****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Březen 2020

Zima se nechce vzdát

31. března 2020 v 14:16 | Jarmila* |  Zahrádka
Jaro se snaží, ale zima se ne a ne vzdát své vlády. V lednu, kdy měla vládnout s plnou parádou, se flákala někde na severním pólu a nyní vše dohání. Nedělá mi ani trochu radost.
Meruňka a broskvoň měla hodně na květ, jen se rozvít. Teď bude vše zničeno a plodů se zase nedočkáme. Syn sice stromky přikryl netkanou bílou fólií, ale asi to moc nepomůže. Vloni jsme dopadli stejně.
Na dnešek bylo skoro -5°C. Napadl také sníh. Nebylo ho mnoho, ale stačilo. Každou chvíli tu máme sněhovou přeháňku.
Už mě štvou neustálé výkyvy teplot. Jeden den je to na tričko s krátkým rukávem a druhý na kožich. Zamračený


Takto to vypadalo na naší zahrádce po deváté hodině dopolední.

Velkokvěté žluté narcisky z 29. března. Krásně začaly kvést.


A dnes. Plačící


Mini narcisky pod sněhem.


Bylinky - kalísie vonná

30. března 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Kalísie vonná - Callisia fragrans

Kalísie vonná je příbuzná s voděnkami a křížatkami, které se pěstují jako ampulové pokojové rostliny. Její výhony dorůstají až metrové délky.
Rostlina pochází ze Střední Ameriky a dnes se pěstuje po celém světě. Optimální podmínky jí nabídneme v bytě při rozptýleném světle, nebo i na světlé chodbě. Krátkodobě snáší i slunce. Teplota v zimě nesmí klesnout pod 10°C.
Látky obsažené v rostlině si poradí s herpes viry - ty způsobují infekci na rtech, kůži, genitálu apod.
Tinktura pomáhá rovněž při problémech s klouby a svaly, při lámavosti cév a při virózách.


Foto: internet


Jaro u nás

27. března 2020 v 13:48 | Jarmila* |  Zahrádka
Postup jara zarazily v minulých dnech mrazivé noci. Přesto se některé kytičky snaží kvést. Některé kvetou už od podzimu, např. čemeřice a primulky.
Rozkvetly narcisky, zatím jen ty mini, a hyacinty. Tulipány, ladoňky, narcisky, koniklece, skalničky raší a mají na květ.
Dnes je nebývalé teplo. Meruňka i broskvoň se chystají kvést. Jestli přijdou zase mrazy, bude po úrodě.
Každý nový kvítek mě těší.
Podívejte se se mnou.


Jak je vidět, plevel roste mrazy nemrazy. Přežily i vloni vysemeněné měsíčky. Primulky trochu mráz ožehl, ale stále kvetou.
Koniklec. Odshora - fialový, červený a bílý.


Lišejníku se daří na stromu jinanu.

Vše ze včerejší obhlídky.

Mějte hezký den, držte se a opatrujte! Usmívající se Líbající


Chytrá hospodyně 3

25. března 2020 v 13:17 | časopis |  Rady a nápady
Bez obalu?


Žít úplně bez odpadků se nám asi nikdy nepodaří, přesto se můžeme pokusit objem odpadu minimalizovat. Třídění ušetří místo v popelnicích, a pokud budeme používat vratné obaly anebo kupovat náhradní náplně, vyplatí se to i naší peněžence.
Také u nás se objevují prodejci, kteří začínají nabízet nákup zboží do vlastního obalu.
Pečivo či zelenina se dají pořídit do sáčku, ušít si ho můžete třeba ze staré obyčejné záclony.


Sbohem igelitkám


Vzpomínáte si na dobu ne tak dávno minulou, kdy měly igetilové tašky cenu zlata a na nákupy se chodilo se síťovkou nebo koženou kabelou?
Tak přesně to je dnes velká móda.
Nejenže si s nadbytečnými plasty nikdo neví rady, ale ukázalo se, že vlastní taška na nákup je ze všech stran výhodnější.
Neplatíte za ni, je skladná, dá se použít opakovaně, ucha se vám neutrhnou ani pod větším nákupem.
Chytré, a přitom úsporné.


Ke koruně korunu


Šetřit životní prostředí není jen chvilková iniciativa hrstky nadšenců, stačí udělat pár změn ve svém chování a prospěje to všem.
Všichni nakupujeme a někdo bezmyšlenkovitě hází do nákupního košíku, co mu přijde pod ruku, aby doma zjistil, že potraviny už má a ani je nespotřebuje.
Nejprve bychom měli naplánovat jídelníček a pak sestavit nákupní seznam, přičemž je vhodné vycházet z toho, co už doma máme. Vše ve spíži či lednici má na sobě uvedeno datum spotřeby, které pravidelně kontrolujeme.
Potraviny tak zužitkujeme, než projdou, aby nic nepřišlo nazmar.


Šetrnost je ctnost


Pro české a moravské ženy byla vždy typická hospodárnost. Zatímco jinde ve světě grilují steaky, my jsme schopny z takového kusu masa připravit polévku i omáčku, a než trouba vystydne, upečeme v ní ještě buchty, když už je horká.
Takové zvyky by nám mohli ekologové jiných zemí jen závidět.
Pamatujte na to, že dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí.


Obrázky: internet


Bylinky - agáve americká

23. března 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Agáve americká - Agave americana

Agáve americká je sukulentní vytrvalá rostlina, u nás pěstovaná jako přenosná nebo pokojová. Její původní domovinou je Mexiko.
V současnosti se šíří po tropických i subtropických oblastech celého světa. Zplaněla například i ve Středomoří.
Obrovská růžice listů vyžene květonosný stvol jedinkrát za život, pak celá rostlina odumírá.
Používají se listy.
Čerstvě vylisovaná šťáva pomáhá hojit pohmožděniny a vředy.
Odvar z listů odvádí z těla vodu a projímá.
Šťáva obsahuje saponiny, vitaminy, má vysoký obsah vlákniny a cukrů.

Foto: internetKarisa - voňavá kráska

21. března 2020 v 6:00 | Zahrádkářský týdeník |  Pokojové květiny

Karisu velkokvětou (Carrisa macrocarpa) můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu. Má jemné bílé květy připomínající jasmín, které sladce voní.
Původ má v Jižní Africe v provincii Natal, proto ji také lidé znají spíše pod názvem natalská švestka - a její plody toto ovoce svým tvarem opravdu připomínají. Jsou oválné, dlouhé asi 4 centimetry, mají lesklou slupku, která červenou nebo tmavě hnědou barvu, dužnina se dá jíst, v tropických a subtropických oblastech z nich dělají džemy, sirupy, želé, dávají je do koláčů nebo pojídají jen tak čerstvě utržené. Chuť se dá srovnat s brusnicemi s náznakem chuti jahod nebo jablek. Jsou bohaté na vitamíny A, B a C, fosfor i vápník a hořčík.
Také v tuzemských podmínkách je možné tuto rostlinku pěstovat, a nejlépe v květináči. Je nenáročná, stačí ji běžný zahradnický substrát, velmi důležitá je ale drenážní vrstva, protože nesnáší přemokření a můžou jí začít hnít kořeny. Před příchodem prvních podzimních mrazíků ji musíme včas schovat, mladé rostliny totiž mráz nesnášejí, starší vydrží teploty do minus 4°Celsia. Během vegetace přidáváme do zálivky hnojivo, v zimě už tolik nezaléváme a vůbec nehnojíme. Nejvhodnější teplota na přezimování je kolem 10°Celsia. Důležitý je udržovací řez, to pak natalská švestka bohatě rozkvete a tvoří více plodů. Voní především v noci. Je lepší mít dvě rostlinky a opylovat je pomocí štětce.

Musíme dát pozor na to, že na karise jsou až pět centimetrů dlouhé trny, které rostou v páru nebo jsou jen po jednom. Při poranění vytéká z kytky bílé mléko a celá, včetně semen, je jedovatá. Jedlý je pouze plod.
Co u nás kvete

19. března 2020 v 17:36 | Jarmila* |  Zahrádka
Poslední dobou na blog nepřidávám nic z toho, co se děje. O koronaviru psát nechci, toho je na netu všude habaděj. O tom, co dělám také ne, protože nedělám skoro nic. Sedím doma, i když není vyhlášen stav nouze. Nyní sedím doma tuplem. U3V a háčkování nám bylo zrušeno, k lékařům nemusím (pěkně mi to tak vyšlo) nebo požádám o elektonický recept (když nějaký lék dojde), do obchodu také nechodím.
Dnes jsem vyklízela kytice od narozenin, protože se hodně oteplilo a v zimní zahradě už nevydržely. Při té příležitosti jsem obešla zahrádku.
Raduji se alespoň z některých kytiček, které kvetou nebo se chystají. Plevel roste jak o závod, pranic si nedělá ze současné situace.
Snažila jsem se něco sem tam vytrhnout, ale je to na delší dobu pobytu na zahrádce. Pokud bude ještě zítra hezky, zapracuji na tom.
Pokochejte se zatím se mnou.


Kvetou mini narcisky, které jsem dostala kdysi od vnuka k narozeninám.
Chystají se velké žluté narcisky.
Lezou lístky medvědího česneku a snaží se kvést fialky.Růžová primulka kvete od podzimu. Přidává se i klasický petrklíč vedle.
Už brzy pokvetou hyacinty, které jsem nastrkala do zahrádky. Byly nakoupené pro obveselení doma, když ještě bylo jaro daleko. Nyní mě těší v zahrádce.

Doufám, že kytičky moc nepoškodí mrazy, které jsou hlášeny na víkend.

Mějte hezký zbytek dne a opatrujte se! Usmívající se


Chytrá hospodyně 2

18. března 2020 v 12:15 | časopis |  Rady a nápady
Královna kuchyně


Jistě víte, že se jedlá soda při pečení používá k tomu, aby byl moučník nádherně kyprý.
V domácnosti ale najde i další uplatnění, protože je to skutečně všestranný pomocník. Proti tradičním přípravkům z drogerie je soda levnější a ekologičtější - čistí, odstraňuje pachy a pomůže i s praním prádla.
Sodu smíchejte v mističce s octem nebo ještě lépe s citronovou šťávou a získáte pastu, která hladce vyčistí sporák, umyvadlo i dřez.
Naneste ji na povrch, nechte krátce působit a pak navlhčeným hadříkem setřete.
Výsledkem bude lesk jako blesk.


Jak na to?


Připálený hrnec nevyhazujte.
Nasypte do něj prášek na praní (stačí jedna lžíce), přilijte vodu, postavte ho na plotnu a pomalinku vařte, dokud se usazenina neuvolní.
Podobný trik funguje i na staré zašlé bábovkové formy. Ty ponořte do hrnce s vodou s roztokem prášku na praní. Převařte a nechte odmáčet, dokud tekutina nevychladne.


Okna do světa


Myslíte si, že bez leštěnky to nejde?
Na mytí oken se báječně hodí směs škrobu a vody. Na tři litry vody dejte lžičku škrobu, je jedno, zda bramborového nebo kukuřičného a roztokem okna umyjte. Budou dokonale čistá.
K leštění použijte staré noviny.
Obrázky: internet
Bez komentáře

17. března 2020 v 23:22 | Jarmila* |  Co přinesl život


♣♣♣♣♣

Bylinky - udatna lesní

16. března 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Udatna lesní - Aruncus vulgaris

Udatna lesní je vzrůstná, až 2 m vysoká dekorativní trvalka, kterou najdeme u nás roztroušeně ve vyšších polohách, především na suťových svazích, stinných skalách nebo v pobřežních nivách. Rovněž se pěstuje v zahradách ve stinných a polostinných partiích.
Někdy se využívá i jako léčivá rostlina.
Její kořen slouží zejména ke snižování horečky při chřipce, pomáhá rovněž při bolestech břicha a kolice.
Zevně pomáhá při bodnutí hmyzem a také na oteklé nohy.
Foto: internet


Chytrá hospodyně 1

13. března 2020 v 6:00 | časopis |  Rady a nápady
Ať má šmak!V zimě je o vitaminy nouze, proto je nutné dopřávat si co nejčastěji dostupnou zeleninu. Co ale dělat, když nám už její chuť připadá fádní?
Obyčejný okurkový salát vylepšíte, když misku předem vytřete stroužkem česneku a do zálivky přidáte zakysanou smetanu.
Plátkům okurky, které servírujete jako oblohu, prospěje, když je osolíte a posypete sušeným česnekem.
K okurkám také překvapivě dobře ladí kopr.


Šťavnatá lahůdka


Občas musíte v obchodě vzít zavděk i ovocem, které není perfektně zralé. Tvrdé a nezralé kousky doma zabalte do novinového papíru a položte vedle uskladněných jablek.
Ta vylučují plyn etylén, který pomůže ovoci dozrát.
Podobně fungují i zrající banány.
Pozor na ně třeba na míse s ovocem. Vše se vedle nich rychle kazí.


Rychlovka na malý hladSmažené placičky se dají připravit za minutku a v mnoha variacích.
Nastrouhejte brambory a zeleninu, osolte, spojte vajíčkem, zahustěte moukou a je to.
Ať už máte raději lívance, omelety, nebo zeleninové placky, vždy je smažte na správném oleji. Ideální je řepkový či olivový, protože se nepřepaluje, podobně dobré je i sádlo nebo přepuštěné máslo.
Naprosto nevhodné je na smažení čerstvé máslo a kokosový či slunečnicový olej.
Když do pánvičky, na které hodláte smažit, přidáte trochu soli, olej nebude prskat.

P.S. Proti přepalování tuku se mi osvědčilo přidat na pánvičku syrovou mrkev nakrájenou na kolečka.


Čas jsou penízeObyčejný hrnec vyměňte za tlakový, ušetříte dvě třetiny času a financí. Moderní typy mají navíc několik pojistek a nehrozí výbuchem jako staré modely.
Existují i elektrické tlakové hrnce, do kterých naskládáte ingredience, zmáčnete tlačítko a po určité době vám vydají hotový pokrm.
Během varu si elektrický tlakový hrnec sám reguluje teplotu, nesyčí, neprská a po ukončení doby varu se vypne a udržuje jen jídlo teplé.
Hovězí maso je v něm uvařené za pouhých 40 minut, brambory dokonce jen za pět minut.

Obrázky: internet


Chytrá hospodyně

12. března 2020 v 6:00 | časopis |  Rady a nápady
Proč pokojová teplota?


V receptech se často píše, že vejce mají mít pokojovou teplotu. Protože je kvůli bakteriím skladujete zásadně v lednici, je nutné je před pečením na chvilku ohřát. Jde o to, že vejce se nejlépe našlehají, když mají 30-40°C.
Pomoci si můžete i tak, že k nim při šlehání přidáte lžíci horké vody, která je zahřeje.
Rozdíl vás opravdu překvapí.


Perfektní sníh, základ úspěchuSprávně ušlehaný sníh z vaječných bílků dodá těstu kyprost a vláčnost. Je však snadné ho přešlehat.
Pokud se tak stane, moučník se vám naopak srazí.
Do správně ušlehaného sněhu je nutné vhánět bublinky vzduchu jen pomalu, aby jich v něm bylo nakonec co nejvíce.
Začněte šlehat pomalu a postupně zrychlujte. Metličkami při tom pohybujte po celé míse, aby nikde nezůstávaly tekuté bílky.
V momentě, kdy po metlách zůstává viditelná stopa, máte hotovo.


Tip pro nešikyJaká je nejlepší způsob oddělení žloutku a bílku?
Nad miskou nožem rozklepněte skořápku na poloviny a obsah nalijte do dlaně se zlehka sevřenými prsty. Žloutek v ní zůstane a bílek proteče mezi prsty do misky.
Zručnější hospodyňky mohou žloutek přelévat z jedné poloviny skořápky do druhé. Pokud přece jen kousek skořápky skončí v bílku, nejlépe se vyndává vlhkým prstem.


Co se zbytky?Selská omeleta je směs vajec a toho, co zrovna dům dal. Perfektně v ní zužitkujete brambory, které zbyly z nedělního oběda, kousky pečeně, slaninu a podobně.
Vše osmahněte a zalijte rozšlehanými vejci. Omeletu opečte z obou stran - a teď přichází náš tip.
Potřete ji plnotučnou hořčicí!
Servírujte s kyselými okurkami, rozpůlenými rajčátky a posypané cibulkou.


Obrázky: internetNarozeniny

11. března 2020 v 17:23 | Jarmila* |  Rodina
V sobotu jsem oslavila kulaté narozeniny. Gratulantů bylo dost - starší syn s rodinou, mladší syn s rodinou a dcera s manželem. V neděli přijela s rodinkou starší vnučka. Poseděli jsme, pojedli a hlavně povídali.
Sobotní odpoledne jsem si pěkně užila. Byla jsem ráda, že je všechny vidím.
Dostala jsem nádherné kytice. Až mi skoro došly vázy. Smějící se Kytky jsem dala do zimní zahrady, kde je nyní chladno a květiny tam dlouho vydrží. Mimochodem, dnes jsem vyhazovala kytici, kterou jsem dostala k svátku (4.2.)
Mám je tam vyrovnané a pěkně na ně z křesla vidím.
Dárků jsem dostala také hodně. Všechny mi udělaly radost. Dva dárky jsem zapomněla vyfotit, ale to není důležité.
Dostala jsem i krásné gratulace poštou.

Bylinky - pažitka čínská

9. března 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Pažitka čínská - Allium tuberosum

Pažitka čínská se nazývá také česneková pažitka. Její ploché, dužnaté listy mají silné česnekové aroma.
Planě roste v Asii v oblasti Nepálu po Japonsko. U nás ji lze běžně pěstovat jako vytrvalou zeleninu. V půdě má shluk cibulek, ze kterých vyrůstají až 30 cm dlouhé listy. Drobné květy jsou bílé, hvězdicovité, uspořádané do okolíků.
Konzumovat lze celou rostlinu. Používá se všude tam, kam bychom dali pažitku nebo česnek.
Jako léčivá se užívá při vyčerpanosti, při nemocech jater a ledvin.
Pomáhá také jako obklad při pobodání hmyzem.
Foto: internet


Mezi motalinkami

6. března 2020 v 11:04 | Jarmila* |  Co přinesl život
Jakobych neměla dost U3V, dala jsem se na háčkování v knihovně. Něco se naučím a ještě udělám něco pro dobrou věc.
Dostaly jsme přízi a háček a mohly začít. Byla jsem nervozní, tak mi to šlo pomalu. Byly tam zdatné motalinky, které měly za hodinku uháčkovanou čepičku.
Toto jsou již hotové výrobky.Háčkovala jsem vínovou čepičku, která je na zimu. Některé ženy háčkovaly tyrkysovou čepičku, ta je letní.


V podkroví knihovny, kde se háčkování koná, se pořádají různé přednášky, výstavy, U3V a jiná posezení.

Vánoční kaktus???

6. března 2020 v 10:20 | Jarmila* |  Pokojové květiny
Během prosince vykvetly oba vánoční kaktusy, které mám. Jednomu říkám "starý", protože ho mám déle. Druhý je logicky "nový". Ten bývá daleko víc obalený květy. V zimě jich měl 28 a starý jen 9. To ale nevadí, mám je oba ráda a mám z kvetení radost. Dřív se mi totiž nedařilo vánoční kaktusy pěstovat.
Nyní mají druhou vlnu kvetení. Není už tak bohatá, ale udělá stejnou radost. Chvilku jim to vydrží, protože mají ještě další poupata.


"Starý" kaktus.Bylinky - bazalka posvátná

2. března 2020 v 6:00 | Jan Stanzel |  Babiččiny bylinky


Bazalka posvátná - Ocimum sanctum

Bazalka posvátná je druh bazalky se silnou vůní po hřebíčku a skořici.
Pochází z oblasti jihovýchodní Asie.
Pro hinduisty je to posvátná rostlina. V Indii ji pěstují déle než 3000 let. Vysazuje se na posvátných místech.
Je to koření i léčivka.
Listy se používají do salátů, omáček, masitých jídel i jídel sladkých a také do nápojů.
Jako léčivá rostlina slouží při zažívacích obtížích, při infekcích působí jako antibiotikum, je prevencí rakoviny, používala se proti malárii a tuberkulóze.Foto: internet