****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Měsíček lékařský

26. května 2020 v 15:30 | Jiřina Uhlířová, FB |  Babiččiny bylinky


Krásný, nenáročný a léčivý měsíček lékařský

Tak už krásně kvete a bude kvést postupně po celou sezónu. I když kvítky sbírám, přesto ještě vždy stačí vytvořit dostatek semen, aby si zajistil další generace příštím rokem. Občas ho musím i trochu krotit, jinak by mi v zahrádce nic jiného nerostlo. Je to rostlinka nenáročná, má neuvěřitelnou vitalitu, snese i sucho, i chlad a daří se jí i v horších podmínkách. Kolikrát bych řekla, že čím méně péče má, tím víc se snaží a prosperuje. A tuto sílu dokáže dát i nám.
Měsíček lékařský pochází z jihu Evropy a Orientu. Od starověku se ale pěstuje v mnoha zemích, kde také místy zplaňuje. U nás se jako léčivá bylinka pěstuje již od 12. století. Měsíček je letnička, ale podle mých zkušeností stačí pár květů, které necháte uzrát a vysemenit a vyroste vám ho tolik, že obsadí i místa kde jste ho mít neplánovali.
Kromě léčebného použití se měsíček také využívá jako zdravotně nezávadné potravinářské barvivo. Někdy se používá i jako náhrada drahého šafránu. V kuchyni se jím zdobí pokrmy, přidává se do různých salátů a známé je také jeho použití při vaření rýže, které dodá nejen krásnou barvu, ale i pikantní chuť.
Měsíček je významné přírodní antibiotikum, významný antioxidant a má skvělé dezinfekční a antiseptické účinky. Pokud květy sušíte, mějte na paměti, že je třeba ho sušit ve tmě nebo alespoň v šeru, protože světlo mu ubírá jeho léčivé účinky. Využívá se i čerstvá šťáva, tinktura, olej, masti a koupele.
Velmi významné je jeho vnější použití. Všichni asi známe měsíčkovou mast. Zjemňuje a hojí pokožku a hodně se využívá i v kosmetice. Pro domácí použití postačí i ta úplně jednoduchá do sádla. Měsíček má schopnost ničit škodlivé mikroorganismy a zároveň podporuje tvorbu nových tkání, takže urychluje hojení pokožky. Můžeme ho použít na různá drobná poranění, podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně, akné, výborný je i na křečové žíly a popraskané bradavky kojících žen, přičemž je pro dítě neškodný. Obklady z měsíčku pomáhají i při různých zánětech, např. uší nebo očí. Kloktání pak při zánětech v ústní dutině a aftech. Čerstvě vylisovaná šťáva se používá na stařecké pigmentové skvrny a jako podpůrná léčba při rakovině kůže.
Při vnitřním užívání využíváme schopnosti měsíčku likvidovat bakterie, viry a kvasinky. Pomáhá při různých zánětech v trávicím a močovém ústrojí. Posiluje činnost jater, žlučníku a slinivky břišní. Používá se i jako prevence nebo podpůrná léčba rakoviny prsu a ženských pohlavních orgánů, žaludku, jater a tlustého střeva. Měsíček také pomůže upravit příliš silnou nebo dlouhou menstruaci. Uklidňuje nervovou soustavu, čistí krev, snižuje krevní tlak a podporuje srdeční činnost.
Další pozitivum této bylinky je, že její užívání je zcela bezpečné a to i dlouhodobě. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hana Hávová Hana Hávová | 31. května 2020 v 3:43 | Reagovat

Měsíček miluju a i hojně využívám. Roste všude, i tam kde ho nechci a nesela jsem. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama