****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Únor 2020

Chytrá hospodyně 3

26. února 2020 v 14:24 | časopis |  Rady a nápady
Vyrobte si sami


Z pomerančové kůry si můžete snadno vyrobit vynikající přísadu do pečiva.
Důkladně ji vydrhněte (vždy je lepší použít pomeranče v bio kvalitě), zbavte dužnaté bílé vrstvy, nakrájejte nadrobno, zalijte lihem nebo vodkou a nechte vše alespoň měsíc louhovat.
Aromatickou esenci přidávejte po kapkách do těsta a krémů.
Do lihu můžete naložit rovněž vanilkové lusky, citronovou kůru, ale i bylinky.


Ještě lepší dezerty


Máte rádi ovocné šťávy?
Zbývá vám po vylisování jablek, mrkve nebo pomeranče dužnina?
Ovocné džusy jsou stále populárnější, ale každému je pak líto, že dužnina plná cenné vlákniny přijde vniveč. Místo abyste ji vyhodili, přidejte ji do litých koláčů nebo sušenek. Pečivo díky tomu vydrží déle vláčné.


Křupavý moučník


Křehké těsto je mezi cukráři velmi oblíbené. Upečte z něj do zásoby košíčky, které po vychladnutí naskládáte do sáčků po deseti kusech a uskladníte v mrazáku.
Až přijde nečekaná návštěva, jen je necháte pár minut povolit a naplníte obyčejnou šlehačkou. Pokapané vaječným koňakem a obložené ovocem nemají chybu.

Bez vážení


Kostka másla váží většinou 250 gramů.
Když do receptu potřebujete jen polovinu, rozřízněte ji diagonálně, tedy šikmo z rohu do rohu, a získáte přesnou polovinu.
Další šikmý řez vám pomůže získat perfektní čtvrtky.

P.S. Obyčejně má kostka másla nebo Hery na obalu vyznačenou stupnici po 50 gramech. Lze tedy odkrojit požadované množství podle této grafiky.


Petrklíče


Sněženky stihly v letošní rozmarné zimě už často odkvést, ale to nevadí, tím pravým poslem jara je ve skutečnosti petrklíč, správně botanicky prvosenka.
Jestliže jste podlehli barevnému pokušení a v obchodě si koupili nádherně rozkvetlý kousek, pak mějte na paměti, že je to venkovní kytička, která má ráda chlad a vlhkost.
Aby vám dlouho zdobila byt, dostatečně ji zalévejte a pěstujte ji jinde než u ústředního topení.
Po odkvětu ji nechte zavadnout a umístěte rostlinku ven.
Za rok vás na záhonku před domem příjemně překvapí.


Obrázky: internetMarihuana a něco navíc

26. února 2020 v 6:28 | Došlo mailem |  Vtipy
Mailem mi došly žertovné obrázky na téma - marihuana.
Ráda se o ně podělím, i když některé znáte.


Sice trochu opožděná inzerce, ale budete připraveni na vše.

Kytičky - nezmaři

25. února 2020 v 12:52 | Jarmila* |  Zahrádka
Včera odpoledne mě zarazilo, že má kdoulovec už na květ. Obešla jsem tedy zahrádku. Všechno raší a pučí. Zatím toho moc nekvete. Přece jen jsme na Vysočině. Jen jeden talovín vystrčil kvítek a kvetou sněženky, chystají se bledulky.
Neúnavně, už od podzimu v loňském roce, kvetou primulky a čemeřice. Trhly rekord v kvetení.
Přeji hezký, i když deštivý den! Usmívající se

Bylinky - křen selský 1

24. února 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Křen selský - Armoratia rusticana

Křen jistě není třeba zvlášť představovat, i když ne každý jej v přírodě pozná. Dříve rostl snad na každé zahrádce a býval běžnou součástí jídelníčku. Nahrazoval dnes běžné hořčice, kečupy a pálivé papričky.
Kořen obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin E a provitamin A. Je rovněž bohatý na minerální látky.
Má antibakteriální a antivirové účinky.
Poslouží při různých nachlazeních, chřipkách a angínách.
Čistí také játra, odstraňuje žlučové kaménky, čistí střeva, upravuje střevní mikroflóru a chrání před rakovinou trávicího ústrojí.Foto: internet


Cukr

23. února 2020 v 17:49 | Došlo mailem |  Zdraví
Cukr se dá použít i jinak, ne jen k jídlu. Cukr se dá použít i jinak než na vaření...9 nečekaných tipů, jak použít cukr v domácnosti.
Že se ale vyplatí mít aspoň jedno kilo ve spíži, o tom by vás mohly přesvědčit tipy na jeho přírodní využití jak v domácnosti, tak i na zahradě. Podle slov ekologa Vlastimila Váchy: "Každý návrat člověka k přírodě je ten správný. Leckteré metody našich babiček jsou dnes stále aktuálnější, nikoli staromódní." K čemu je tedy cukr dobrý?

1. Řezané květiny udrží déle čerstvé. Do vázy nalijte asi jeden litr vlažné vody, přidejte 3 lžičky cukru a 2 lžíce octa, zamíchejte a vložte květiny. Cukr živí stonky, zatímco ocet zastaví tvorbu bakterií. Díky cukru mohou vaše květiny vydržet déle čerstvé.

2. Vyčistí mlýnek na kávu i koření. Nasypte 1/4 šálku cukru (krystal nebo krupice) do kávomlýnku nebo mlýnku na koření a nechte jej běžet několik minut. Zapomeňte na rozebírání na díly, veškerý nahromaděný maz díky cukru zmizí. Jen pamatujte na to, že po čištění musíte cukr z mlýnku vysypat.

3. Udrží chléb a koláče čerstvé. Do vzduchotěsné nádoby na pečivo nebo do chlebníku přidejte několik kostek cukru.

4. Odstraní hodně odolnou špínu. Smíchejte 1 lžíci olivového oleje s moučkovým cukrem na pastu a rozetřete ji po celých rukou. Výsledkem budete překvapeni - ruce budou čisté a regenerované.

5. Zklidní spálený jazyk. Byli jste nedočkaví a vypili rychle horkou kávu? Položte si na jazyk kostku cukru a cucejte. Po chvíli se vám uleví.

6. Zbaví zahradu háďátek. Stop škůdcům, Háďátka jsou hlístice - škůdci kořenové zeleniny, ale napadají i okurky, rajčata, polní a okrasné rostliny. Jde o ploché "červy" dlouhé okolo 1-2 milimetrů. Přezimují hlavně ve sklenících. Na jaře se líhnou larvy, některé zůstávají ve výhoncích a další se stěhují ke kořenům. Napadená rostlina chřadne a kořeny se deformují. Jestliže vytáhnete ze záhonu zeleninu s hrbolatými kořeny, máte co do činění se škodlivým zahradním červem. Posypte rostliny a půdu kolem nich hrstí cukru, čímž ničemu neublížíte, jen hlístici vytvoříte nepřátelské prostředí. Hrst cukru si dokáže poradit s nepříjemnými škůdci.

7. Lapač much a vos. Smíchejte dva díly cukru s jedním dílem vody a uvařte sirup. Dejte ho vychladit, potom ho nalijte do keramické misky, kterou umístěte venku na zahradní stůl nebo na okenní parapet. Lepící směs se bude chovat podobně jako mucholapka. "Každý přírodní lapač je ekologický, šetří životní prostředí, působí bez chemikálií a hubí obtížný hmyz humánním způsobem,"říká Lenka Pánková z klubu ochránců přírody.

8. Zaplaší lezoucí hmyz. Ačkoli cukr škůdci přímo milují, spolu s práškem do pečiva se z něj stává jejich nejhorší nepřítel. Na jeden sáček kypřicího prášku počítejte se dvěma lžícemi cukru, smíchejte v misce a posypte tím všechna místa, kde máte podezření, že škodlivý hmyz leze. Opakujte podle potřeby. Další tipy pro domácí dezinsekci naleznete v článku: Mravenci? Rybenky? Zbavte se jich levně!.

9. Odstraní skvrny od trávy. Z cukru a teplé vody zamíchejte hustou kašičku a tu naneste přímo na skvrnu. Nechte jednu až dvě hodiny působit, a pak oděv běžným způsobem vyperte.

Zázračnému hojení ran a snižování bolesti pomáhá krystalový cukr.
Už dávno naši prarodiče používali krystalový cukr na různá otevřená poranění. Na začátku je zapotřebí ho dát na poranění ve větším množství, potom ránu obvázat. Při následném převazování poranění se cukru už dává méně, protože rána se rychle hojí. Léčení s cukrem je doslova revoluční léčba. Po použití cukru baktérie nedokážou přežít, baktérie potřebují na množení a růst vodu. Cukr z rány vodu odčerpá, proto baktérie postupně odumírají, rána se hojí rychleji a bez bolestí. Cukr léčí proleženiny, různé vředy, léčí rány i po amputaci končetin, různé rány po operaci. Pacienti, kteří podstoupili léčbu cukrem, byli bez nežádoucích účinků, rány se rychlejihojily a hojení probíhalo bezbolestně. Jde o léčení finančně nenáročné, nakolik nám stačí jen potravina -cukr, který má každá domácnost v kuchyni. V Evropě už v některých nemocnicích začali pacienty léčit krystalovým cukrem. Pacienti a lékaři vždy říkali: "Konec zdlouhavému léčení poranění ran a bolesti!"Jak jsem článek dostala, tak ho předkládám. Nemám s léčením ran cukrem zkušenosti. Hojí se mi dobře a rychle i bez cukru.


Foto: internet

Trocha humoru - v obrázcích

22. února 2020 v 19:34 | Jarmila* |  Vtipy
Mailem mi došly nějaké obrázky. Už je ve složce "suším" dlouho.
Snad vás pobaví. Jen promiňte trochu drsnější slovník.

Přeji vám hezkou neděli! Usmívající se


Nové primulky

18. února 2020 v 14:30 | Jarmila* |  Pokojové květiny
Manžel mi v pátek přivezl z delší cesty tři nové primulky. Nebyly myšleny jako dárek k Valentýnu, ten neslavíme. Možná jako opožděný dárek k svátku. Nebo jen tak. Mrkající
Každopádně mi udělaly velkou radost.
Hned jsem je umístila do zimní zahrady, kde vydrží déle než v obýváku. Po odkvetení půjdou také do zahrádky. Jen bude dilema, kam je dát. Mnoho možností už není.
Při přebírání kytiček jsem se domnívala, že primulky jsou jen dvě a třetí je gloxínie. Není, spletl mě tvar květů. Když jsem jí druhý den zalévala, zarazil mě květ. Podívala jsem se lépe na listy a bylo jasno.
Dnes zahradníci produkují neuvěřitelné varianty primulek, ale i jiných květin.
Podívejte se na ty krasavice!


Tahle mě na první pohled spletla. Smějící se Je trochu omšelá, ale to se spraví.


Tato pokvete dlouho. Má ještě jeden stvol s poupaty květů.


Modrá kráska. Jsem zvědavá, jestli si podrží barvu i do dalších let.Mějte hezké únorové dny! Usmívající se

Bylinky - řebříček bertrám

17. února 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Řebříček bertrám - Achillea ptarmica

Řebříček bertrám je rostlina, která u nás roste roztroušeně téměř po celém území. Vyhledává vlhká až mokrá místa, břehy, prameniště, vlhké louky. Pěstuje se i jako okrasná trvalka. Z kultury snadno zplaňuje.
V lidovém léčitelství se používal podobně jako řebříček obecný, ale uvádí se, že má silnější účinky.
Pomáhá při revmatických potížích, povzbuzuje činnost střev, pomáhá při nadýmání, ale také zklidňuje kašel.
Používá se rovněž jako koření k ochucení polévek a omáček.

Foto: internet


Významný den

15. února 2020 v 18:24 | Jarmila* |  Rodina
Minulou sobotu byl pro mé dva pravnuky významný den. Dopoledne se konalo slavnostní vítání občánků na Staré radnici v Chotěboři.
Kromě oslavenců a jejich rodičů se sešla celá velká rodina. Bylo nás skoro jako Hujerů. Smějící se
Nejprve se odbyla celá sláva a pak se doma oslavovalo.
Starší pravnuk si obřad užil. V kolébce se mu líbilo a při projevu zástupkyně MěÚ si pobrukoval.
Mladšímu pravnukovi se v kolébce vůbec nelíbilo. Brečel tak moc, že ho rodiče vzali do náruče. Chtělo se mu spát, tak v náručí přece jen chvilku vydržel.
Po obřadu bylo nezbytné focení.
Pro ilustraci sem dám jen fotky pravnuků. Ostatní fotky se mi moc nepodařily kvůli umělému osvětlení. A pak nemám souhlas se zveřejněním od rodiny.


Pravnouček Dominik.


O měsíc mladší Eliášek.

Trochu humoru?

14. února 2020 v 13:22 | Došlo mailem |  Vtipy
Mailem mi přišlo pár obrázků.
Při jejich prohlížení jsem se pobavila i pousmála. Ale jak bych dopadla, kdybych měla napsat cedulku ve vietnamštině? Asi podobně. Jó, čeština je těžký jazyk a dovede být zábavná, když se zamění písmenka.Křen - přírodní lék na chřipku

14. února 2020 v 13:05 | Milan Juha |  Zdraví

Lepší přírodní lék na chřipku neexistuje. Hlavní surovinu lze koupit za pár korun


Hledáte přírodní lék na chřipku, který by nebyl plný chemie, ale byl by maximálně účinný? Ukážeme vám, který je bezpochyby ten pravý. A jeho výhody? Příprava je velmi jednoduchá, hlavní surovinu koupíte v každém obchodě za pár korun a po pravidelném užívání bude chřipka minulostí.

Co budete potřebovat?

Základem jsou jenom dvě ingredience. První z nich je olivový olej, kterého budete potřebovat zhruba jeden šálek. A druhá, hlavní ingredience, je křen. Ne ten kupovaný nakládaný, ale klasický syrový křen, které koupíte v každých potravinách i v každé prodejně se zeleninou. Jakmile obě dvě suroviny máte, můžete se pustit do přípravy léku na chřipku.

Příprava je snadná

A jak na ni? Základem bude šálek olivového oleje. Potom vezměte křen, oloupejte ho a na jemném struhadle ho strouhejte. Když ho máte zhruba jednu vrchovatou lžíci, přidejte ho k olivovému oleji. Potom zamíchejte a nechte asi 30 až 60 minut odpočívat. Potom máte hotovo a váš lék na chřipku je připravený.

Jak se používá?

Možná vás překvapí jeho netradiční použití. Tento lék na chřipku se totiž masíruje na různé části vašeho těla. Dokáže ulevit od bolestí svalů a kloubů, které chřipku často doprovází. Také může pomoci k lepšímu dýchání ve chvíli, kdy si ho jednoduše namažete na hrudník. Aplikaci opakujte několikrát denně a uvidíte, že velmi brzy bude chřipka minulostí.

Křen lze využít i jinak

Masáž s olivovým olejem však není jediná forma možné aplikace, kdy se dá využít křen. Doporučujeme ještě jednu variantu. Lžičku strouhaného křenu smíchejte se lžičkou medu a spolkněte. Je to sice celkem drastická, ale na chřipku také poměrně funkční metoda. Dejte si alespoň tři takové lžičky během dne a budete jenom zírat, co to s vaším tělem udělá a jak rychle můžete být zdraví. Neváhejte a zkuste to i vy.


ZdravéStravování.eu


Fotografie: pixabay


Chytrá hospodyně 2

13. února 2020 v 6:02 | časopis |  Rady a nápady
Dokonalé aroma


Bylinky plně rozvinou svou chuť, když je nasekáte a uvolníte jejich vonné silice.
Sušeným prospěje, když je zakápnete olejem, který přijme jejich aroma a chuť.
U koření je zase dobré osmahnout ho na suché pávni nebo na kousku másla. Jídlo tak bude daleko výraznější, než když tento krok vynecháte.

Poctivý vývar


Pro pohodlné hospodyňky existuje bujón v kostce, ale pokud máte chuť a čas na ten skutečný, poradíme vám, jak na něj.
Před přípravou dejte maso i kosti na plech a vložte přibližně na 20 minut do trouby předehřáté na 180°C. Teprve pak ho přendejte do hrnce a směs nechte několik hodin pomalu "táhnout", tedy vařit těsně kolem bodu varu. Voda jen bublá, nevaří klokotem. Po hodině k masu přidejte zeleninu a cibuli s čistou slupkou.
To vše se postará o výraznou barvu a chuť budoucí polévky.

Na roštuAby se bůček při pečení nepřichytil ke dnu nádoby, dejte pod něj špejle.
Pokud chcete, aby byl pěkně křupavý, polévejte ho jen vypečeným tukem, ne vodou.
Nespěchejte na něj, pečte ho pěkně pomalu a dejte mu dostatek času, aby se upekla i dokonalá zlatá kůrčička.

Ze zásobPodívejte se do mrazáku a vše, co je tam od podzimu, co nejdříve zpracujte.
Po několika měsících uskladnění začne na potraviny působit suchý mráz, který vše dehydruje a ovoce od loňského léta se tak bude hodit leda na džem, na koláči už mnoho parády nenadělá.
Teď je nejvyšší čas zlikvidovat zásoby a udělat místo na nové.

Obrázky: internetŽe by jaro?

12. února 2020 v 15:24 | Jarmila* |  Zahrádka
Na záhonku, který vede k hlavnímu vchodu, začínají vystrkovat špičky listů tulipány. Pár dní už jsou venku sněženky na zahrádce.
Proto jsem obešla zahrádku a dívala se, kde co leze ze země. Sněženky, tulipány, hyacinty a narcisky.
Všechny vytahuje ven sluníčko a vyšší teploty. Ty nejsou na únor obvyklé. Většinou v únoru leží sníh a mrzne.
Dnes sice po ránu na zemi čerstvý poprašek sněhu byl, ale neudržel se.
Doznívá i silný studený vítr, který od neděle sužoval Česko. V okolí padlo pár stromů, ale větší škody nebyly.
Podívejte se mnou, jak se kytičky činí.Tyto dvě primulky kvetou od podzimu. Mráz a sníh je trošku pošramotil, ale statečně kvetou dál.
Čemeřici už jsem nefotila.


Vedle primulek se drží od podzimu i karafiátek.
Vedle něj leze jeden z hyacintů, které jsem vloni zasadila do zahrádky, když doma odkvetly.


Spolu s kytičkami se daří i plevelům. KřičícíLezou tulipány a narcisky.Sněženky, sice trochu nesměle, ale kvetou.Bylinky - akantopanax Sieboldův

10. února 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Akantopanax štíhločnělečný - Acanthopanax sieboldianus

Jedná se o 2-3 m vysoký keř s pětičetnými listy a drobnými květy v kulovitých okolících.
Pochází z Číny a Japonska, pěstuje se v mnoha dalších zemích.
Jeho kořeny podporují imunitu, mírní bolesti břicha a také revmatické bolesti.
Stimuluje nervovou soustavu a také činnost pohlavních žláz.
Látky obsažené v listech mají stimulující a anabolické účinky.
Japonci používají mladé listy jako zeleninu.

Foto: internet


Nenápadný květ

9. února 2020 v 13:17 | Jarmila* |  Pokojové květiny
V týdnu jsme se s vnučkou bavily o jedné pokojové rostlině - kulkasu. Říkala jsem jí, že také kvete, a to dost nenápadně. Vnučka mi ukazuje na květinu a říká: "Asi takhle". A já koukám jako blázen, že mi kulkas kvete.
Palice květu má výšku 7 cm.
Možná bych si květu všimla při zalévání.


Chytrá hospodyně 1

9. února 2020 v 12:24 | časopis |  Rady a nápady
Jako hedvábí


Jestliže ohříváte bramborovou kaši na sporáku, snadno se připálí.
Někdo má takové kousky rád, pro všechny ostatní tu máme extra tip, aby kaše zůstala hladká.
Na plotnu postavte hrnec s vodou, do něj druhý tak, aby se dno nedotýkalo hladiny vody, a až začne voda vřít, ohřejte bramborovou kaši nad vodní lázní.


Parní lázně


Zeleninu pokud možno nevařte ve vodě, nýbrž v páře. Ve vodě ztratí až 44% vitaminu C, zatímco v páře jen 12, a to už je hodně velký rozdíl, jestliže chcete žít zdravě.
K takovému vaření můžete použít obyčejný pařák, který dáte do hrnce, nalijete pod něj vodu a vše zakryjete poklicí.
Pozor ale na to, aby se voda nevyvařila.


Fígle na maso


Syrové maso nikdy zbytečně nemáčejte ve vodě. Snadno ji natáhne a při tepelné úpravě bude prskat a tuhnout.
Pokud je to nutné, opláchněte ho pod proudem tekoucí vody a osuště papírovou utěrkou.
Steaky potřebují po upečení oddech, aby se zatáhly a nevytékala z nich šťáva.
Zabalte je do alobalu a nechte je chvíli odpočinout předtím, než je budete servírovat.


Krémová omáčka


Nevylévejte vodu z těstovin, přilijte ji do omáčky.
Základní rada je taková, že omáčka vždy čeká, až se uvaří těstoviny. Když do ní přidáte trochu vody z těstovin, která obsahuje škrob, bude omáčka hustší a hladká.
Při cezení těstovin na to pamatujte a zhruba půl hrnečku tekutiny odeberte.


Obrázky: internet


Výstava v knihovně

6. února 2020 v 18:31 | Jarmila* |  Výstavy
V Městské knihovně v Chotěboři se koná výstava Dřevo a příroda. Expozice je umístěna do podkroví, kde se konají i jiné výstavy, přednášky a U3V, kam chodím už druhým rokem.
Výstava je plná krásně vyřezávaných objektů, nádherného Betlému a je doprovázena fotografiemi z přírody - lesa, stromů, západů slunce, vody a pod.
Vyfotila jsem některé skulptury. Jen ty, které byly ve vitrínách se špatně fotily. Odrážela se ve skle vitrín stropní okna a světla. S tím se nedalo nic dělat. Fotografie jsou pod sklem. Ty jsem vůbec nefotila. Asi by vyšly hrozně.
Betlém je hodně velký, ani se mi nevešel do záběrů. Dominují mu jesličky s Ježíškem. Kolem jsou tradiční postavy - Tři králové, dárci, hudebníci a ovečky. V nižším patře jsou výjevy z vesnického života - pěstování a zpracování lnu, setí, práce v lese, na dvoře, kameník (dlaždič), zabijačka či posezení v hospodě s muzikou a další.
Postavičky jsou pěkně vyvedené, vypadají jak ze života.
Výstava se mi moc líbí a jsem ráda, že jsem jí nepropásla.
Dědeček Hříbeček.


Žertovná figurka - přehazuje peníze vidlemi.
Pes je dutý. Moc se mi líbil.

Šachové figurky.


Schránka na šachy. Pod ní byla i vykládaná šachovnice. Kousíček je vidět na dolním okraji fotky.

Požáry v Austrálii

5. února 2020 v 6:00 | Jarmila* |  Co přinesl život
Mám na netu sestavený rodokmen naší rodiny a příbuzných. Jednou se mi ozvala vzdálená příbuzná až z Austrálie. Od té doby si dopisujeme.
Nedávno mi poslala fotografie z místních novin o zkázonosných požárech v Austrálii. Je to hrozná tragédie pro lidi, kteří na dotčených územích žili, pro zvířata a vůbec pro krajinu jako takovou. Vše je spálené na uhel.
Nevím, jak dlouho bude přírodě trvat obnova, za jak dlouho tam něco poroste a vrátí se lidé i zvířata. Přála bych jim, aby to bylo brzy.
Nebudu už dál "filozofovat" a ukážu vám fotky.Ohňové tornádo.


Koala, které se nepodařilo utéct.Zlaté slupky od cibule

4. února 2020 v 14:22 | časopis |  Zdraví
Většinou je prostě sbalíte a vyhodíte. Ale to je chyba.
Opomíjené slupky od cibule totiž pomáhají vašemu zdraví.
Obsahují alliin.Tato látka prokazatelně snižuje tuky v krvi a krevní srážlivost. Působí jako antioxidant a má protizánětlivé účinky.
Díky vláknině se vám může zase vylepšit funkce střev a fytoncidy působí jako rostlinná antibiotika.
A to jsme zdaleka nevyjmenovali všechno.
A proč to říkáme?
Slupky se dají aplikovat při nachlazení, bolesti v krku, ucpaném nosu a zalehlých uší.
Příznivý vliv mají dokonce i na pacienty s astmatem.
Nemusíte se jimi zahltit až ve chvíli, kdy vás tyto problémy schvátí. Působí i jako velice dobrá prevence.
A jak si s nimi poradit?
Úplně nejlepší je si z nich udělat odvar. Prostě je omyjte, vložte do hrnce (na slupky ze tří cibulí potřebujete cca litr vody), přiveďte k varu a nechte aspoň 15 minut louhovat. Doslaďte medem, ať vám nápoj více chutná, a vypijte ho raději horký nebo teplý.
Pokud se vám do toho nechce, můžete ho používat klidně jen jako kloktadlo.

Foto: internet


Bylinky - proskurník lékařský

3. února 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Proskurník lékařský - Althaea officinalis

Proskurník pochází nejspíš z oblasti od Středomoří až po Střední Asii. U nás roste vzácně na jižní Moravě, kde se jeho výskyt pokládá za původní.
Patří mezi silně ohrožené druhy.
Roste na vlhkých, živinami bohatých půdách. Dorůstá výšky 80-170 cm.
Pěstuje se již od starověku, sklízejí se listy a kořeny.
Používají se na léčení chorob močového měchýře a močovodů, žaludku, střev.
Vzhledem k obsahu slizových látek usnadňuje odkašlávání a pomáhá při onemocnění dýchacích cest.
Bývá součástí kloktadel.
Zevně se používá na obklady při hojení zánětů a vředů.

Foto: internet