****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Leden 2020

Chytrá hospodyně 1

31. ledna 2020 v 6:45 | časopis |  Rady a nápady
Sladký jako medJedna nebo dvě lžíce medu dodají moučníku spoustu chuti, ale není jednoduché ho správně odměřit.
Předtím, než do zlatého nektaru zaboříte lžíci, potřete jí olejem. Díky tomu se med ke kovu nepřilepí a vy odměříte přesně tolik lepkavého zlata, kolik si recept žádá.


Na poslední chvíliZapomněli jste vyndat z lednice máslo a nemáte čas čekat, až povolí?
Nastrouhejte ho na hrubém struhadle, půjde lépe zpracovat.
Potřebujete utřít máslo do pěny?
Přidejte do něj špetku mouky, rychleji se našlehá a bude krásně nadýchané. Pěna se pak lépe spojí s ostatními ingrediencemi.


Poctivý vanilkový cukrExotické koření bylo vždy velmi drahé a vanilku se brzy podařilo nahradit chemickou sloučeninou ethylvanilin. Ta je jako ochucovadlo třikrát silnější než vanilin a daleko levnější.
Pokud se však chcete zbytečné chemii v kuchyni vyhnout, máme pro vás tip, jak si vyrobit vlastní vanilkový cukr.
Jednoduše do uzavíratelné sklenice nasypte cukr a položte do něj dva lusky vanilky. Ta cukru předá svou chuť.
Tobolky tam nechte, dokud zcela nevyschnou, a cukr k nim pravidelně dosypávejte.


Obrázky: internet

Nevyhazujte slupky od brambor!

30. ledna 2020 v 6:00 | Blesk, aši, istock.com |  Zdraví

5 důvodů vás přesvědčí, že do koše rozhodně nepatří

Pokud jste zvyklí brambory oloupat a slupky hodit do koše, tak už to nedělejte! Slupky z brambor mají totiž překvapivé výhody pro vaše zdraví. Proč je tedy nevyhazovat? Přišli byste tím o velké množství zdravých látek! Je totiž dokázáno, že bramborové slupky vám pomohou bojovat proti mnoha nemocem i zdravotním komplikacím. V čem všem vám pomohou?
Brambory jsou v našem jídelníčku tak běžné, že ani nevnímáme, jaký zázrak vlastně jsou! Mnohé výzkumy totiž jasně prokazují, jak zdravá brambora je. Britští vědci dokonce brambory označili za nejbohatší zdroj vitaminů ze všech možných druhů potravin. Jsou prý užitečnější než zelí, banány či ořechy. A podle dalších studií jsou ještě zdravější slupky z brambor. Proč tedy bramborové slupky nevyhazovat - a ještě lépe: proč brambory ani neloupat?

Udržují hladinu cukru v krvi

Trpíte vlčím hladem a přejídáte se? Přidejte bramborové slupky do svého jídelníčku a přestanete s tím. Vedle toho, že mají vysoký obsah vlákniny, obsahují slupky taky živiny, které zabraňují nárůstu hladiny cukru v krvi. Dlouhodobá konzumace bramborových slupek posílí prevenci cukrovky druhého typu a s ní spojeného rizika vzniku srdečních chorob.

Zvyšují imunitu

Bramborové slupky obsahují spoustu vitaminu C, který působí jako silný antioxidant. Vedle toho najdete ve slupkách vitamin B a vápník, které jsou velmi důležité pro obranyschopnost organismu. Zvyšují tedy imunitu.
Chrání před rakovinou

Slupky z brambor jsou bohaté na fytochemikálie, které působí v těle jako antioxidanty. Vedle toho obsahují vysoké množství kyseliny chlorogenové, ta se váže s karcinogenem (sloučenina způsobující rakovinu), a chrání tak tělo před růstem nádorů. Červené a fialové brambory (a slupky z nich) obsahují hodně antokyanů, které zastavují růst rakovinných buněk.
Snižují cholesterol

Vysoký obsah vlákniny spojený s vysokým obsahem antioxidantů, polyfenolů a glykoalkaloidů způsobuje snížení hladiny cholesterolu v těle. Proto by lidé, kteří mají vysoký cholesterol, neměli brambory před přípravou loupat, a pokud už je oloupou, slupky by neměli vyhazovat a měli by je raději sníst.
Snižují riziko vzniku srdečních chorob

Bramborové slupky obsahují hodně draslíku, což je nezbytný a důležitý minerál, jehož konzumace snižuje riziko infarktu a mrtvice. Draslík totiž hraje klíčovou roli ve snižování krevního tlaku, a tím pádem i udržování zdravého srdce. Další zdravou živinou, kterou najdete ve slupkách, jsou omega-3 mastné kyseliny.

Foto: internet


Jak vyčistit připálený hrnec, plech nebo pekáč?

29. ledna 2020 v 6:00 | Blesk, red |  Rady a nápady
Určitě se to občas stane i vám. Stačí pár minut a připálený kastrol je na světě. A vydrbat ho nebývá snadné.
Na záčátku z hrnce vždy nejdřív opatrně odstraňte co největší množství připálených zbytků jídla.

Připáleniny odstraní sůl. Nešetřete s ní!

Pak do něj buď vlijte vařící vodu, nebo ji v něm uveďte do varu. Následně vmíchejte větší množství soli. Nebojte se do vody nasypat klidně celou kilovku. Často totiž záleží právě na síle solného roztoku.
Pak hrnec s roztokem odstavte přibližně na 24 hodin. Po uplynutí této doby slanou vodu znovu uveďte do varu a krátce povařte. Po chvilce můžete zkusit opatrně dřevěnou špachtličkou připáleniny na dně uvolnit. Obsah pak vylijte a hrnec normálním způsobem vyčistěte. Připálenina by měla zmizet.

Připálený hrnec zachrání i soda

Pokud nechcete na výsledek čekat celý den, pak vyzkoušejte klasickou jedlou sodu. Do hrnce nebo pekáče s připálenými zbytky jídel nalijte vodu asi do výše 1 centimetru nad připáleninu, nasypejte sodu a krátce povařte. Připálenina by se díky tomu měla během vaření začít odlupovat. Stejnou službu vám udělá také kypřící prášek do pečiva.
Na jemnější připáleniny je dobré také vyzkoušet čisticí přípravek na nádobí. Nejlepšího efektu dosáhnete při použití klasických prášků na nádobí, které ale dnes nejsou příliš populární. Nahradit je ale můžete i jejich tekutou verzí.

Jak odstranit připálené mléko?

Pokud se někomu v domácnosti podařilo připálit mléko, vyzkoušejte obyčejný kuchyňský olej, který určitě ve spíži máte. Stačí, když si ho na hadřík nebo houbičku trošku kápnete a připálenou vrstvu jednoduše přetřete. Nechte asi deset minut působit a mléko půjde dolů téměř samo bez drhnutí a jediného škrábance.


Chytrá hospodyně

28. ledna 2020 v 6:00 | časopis |  Rady a nápady
Do poslední kapky


Abyste z lahve dostali všechny zbytky kečupu, nalijte dovnitř trochu zeleninového vývaru nebo smetany a zavřenou lahvičku protřepte.
Kečupovou omáčkou pak skvěle dochutíte třeba salátový dresink, majonézu či rajskou.

Svěží vůněVymačkané půlky citronů nevyhazujte, budou se hodit při domácím úklidu.
Dřevěné kuchyňské prkénko posypte solí a vydrhněte ho vymačkaným citronem. Okamžitě ho tak zbavíte nepříjemného odéru.
Citron umí také nablýskat kovové povrchy, zkuste ho použít na zašlý nerez.
Podobně skvělé jsou vymačkané citronové slupky v myčce. Položte je mezi nádobí nebo je napíchněte na trny pořadače talířů a rozdíl ucítíte hned, jakmile myčku otevřete.
Obrázky: internet


Zubní pasty

27. ledna 2020 v 20:06 | Došlo mailem |  Zdraví
Tak to jsem nevěděla !! Vy ano ??
Když budete kupovat zubní pastu, sledujte barevný pás na spodní části obalu . Vyberte jen takovou, která má zelenou nebo modrou barvu.


Existují čtyři druhy:
Zelená: přirozený obsah;
Modrá: přirozený obsah s lékem.
Červená: přirozený obsah + chemických
Černá: čistě chemická reakce


Bylinky - pelyněk pravý

27. ledna 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Pelyněk pravý - Artemisia absinthium

Pelyněk pravý není naše původní rostlina, ale roztroušeně se objevuje v teplejších oblastech. Jedná se o prastarou bylinu, kterou znali již staří Egypťané.
Její mimořádná hořkost ji předurčuje k léčení žaludku a trávicího ústrojí.
Nálev z pelyňku pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, proti zvracení i proti nechutenství.
Léčí také poruchy tvorby žaludeční kyseliny, nemoci jater, žlučníku a dvanácterníku.
Nálev má také protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity.
Přidává se do likérů.
Foto: internetJak ozdravit maso...???

26. ledna 2020 v 6:00 | Došlo mailem |  Recepty
Dělám to a mám to vyzkoušené.
Maso je chutnější a měkčí a dělám to jenom tak, že do vody naliji i starší pivo, do toho namočím maso a nechám to do rána.
Ráno maso opláchnu ve vodě a můžu péci.
PS: nedá se to srovnat....
Odpověd:
MUDr. J.Vajner Csc. :
Jak ozdravit maso, když už jej konzumujeme.
Ozdravte běžně kupované maso pivem!
Vím, co vás napadá: "To jako že zapijeme maso pivem a bude to zdravější?"

Ne, ale pokud maso naložíte na 4-6 hodin do marinády (pivo, olivový olej, sojová omáčka a koření podle chuti), stane se něco velmi pozitivního !!!
Pivo dramaticky snižuje úroveň chemikálií v průmyslově vyráběném mase, které mohou způsobovat rakovinu.
Pivo je více účinné než víno a maso marinované v pivu i lépe chutná.
Pokud je maso v pivě marinované více než 6 hodin, snižuje zároveň i množství nebezpečných heterocyklických aminokyselin (HAS), které přirozeně vznikají při pečení nebo grilování masa.
Ve srovnání s masem, které v pivu marinované nebylo, to může...být až o 90%.

Samotnou marinádu už pak nekonzumujte.

Tento efekt není vůbec zanedbatelný.
Jen abyste pochopili souvislosti, tak například maso z krávy, která konzumovala celý život trávu, je ve srovnání s masem krávy, která trávu nikdy v životě neviděla, asi takový, jako mezi.....Rols Roycem a Trabantem - a to doslova.
Maso z velkoprodukce obsahuje antibiotika, růstové hormony, koncentrované toxiny a choroboplodné bakterie, což moc dobré.
A zdravé tedy není.
Pokud nemáte na výběr, pivová marináda je cestou menšího zla.
Pokud se nepostaráte o své zdraví dnes, zítra budete nuceni investovat do "ozdravování" u lékaře a v nemocnicích.
Podobně je to i s ostatním masem, nejen s kravským.
Všechna masa prodávaná v obchodních řetězcích obsahují antibiotika, růstové hormony, koncentrované toxiny a choroboplodné bakterie...


Obrázek: internet

Karel x-tý to ma spočítané

25. ledna 2020 v 20:11 | Jarmila* |  Naše hospodářství
Pašík jménem Karel, v pořadí asi x-tý, to měl dnes ráno spočítané. Vypravil se na něj řezník Lumír s pomocníky. Poblíž chlívku ho střelil a bylo "vymalováno".
Pak nastaly úkony, které patří k zabijačce. Všichni měli plné ruce práce.
Odpoledne bylo hotovo. Uvařena polévka - bílá i černá (tzv. prdelačka). Udělané jitrnice, kroupáky i guláš. Maso naporcované a mohlo se chvíli posedět.
Chudák Karel dopadl takto nedůstojně:
Na všechno konání svědomitě dohlížela naše Bessy. Smějící se

Bylinky - jablečník obecný

20. ledna 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Jablečník obecný - Marrubium vulgare

Jablečník obecný je hluchavkovitá, teplomilná trvalka, která u nás roste planě jen místy na jižní Moravě.
Má zvláště po rozemnutí listů příjemnou jablečnou vůni. Její chuť je však hořká.
Ta ji předurčuje k léčbě chorob trávicího ústrojí. Příznivě působí rovněž na srdce.
Vyrovnává nepravidelnou a zrychlenou srdeční činnost.
Jablečník se dále používá při léčbě průdušek a chronické bronchitidy.
Nať povařená v sádle léčí coby obklad špatně se hojící a hnisavé rány.
Foto: internet


Na zahrádce...

16. ledna 2020 v 15:03 | Jarmila* |  Zahrádka
Včera jsem procházela zahrádku. Zaujala mě čemeřice, která bohatě kvete.
Porozhlédla jsem se líp a viděla jsem, že primulky statečně kvetou. Mráz nemráz. Jednu sice trochu "pocuchal", ale druhá se tváří jakoby nic a kvete si. Vedle ní kvetou violky, jako když není zima, ale jaro. I karafiátek nasadil poupě. Dřívější květy mráz spálil, ale on na to nehledí. Ani na roční dobu. Je prostě nezmar.
Už o Vánocích jsem viděla, že vyrážejí sněženky.
V zimní zahradě mi od léta kvetou malé begónky, tzv. cukrlátka. Když mrzne, nic v z.z. nevydrží kvést. Jenže teď jsou zimy mírné, mohu se těšit z květů celý rok.
Na netu jsem četla článek, že ustupujeme z mírného pásma. Doufám, že to neznamená, že budeme na zahrádce pěstovat palmy.
Počasí mi tedy nedělá radost. Hlavně mě štvou horka už na jaře a hlavně v létě. Podzim už také není, co býval.
Podívejte se raději na kytičky.Obloha

16. ledna 2020 v 14:49 | Jarmila* |  Příroda
Jednoho lednové podvečera jsem jela autobusem domů. Na obloze se střídaly krásné barvy. Na obzoru zapadalo slunce.
Bylo to úžasné divadlo.
První snímky jsem udělala ještě z autobusu, další po příjezdu na místo. To už se hodně stmívalo. Poslední fotky jsem cvakla z balkonu našeho domu.
Fotek bylo hodně, raději jsem je dala do koláží.

Zeleninový salát

16. ledna 2020 v 14:27 | Jarmila* |  Recepty
Před časem udělal manžel výborný zeleninový salát. Nějak jsem se nedostala k tomu o něm napsat.
Jíme ho nahusto, takže jsem pro focení chytla poslední zbytek ve sklenici.
Na salát potřebujeme:
2,5 kg zelí (zkoušeli jsme i červené; bílé je lepší)
1 kg paprik
0,5 kg mrkve
0,5 kg cibule
150 g cukru
500 ml octa
1 dcl oleje
1 Deko

Vše nastrouháme nebo pokrájíme na drobno. Dobře promícháme a necháme do druhého dne uležet.
Pak směs zeleniny pěchujeme do sklenic. Zavřeme víčko a uchováváme v ledničce. Průběžně odebíráme a konzumujeme.


Nejvíc mi chutná paprika. Možná by jí mohlo být o "chlup" víc než 1 kg.
Salát je výborný. Vyzkoušejte!


Nová orchidej

14. ledna 2020 v 17:15 | Jarmila* |  Pokojové květiny
Začátkem roku jsem chodila k lékaři kolem jednoho květinářství. To mělo za výlohou krásnou orchidej, takovou puntíkovanou.
Brousila jsem si na ní zuby, ale protože jsem měla problémy s kyčlí, nechtělo se mi tahat ještě kytku.
Včera jsem byla na kontrole u jiného lékaře a řekla si, že si orchidej koupím.
Puntíkatá už byla pryč.
Koupila jsem si jinou - bledě růžovou s bílým okrajem.
Časem dojde ještě na klasickou fialovou, protože ta moje se rozhodla mě opustit. Zkouším ji zachránit, ale moc se nedaří.
Zatím mi dělají radost dvě fialové mini orchidejky a dvě žluté - každá jiná. Kvete i bílá mini orchidej, už delší dobu.
Nyní mě bude těšit i růžová.
Poupat má hodně. Snad přesunem neutrpěla šok a neopadají.

Bylinky - andělika lékařská

13. ledna 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Andělika lékařská - Archangelica officinalis

Andělika lékařská u nás roste jen velmi vzácně, pro léčebné účely se pěstuje.
Tato mohutná miříkovitá rostlina může dorůst až dvou metrů.
Používá se při žaludečních potížích, dále stimuluje srdce a reguluje činnost štítné žlázy.
Kořen tlumí křeče a bolesti břicha. Zpevňuje cévní stěny.
Droga se používá v koupelích při bolestech svalů a revmatismu.
Osvědčila se při stresu a tělesném vyčerpání.
Semena se pro svou aromatickou vůni používají při výrobě likérů.


Vědecké zjištění

7. ledna 2020 v 14:51 | xxx |  Došlo mailem
Dostala jsem tento mail. Jak jsem koupila, tak prodávám:

Tohle je zajímavé zjištění… vědecky podložené...
Už jste někdy přišli do místnosti za určitým účelem a okamžitě zapomněli proč?
Vypadá to, že za to mohou - dveře!
Když se vrátíte zpět, většinou si vzpomenete, co jste chtěli...
Psychologové z University Notre Dame (stát Indiana, USA) objevili, že projití dveřmi způsobí v mysli proces, který nazývá "ohraničení události".
Ten oddělí od sebe dvě skupiny myšlenek. Náš mozek uloží myšlenky, které jsme měli v jedné místnosti a připraví nepopsanou stránku pro myšlenky v novém prostředí.


Bože, to se mi ulevilo!
Já myslel, že jsem sklerotický blb a ony jsou příčinou dveře…

Možná na tom něco bude. Když zapomenu, pro co jsem šla a vrátím se, obvykle si vzpomenu.
ssssssssss


Bylinky - jestřabina lékařská

6. ledna 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Jestřabina lékařská - Galega officinalis

Jestřabina roste planě v jižní Evropě, u nás místy zplaňuje na slunných stanovištích s dostatkem vláhy. Je to trvalka přes metr vysoká. Bílé květy jsou v hroznovitém květenství.
Podporuje tvorbu mateřského mléka.
Dále se využívá v nálevových směsích pro diabetiky, neboť snižuje hladinu krevního cukru.
Má močopudné a potopudné účinky.
Extrakt ze semen a natě se používá v kožním lékařství.
Čerstvá nebo sušená nať se připravuje formou nálevu.


Foto: internet


Sovička - vánoční dárek

4. ledna 2020 v 21:07 | Jarmila* |  Moje sbírky
Pod stromečkem jsem mimo jiné našla i dřevěnou sovičku. Rozšíří moji sbírku sov. Je už dvacátáosmá.
Moc se mi líbí.Bylinky - přeslička rolní

2. ledna 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Přeslička rolní - Equisetum arvense

Přeslička rolní je naším běžným planým druhem, který nás dokáže na zahrádkách potrápit kvůli hluboko rostoucím oddenkům, kterými se velmi agresivně rozrůstá. Jsou pro ni typické dvojí lodyhy: jarní, světle hnědé, nesoucí výtrusný klas a jalové, zelené, letní lodyhy.
Přeslička obsahuje 5-15 % kyseliny křemičité, která například příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn.
V lidovém léčitelství se používala při zastavování krvácení a při onemocnění ledvin či močového měchýře.
Používá se preventivně proti močovým kamenům.
Má protirevmatické účinky.


Foto: internet


Čokoládový likér

1. ledna 2020 v 14:36 | Jarmila* |  Recepty
Čokoládový likér, který měla na svém blogu Jitka-Yorga, mě zaujal jednoduchostí přípravy. Nakoupila jsem si ingredience a chystala se na jeho výrobu.
Jenže ze zdravotních důvodů na něj došlo až dnes.
Byl natošup hotový.
Jen jsem proti receptu od Jitky dala méně rumu. Nemám totiž moc ráda silné alkoholické nápoje. I tak je ho tam na můj vkus dost.
Teď se jen budu těšit na večerní upíjení. Mrkající Smějící seTrochu se mi láhev na fotce kácí. Ale je to špatným držením foťáčku, ne nadměrnou konzumací alkoholu. Smějící se