkový čaj?

Asi 3 dkg sušených podrcených šípků přelij večer studenou vodou a nech louhovat do rána. Pak jenom ohřej na příjemnou teplotu, ale nevař! Přeceď přes husté sítko z umělé hmoty. Osladit se může medem.
Dlouhodobé pití šípkového čaje se nedoporučuje pouze lidem s vyšší srážlivostí krve.
Šálek šípkového výluhu obsahuje až 10 mg vitamínu C.
Ze zralých šípků se dělá lahodné nevařené pyré, z něhož se spolu s bílkem, moučkovým cukrem a mletými mandlemi připravuje zajímavé nepečené vánoční cukroví, nebo se hodí na výtečnou smetanovou omáčku ke kančí pečeni.
Také růžovooranžové domácí šípkové víno bývalo lahodné, dělávala ho moje babička.

Foto: internet


Trocha humoru

9. června 2019 v 15:12 | Došlo mailem |  Vtipy
I ve vedru se člověk rád pobaví několika vtipy.
Kašna na náměstí 4

7. června 2019 v 22:15 | Jarmila* |  U nás
Dnes ráno jsem byla ve městě. Samozřejmě, že jsem zdokumentovala pokroky s opravou kašny. Nádrž je odšalovaná a po noční bouřce pěkně umytá. Jinak se nic na stavbě nedělo.
Jedu do města příští týden, tak se určitě podívám, zda práce pokračují.
Zatím probíhá oprava chodníků kolem náměstí.
Přeji všem hezký víkend! Usmívající se

Zvláštní návštěva

5. června 2019 v 17:37 | Jarmila* |  Zahrádka
Včera jsem opět plela zahrádku; protože, i když je malá, na jeden zátah to už nezvládnu. Neměla jsem jí nijak zarostlou, ale rozmnožila se mi tam (zřejmě, neznám přesný název) povíjnice a děsně mě s... (štve). Je schopná úplně udusit květiny. Takže jí trpělivě letos vyrývám. Jenže to bych musela kopat jak horník, abych jí dostala ven celou. Má neuvěřitelně dlouhý a kroucený kořen.
Když jsem plení dokončila, popošla jsem k jednomu keři, kde pro změnu řádí bršlice.
Sedím si tak na stoličce a ohlédnu se na kmen gingko biloby, kterou letos zle zkouší mrazíky, a co nevidím! Jakési podivné útvary přitisknuté ke kmeni. Málem mi vstaly hrůzou vlasy, cože to za potvoru zase můj milovaný strom napadlo. Strčila jsem do toho prstem a ono to spadlo. Na zemi roztáhlo křídla a bylo to poněkud zmatené. Bodejť ne, když jsem jí probudila. Vypadalo to na nějakou můru, ale nevěděla jsem jakou, viděla jsem jí poprvé. Druhou jsem nechala v klidu sedět na kmeni stromu.
Samozřejmě, že jsem letěla domů pro foťák, abych nevídanou návštěvu zdokumentovala. Volala jsem manžela, ať se jde na tu krásu podívat. Odměřeně pronesl, že už jí viděl. Byl naštvaný, protože musel vylézt z domu. Stejně mám pocit, že on všechno viděl, všude teda nebyl a moc neví, ale štve mě s tím. Totéž prohlašuje i o filmech v telce. Zřejmě má nějaký tajný televizor, kde všechno vidí s předstihem dvou let.
Ale to jsem odbočila. Musela jsem si rýpnout a postěžovat.
Dám vám sem koláž záhonku, který jsem plela. Je dlouhý, proto je lepší koláž. Také jsem dosadila prázdná místa begónkami, co mi zbyly.
A určitě koláž a fotku oné můry. Dopoledne jsem vygůglila, že je to Lišaj šeříkový a prý nejrozšířenější toho druhu. Jsem už dost stará, ale viděla jsem ho poprvé.Původně takto seděly dvě můry, jednu jsem shodila dolů.


Přeji hezký večer! Usmívající se
Bylinky - bez černý, květ

3. června 2019 v 6:39 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Bez černý, květ - Sambucus nigra

Květy, listy i plody bezu černého jsou velmi účinným přírodním léčivem.
Nadarmo se neříkalo: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni".
Květ bezu vyvolává pocení, pomáhá při infekčních chorobách nebo respiračních onemocněních.
Bezový květ obsahuje mimo jiné rutin, látku, která příznivě ovlivňuje pružnost cév.
Čaj z květů bezu se pije třikrát denně, lze ho dochutit medem a citronem.
Oblíbená je limonáda z bezových květů k rychlé spotřebě, trvanlivější je sirup.

Svař 75 dkg cukru v litru vody, přidej lžičku kyseliny citronové. Do vlažného cukerného roztoku ponoř 20 velkých květů bezu, zatěžkej talířem a nech 24 hodin macerovat. Pak přeceď přes plátno a sterilizuj ve sklenkách 15 minut při 75°C.
V době letnic se tradičně připravovaly "kosmatice", květy bezu omočené v omeletovém těstíčku, osmažené v sádle nebo oleji.Foto: internet


Najdi kočku 124

2. června 2019 v 19:12 | Jarmila* |  Piškuntálie
Minule částečně našla kočku Maryška. Pro ostatní to asi bylo moc těžké.
Pro kontrolu:
Nové tři obrázky:
Přeji hodně dobrý zrak a zdar při hledání. Usmívající se


Obrázky: FB - Bydlím u své kočky


Výsadba po tulipánech

2. června 2019 v 11:47 | Jarmila* |  Zahrádka
V minulých dnech jsem odstranila stvoly tulipánů - částečně, aby trvalky měly víc světla a místa. Včera jsem prázdná místa dosázela malými begónkami, aby na záhonku něco kvetlo.
"Lesní" jahůdky mi již odkvetly, bude co mlsat. Smějící se
V zimní zahradě mi vykvetla cibulovina, jejíž jméno jsem už zapomněla. Mám jí tam už tři roky a teprve nyní vyhnala jeden stvol s květy.


Květ nešel a nešel zaostřit. Nerozhodný

Přeji všem hezkou neděli. Usmívající se