****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Prosinec 2019

Přání k novému roku

30. prosince 2019 v 17:26 | Jarmila* |  Svátky

Všem přátelům a návštěvníkům blogu přeji do nového roku všechno nejlepší,

hodně štěstí, lásky, pohody, více radosti, méně karambolů a hlavně zdraví!

Jarmila
Bylinky - fenykl obecný

30. prosince 2019 v 6:00 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Fenykl obecný - Foeniculum vulgare

Fenykl je vysoká statná bylina, rostoucí spíše v jižních částech Evropy.
Jako mnoho okoličnatých má protinadýmavé účinky.
Čaj ze semen feniklu usnadňuje odkašlávání a mohou ho pít i děti.
Dvě lžičky podrcených semen se nechají čtvrt hodiny louhovat v půl litru horké vody. Pak stačí jen osladit.


V kuchyni je oblíbený čerstvý zduřelý oddenek fenyklu, zejména na svěží saláty.
Tady je recept na jeden z nich:
20 dkg celeru nahrubo nastrouhej, fenykl nakrájej na proužky a oloupané nakyslé jablko na tenké plátky. Zakapej citronem, olivovým olejem, osol a opepři. Nakonec promíchej s natrhaným ledovým salátem, můžeš ozdobit i zelenými olivami a nech krátce vychladit.Foto: internet

Bylinky - petržel obecná

23. prosince 2019 v 6:00 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Petržel obecná - Petroselinum crispum

Petržel je známá a oblíbená zelenina, bez níž by se neobešlo mnoho tradičních jídel české kuchyně, v nichž se používá trio celer, mrkev, petržel, tedy ona známá kořenová zelenina.
Petržel je bohatá na vitaminy B, C, E a minerály draslík, hořčík, železo, vápník, sodík a fosfor.
Zelená petrželová nať má vysoký obsah kyseliny listové.
Celá rostlina je mírně močopudná.
Léčebná droga obsahuje petrželová semínka a drcený sušený kořen. Působí proti křečím, vyhání střevní parazity.
Dokonce se tvrdí, že má, podobně jako celer, účinky jako mírné afrodiziakum.
V těhotenství se ale přílišná konzumace petržele nedoporučuje. Proč? Inu v minulosti ji ve svém nepěkném řemesle využívaly andělíčkářky.


Foto: internet

Přání k Vánocům

22. prosince 2019 v 12:23 | Jarmila* |  Svátky


Všem přátelům, známým, návštěvníkům blogu i náhodným příchozím přeji

příjemné prožití svátků vánočních, abyste je prožili v pohodě a ve zdraví

a splnila se Vám všechna přání.

Jarmila


Je zima nebo jaro?

21. prosince 2019 v 16:36 | Jarmila* |  Zahrádka
Před dvěma dny jsem šla na zahrádku a s údivem zjistila, že mi kvetou kytičky. Primulky a karafiátek. Kvetou už od podzimu. Když byly nedávno mrazy, myslela jsem, že to odnesly i tyto kytičky. Omyl! Kvetou vesele dál. Dělá mi to radost.
Už méně mi dělá radost tento způsob zimy. Nemám sice ráda mrazy a sníh. Špatně se mi v něm codí, pokud je ho víc jak 5 cm.
Jenže bez mrazů a sněhu přežijí různí škůdci a bacily. Také vláha bude chybět. Předpověď počasí není nijak optimistická, má být teplo.
I Vánoce ztrácejí své kouzlo, když není bílo a je teplo.
Ale dost řečí, podívejte se na ty vytrvalce.
Přeji vám pohodovou čtvrtou adventní neděli. Usmívající se

Živoucí a originální vánoční výzdoba

18. prosince 2019 v 18:08 | Receptář, Ludmila Dušková |  Pokojové květiny

Živoucí a originální vánoční výzdoba: Využijte méně známé rostliny

Když svátky vánoční, pak červená hvězda a bramboříky. Není to ale trochu nuda? Je přece spousta dalších rostlin, které vypadají noblesně, přinášejí pohodu a lze jimi navodit slavnostní atmosféru.

Ohnivé papričky


Pocházejí z Jižní Ameriky a ještě před několika lety je u nás téměř nikdo neznal. Dnes jsou běžně k dostání kultivary vyšlechtěné pro pěstování v bytech. V předvánočním období tak můžeme obdivovat tvary listů a kresby na nich, ale především barvy plodů. Papričky (Capsicum) během dozrávání procházejí barevnou proměnou, plody nedozrávají najednou, ale postupně, takže na jednom keříku najdeme zelené, oranžové i červené odstíny. Existují dokonce kultivary se zralými fialovými plody. Malé červenající se papričky můžeme sklízet a sušit, pálí jako oheň.
Rostliny lze přes léto pěstovat i ve venkovních truhlících, před příchodem silnějších mrazů je však přeneseme do místnosti. Stačí jim pak i teplota okolo 15 °C, lepší je však běžná pokojová teplota. Vhodné místo najdeme u okna na východní straně. Občas je můžeme mlžit, přihnojování není nutné, zálivka by měla být mírná. Snažíme se o to, aby plodily co nejdelší dobu, tedy 4-6 měsíců, poté je zlikvidujeme. Delší pěstování nemá smysl, jsou to letničky.

Libavka polehlá (Gaultheria procumbens)

Žvýkačková libavka

Hodně se pěstuje v Severní Americe, odkud také pochází. Je to stálezelený hustý keřík vysoký asi 15 cm, kterého od podzimu do jara zdobí červené plody podobné brusnicím. Proto můžeme libavku polehlou (Gaultheria procumbens), jak se tento druh jmenuje, využívat i k vánočním dekoracím. Díky sytě zeleným lesklým lístkům je ale pěkná po celý rok. Nároky na pěstování má shodné s ostatními vřesovištními druhy, to znamená, že potřebuje kyselou, propustná, stále mírně vlhkou půdu a polostinné až stinné stanoviště. Je mrazuvzdorná a venku se časem rozroste do pěkného polštáře. Pokud ji koupíme v květináči, bude pro delší pěstování potřebovat chladnější místnost, dostatek světla a omezenou zálivku. Vyplatí se ji přesadit do kyselého substrátu s účinnou drenáží. Plody jsou jedlé, leč nepříliš chutné, připomínají žvýkačku. Však se libavce také někdy říká žvýkačkový keř.

Stálezelené hebe můžete pěstovat v nádobách

Půvabné hebe

Druhy pěstované u nás bývají vysoké asi 30 cm a rostou velmi pomalu. Pro venkovní pěstování jim najdeme sušší místo na slunci i v polostínu a potřebují sušší místo, před zimou je chráníme netkanou textilií, chvojím či listím listím. Silnější mrazy by však keříky nemusely přežít, proto se vyplatí je pěstovat v nádobách a přes zimu je přenášet třeba ve skleníku. Potřebují dobře propustný a kyselý substrát (s třetinou rašeliny). V obchodech jsou k dostání zajímavé kultivary v květináčích, které se liší především tvarem a posazením listů na větvičkách. Mají vždy svěží barvu, tudíž se využívají při výzdobách pro slavnostní příležitosti. Vtipnou dekoraci získáme, když sesadíme odlišných druhů do jedné misky a doplníme je sušenými květy, případně plody přinesenými z podzimní procházky. Při dočasném pěstování v bytě vyžadují stejné podmínky jako libavky, můžeme je tedy spolu sesazovat do jedné nádoby. Hebe (Hebe) existují v mnoha druzích, pocházejí z Nového Zélandu, Falkland a Polynésie a vytvářejí jak nízké keříky, tak keře vysoké jako stromy.

Krásnohlávek (Calocephalus brownii)

Třpytivý krásnohlávek

V domovině, kterou je Austrálie, může být v přírodě vysoký až 75 cm, u nás ho dostaneme jen jako pokojovou rostlinu, a pak není větší než 20 cm. Krásnohlávek (Calocephalus brownii) je stříbřitý keřík, jakoby zasněžený, což se pro naše účely výborně hodí. Listy má drobné, eliptické a kvete žlutě. Potřebuje však chladnější místnost, dostatek denního světla a zálivku nanejvýš jednou ta tři týdny. Zimní přihnojování není žádoucí.

Slavnostní železnec

Nejznámější je železnec nádherný (Metrosideros excelsa), kterému se na Novém Zélandu a v Polynésii, říká vánoční strom. Je tam doma a kvete přesně v době těchto svátků, stromy s kožovitými listy jsou doslova obsypané šarlatově červenými tyčinkovitými květy. Tuto nádhernou rostlinu můžeme pěstovat v nádobě také u nás. Je celkem nenáročná, snese i horší podmínky s poklesem teplot k nule, nedostatečné osvětlení a občasné opomenutí zálivky, netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Hodí se jako dekorace teras a balkonů, přičemž ji na zimu přeneseme do bezmrazé místnosti. Spokojí se s hlinitopísčitou, neslévavou půdou, jen potřebuje dostatečnou drenáž na dně květináče.


Foto: shutterscock


Bylinky - majoránka zahradní

16. prosince 2019 v 6:00 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Majoránka zahradní - Majorana hortensis

Majoránka se pěstuje jako letnička nebo v drobnější skalkové formě jako trvalka.
Je to hojně užívané koření v tradiční české kuchyni, dodává pokrmům vůni a chuť a kromě toho podporuje chuť k jídlu a dobré zažívání. Přidává se především do tučnějších jídel, která se obtížněji tráví a mohou nadýmat.
Majoránkový čaj se pije při bolestech hlavy.
Nať majoránky se musí rychle usušit, pak se uchovává v neprodyšně uzavřené nádobě a těsně před použitím se rozemne v dlaních.
Co by byly jitrnice, tlačenka, bramborák nebo poctivý oukrop, bramboračka či dršťková polévka bez milé "marjánky"? Pokud nebudete mít po ruce majoránku, plně ji nahradí oregano, tedy dobromysl.


Foto: internet

A věděli jste, že...? 2

15. prosince 2019 v 10:58 | časopis |  Babiččiny bylinky
Zázvor by se měl užívat opatrně, protože hrozí předávkování či nevhodné kombinaci s některými léčivy. Děti do dvou let by ho neměly užívat vůbec a vyhnout by se mu měli i jedinci s dlouhodobým onemocněním, např. diabetici.
V sušené formě byste neměli denně přesáhnout dávku jednoho gramu, čerstvého zázvoru si můžete dopřát maximálně čtyři gramy.

Zázvor je znám pro své protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení a celkovou detoxikaci, podporuje vstřebávání a léčí potíže spojené se zažíváním.
Zázvor pomáhá při nachlazení a chřipce, přináší úlevu od dýchacích potíží, podporuje krevní oběh a posiluje srdce, uleví od bolesti, snižuje srážlivost krve a usnadňuje vstřebávání krevních sraženin.
Ulevuje od těhotenských nevolností, zvyšuje potivost a má prohřívací účinky.
V nadměrném množství může uškodit lidem trpícím vysokým tlakem, horkokrevností či problémy se žaludkem a žlučníkem. Přisuzuje se mu i schopnost odbourávat rakovinné buňky.
Foto: internet


Vánoční osvětlení v Chotěboři

14. prosince 2019 v 10:27 | Jarmila* |  U nás
Ve čtvrtek jsem byla odpoledne naposledy na lekci U3V. Než jsem jela domů, už byla tma a v parku bylo rozsvícené vánoční osvětlení. Je to pěkné. Ještě k iluzi Vánoc chybí sníh.
Kašna má zazimované trysky a osvětlení po obvodu.

Stará radnice měla před pár dny osvětlený obvod střechy. Ve čtvrtek nesvítilo, jen byl osvětlen ciferník hodin.U svítících koulí se zdržoval malý člobrdíček a vůbec se mu nechtělo domů.Přeji všem krásnou třetí adventní neděli! Usmívající se
Bylinky - brusnice borůvka

9. prosince 2019 v 6:00 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Brusnice borůvka - Vaccinium myrtillus

Tmavší sestra červené brusinky borůvka také umí zázraky. A to nejen v kuchyni - zmíníme pouze kynuté knedlíky plněné borůvkami, sypané strouhaným perníkem, tvarohem či pracharandou a polité horkým máslem nebo oblíbený borůvkový koláč se sladkou drobenkou. Ovšem skvělých receptů na využití borůvek je mnohem víc.
Modré kuličky také pomáhají při léčení různých nepříjemností.
Čerstvé borůvky rozvařené s trochou cukru mají projímavé účinky, naopak sušené plody mají opačný účinek.

Za mých dětských let se chodívalo na borůvky s hřebeny.
Dnes se ochránci přírody podobnému dravému způsobu sběru brání, a právem. Dopustíme-li takové drancování našich hor, už si trávicí potíže budeme léčit jenom chemickými medikamenty.

Foto: internet

A věděli jste, že... ? 1

6. prosince 2019 v 13:03 | časopis |  Babiččiny bylinky
Estragon, celým jménem pelyněk estragon nebo pelyněk kozalec, je užitečná léčivka i koření. Jeho chuť je na rozdíl od pelyňku pravého jen mírně hořká až nasládlá, s výraznou stopou anýzové vůně.
Estragon napomáhá zdravému trávení a rozkousání lístků zaručeně osvěží dech.
Tato bylina je nepostradatelná především ve francouzské kuchyni.
Koření se jí nejrůznější pečená a grilovaná masa, nejčastěji drůbež a ryby, zeleninové a vaječné pokrmy, omáčky a polévky.

Žvýkání čerstvých listů osvěžuje dech, překrývá nepříjemné chutě v ústech a navozuje spánek.
Nálev podporuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, ulevuje při nadýmání, žaludeční nevolnosti a kataru, škytavce, revmatizmu, dně, zánětu kloubů a bolesti zubů.
Pití čaje pomáhá proti nespavosti, působí diureticky a vyvolává menstruaci.
Estragon se používá i v kosmetickém průmyslu (při výrobě voňavek) a jako koření.

Foto: internet


Bylinky - cibule kuchyňská

2. prosince 2019 v 6:00 | Kamila Skopová |  Babiččiny bylinky


Cibule kuchyňská - Allium cepa

Mnohem více vitaminu C než obyčejná cibule mácibule zimní (Allium fistulosum) neboli ošlejch, která je vytrvalá, přezimuje, vytváří trsy a pěstuje se pro nať.
Cibuli bychom měli jmenovat královnou kuchyně. Svou výraznou chutí a vůní ovlivňuje nespočet pokrmů.
Třeba takový pravý vídeňský guláš - umíte si ho představit bez cibule?
Cibule je také velice osvědčený lék, patřící do nabídky takzvaných "babských"receptů.
Cibuli oloupej, drobně pokrájej a posyp moučkovým cukrem. Napěchuj do hrnku, zakryj a počkej, až se cibule "zpotí", tedy uvolní šťávu. Vzniklý sladký sirup už nemá cibulovou chuť, pouze onen typický odér zůstává.
Cibulový sirup výrazně uvolňuje zahlenění a usnadňuje odkašlávání. Hodí se i pro děti, pokud je trápí úporný dráždivý kašel.Foto: internet


A věděli jste, že...?

1. prosince 2019 v 6:00 | časopis |  Babiččiny bylinky
Koniklec německý je trvalka vysoká 20 až 30 cm. Typické jsou fialové štětinaté zvonečky, které se objevují na jaře, a když odkvetou, změní se ve chmýří.
Vedle toho, že je tato květina ozdobou slunných, je také výbornou léčivkou. Používá se jako sedativum a utišující prostředek při nervozitě, nespavosti, stresu a hyperaktivitě.
Pomoci může rovněž na zmírnění menstruačních bolestí.
Umí tišit dráždivý kašel a snižuje horečku.
Dokonce prý přináší úlevu při bolesti hlavy, uší či zubů.
O případném užití se poraďtě se svým lékařem.

Foto: internet